Ei ole armollista vanheneminen miehelle:
" Usein ne keski-ikäiset miehet, jotka ovat joko jääneet ilman kumppania tai ovat eronneet, jäävät helpommin ilman kumppania kuin samanikäiset naiset.
– Heillä ei välttämättä ole niitä ominaisuuksia, joita naiset miehiltä haluavat. Naiset löytävät kumppanin useammin, Kontula kuvailee." -väestöliiton tutkimusprofessori Osmo Kontula
http://www.is.fi/seksi-parisuhde/art-2000005198249.html
Ei ole tässä samalla kauhalla miehille jaettu.
" Usein ne keski-ikäiset miehet, jotka ovat joko jääneet ilman kumppania tai ovat eronneet, jäävät helpommin ilman kumppania kuin samanikäiset naiset.
– Heillä ei välttämättä ole niitä ominaisuuksia, joita naiset miehiltä haluavat. Naiset löytävät kumppanin useammin, Kontula kuvailee." -väestöliiton tutkimusprofessori Osmo Kontula
http://www.is.fi/seksi-parisuhde/art-2000005198249.html
Ei ole tässä samalla kauhalla miehille jaettu.
Vastaukset 50
Vanhimmat
Eikös juuri vanhemman miehen pitänyt olla kuuminta hottia deittimarkkinoilla, ainakin jos Nallia on uskominen?
Jos haluat uskoa hahmoa, joka on kirjoittanut olevansa toisinaan suljetulla , niin mikäs siinä.
Kyseinen nimimerkki elää netissä. Tämä kirjoittelija on hokenut samaa asiaa palstalla yli 10 vuotta. Epäilen että irl on jäänyt todella vähälle.
Ei kait "mitenseoli" kyseistä hahmoa usko.
Palstan pojille hänen väittämänsä näyttävät uppoavan kuin veitsi voihin. Hehän pitävät häntä suorastaan gurunaan.
NALlia uskoo vain hänen multinikkinsä, vitsi joka on vanhentunut jo kauan sitten
Miten toi on mahdollista jos naisia on enemmän kuin miehiä.
Matemaattisesti mahdoton yhtälö vai onko jollain miehillä enemmän kuin yksi.
Osa naisista voi hakeutua naissuhteisiin, se on yleistymässä - koska naisilla useammin ON niitä toivottuja ominaisuuksia, jotka miehiltä puuttuvat.
Bingo.
Vanhemmat ihmiset eivät välttämättä muuta yhteen enää, joten aika monikin tasokas mies pyörittää useampaa "viikonloppunaista".
Naisilla on myös nykyään paljon itseään nuorempia miehiä.
(Monella varsinaisessa parisuhteessa oleminen on jo niin nähty tuossa vaiheessa.)
Viikonloppunaisia pyörittävät myös monet ihan tavalliset miehet.
Miehillä epätoivo / turhautuminen näyttää olevan paljon suurempaa kuin naisilla.
Tietääkseni väestö on aika hajautunutta, etteivät yksilöt elämässään tapaa kuin murto-osan kaikista.
Mjaa
Mun käsittääkseni siinä iässä ei enää tarvitse naisia mihinkään. Voi muuttaa jonnekin syrjemmälle ja ystävystyä kantabaarin asukkaisiin ja viettää hyvän loppuelämän. Nainen on vain rasite ja ongelmien alkulähde miehelle, joka naisissa on tällaisiin ominaisuuksiin törmännyt toistuvasti.
(hihitystä)
No vähän samaan suuntaan olen itse myös alkanut ajattelemaan. Mitä hittoa, 30-vuotta elämästä meni parisuhteessa ja nyt kun 52 vuotiaana asustelee yksin niin miksi ihmeessä sotkea asioitaan jonkun parisuhteen takia. Minä olen minä juuri sellaisena kun olen, minä en muutu ja kukaan muu ei voi minua muuttaa!!
Mjoo
Soot järkimies. Kato sitä mennään niillä valoilla, jotka on lamppuihin sytytetty.
Itse olen menossa kuokkimaan hautajaisiin. Voitko uskoa, mutta en ole koskaan ollut hautajaisissa? Alan itsekin valmistautua tässä omaan poismenooni.
(hihitystä)
http://bot.fi/1yc8
Kuolema on aina kiehtonut minua. Sillä on uskomaton vetovoima.
(reps)
Jollain tasolla kuolemaa pelkää, mutta taas toisaalta ei lainkaan. Elämä on vähän samanlaista; ei oikein tiedä, että onko siinä mitään järkeä vai ei, ja onko se nyt edes hauskaa, vai ei.
Ei saa tolkkua.
