Amerikassa toisen sukupolven Chevrolet Volt pärjää hyvin. Akku riittää 85 km ajoon ja täyden bensatankin kanssa toimintasäde on yli 600 km. Istumapaikkoja on nyt viisi, joskin keskipaikka on aika ahdas takana edelleen. Ulkonäkö ja sisätilat on kuin missä tahansa muussa autossa, turha kikkailu on jätetty pois. Se olisi ihan täydellinen plug-un hybridi Suomeenkin, mutta jostain syystä tänne tuodaan vain täyssähköauto Chevrolet Bolt, eli täkäläisittäin Opel Ampera-E.
Toisen sukupolven Volt, miksei tuoda Suomeen?
Missä-viipyy-uusi-Volt
3229
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kaksi syytä.
1) Opel kärsii taloudellisista vaikuksista ja Amperan myynti ei ollutkaan raketin omaista. Normaalia tekniikan adoptio trendiä seuraava myyntikäyrä kääntyi alkuinnostuksen jälkeen laskuun. Opel panikoi ja lopetti panostuksen. Opelin analyytikot peilasivat myyntikäyrää perinteisten mallien myyntiin virheellisesti kun käyriä olisi pitänyt verrata uuden teknologian käyttöönotto käyriin. Aivan vituiksi mennyt arvio ja virhearviota ei kehdata myöntää tuomalla mallia takaisin. Käyttökokemus ja adoptiotrendi satoi lopulta lähinnä mitsubishin, bmw:n ja mersedeksen laariin.
2) Chevrolet lakkautti Euroopan toimintansa tukitoimena Opelin huonoon menestykseen. Tavoitteena oli siirtää Chevroletin kasvava asiakaskunta Opelin asiakkaiksi. Yhtiössä vain ei käsitetty sitä, että Chevroletin asiakas ei ikikuunaan Opelia ostaisi. Tästä johtuen Opelin tilanne jatkui yhtä huonona, kunnes tehtiin ratkaisu ranskalaisille myymisestä. Myynnin yhteydessä on sitten sovittu rauhoitusajasta jonka puitteissa Chevrolet ei Eurooppaan palaa.
Näiden kahden seikan takia ei toisen sukupolven Volt ole saatavilla Euroopassa ja Chevroletin paluu on jossain vuoden 2025 jälkeen. Opel myy hetken aikaa Boltia vielä Ampera-e nimellä, mutta lisenssimaksullisena läpimyyntituotteena siitä hankkiuduttameen eroon vuosikymmenen loppuun mennessä. Opelilla ja uudella omistajalla ei ole mitään omaa tuotantoa edes suunnitteilla.
Korvaava tuote saapunee kuitenkin Hondan ja GM:n yhteistyön muodossa, kun Honda Clarity plug-in tuo Voltin tekniikan Eurooppaan. Tosin tämänkin kanssa joudutaan odottelemaan tuonne vuosikymmenen loppuun. Sama Voltin tekniikka on myös Chrysler Pacifica hybridissä, mutta Fiatilla ei ole vielä suunnitelmissa auton tuonti eurooppaan Fiatin nimellä.
Kiitos (valitettavan) tyhjentävästä vastauksesta. Melkoiseen umpikujaan pelasivat itsensä.
Ainahan voi auton hankkia jenkeistä suoraan. Muutama on suomessa jo.