Ja jos jostain ei mun kokemuksella saa tolkkua, niin se on jotain shaibaa, jolla ei tee mitään.
(naurua)
O minä olen sitä mieltä, että jokainen itse valitsee tiensä. Joko sitä istuu maassa ja itkee itseään tsi nousee ja tekee itsensä puolesta jotain.
Ihan valintakysymys. Eikä siihen vaikuta statukset ja muut...jos haluaa kairata samaa rataa elämällään, niin miksipä se siitä muuttuu? Ei mihinkään. Minä ainakin haluun muuttuu juuri sellaiseksi että mun on hyvä olla ja siihen viereen myös. :o)
Markkinoilla on kova kysyntä keski-ikäisistä miehistä, joilla on seuraavia ominaisuuksia:
- tunneälyinen ja keskustelutaitoinen (osaa puhua naisten kanssa)
- koulutettu ja kielitaitoine (on fiksua matka- yms. seuraa)
-harrastaa kulttuuria ( tulee naisen kanssa konserttiin ja taidenäyttelyyn eikä pelkästään velvollisuudesta)
- on liikunnallinen ( vihtyy ulkona eikä tarvitse autoa liikkumiseen)
- raitis ( ei tupakoi ja juo alkoholia vain ruuan kanssa)
Valitettavasti koulutetuille, fiksuille naisille on tarjolla enimmäkseen miehiä, joilla ei ole ainuttakaan yllä olevista ominaisuuksista.
Nuo vaatimukset ovat kiertoilmaisuja sille, että miehen pitää olla komea ja ennenkaikkea rikas
Mikään noista ominaisuuksista ei vaadi sen kummemmin rikkautta kuin komeuttakaan.
Mies voi olla kaikkia noita mutta riittää että on vaikkapa työtön niin se yleensä nollaa kaiken, jollei ole rikas tai saa vaikkapa korkeaa liksaa kassasta.
Tunnen kyllä monia työttömiä, joilla on parisuhde. Eivätkä ole edes minkään näköisiä. Ei tarvitse olla kovin ihmeellinen ominaisuuksiltaan saadakseen parisuhteen ihan mukavan ihmisen kanssa.
Tietysti työttömilläkin on parisuhteita mutta harvoin heidän kumppaninsa määrittelee tuollaisen listan ominaisuuksia, tai täyttää sen itse.
Niinhän sen miehen pitää olla hyvän näköinen ja status/varallisuuskin mieluummin vielä kohdillaan tai sitten joku n.s. jännämies, eli linnakundi tai muu alakulttuuri-status. Ja tämä siis näin myös niille vähemmän hyvän näköisille ja selvästi rumillekin naisille jotka vielä akateemisia ja kovasti viisaita eli luotaantyöntäviä vielä siinäkin mielessä.
Nykyisin työttömänä on kaikenlaisia ihmisiä. Ei pitäisi olla kapeakatseinen ja luokitella ihmisiä kouluttamattomiksi, tyhmiksi ja elämäntavoiltaan epämääräisiksi vain siksi, että he ovat työttömiä. Esim. nuorten akateemisten voi olla hyvinkin vaikea päästä kiinni siihen ensimmäiseenkään pysyvään työhön, kun toisiin on ylikoulutettu ja toisiin ei ole kokemusta.
Se mitä ei pitäisi tehdä ja mitä ihmiset kuitenkin tekevät ovat kaksi aivan eri asiaa. Ei ollutkaan kyse siitä että joku työttömyyden takia luulisi toista tyhmäksi vaan siitä että käytännössä viisaallakin se on turn off. Etenkin jos vieläpä olisi ns. asennetyötön.
Vain tyhmä antaa työttömyyden olla turn off tilanteessa, jossa todella osaavia ja mukavia ihmisiä on pilvin pimein kortistossa niiden muutaman elämäntapatyöttömän kanssa.
Taitaa olla vain helpompi ajatella, että työttömyys on ihmisten oma vika, niin ei tarvitse pelätä, että osuisi kohdalle.
Ihan yhtä "elämäntapa" työttömiä lähes kaikki työttömät on, jos määritelmän kriteereiksi laitetaan seuraavat asiat.. Eli jos ei kelpaa työ, kuin työ, olosuhteet, kuin olosuhteet, paikkakunta, kuin paikkakunta ja palkka, kuin palkka.. ;P
Eli ei ole ns. "parempia" ja "huonompia "elämäntapa" työttömiä.. Jos niitä on, niin ne kaikki kuuluvat samaan "kastiin".. ;P
Ainahan markkinoilla on kova kysyntä hyvässä ammatissa olevista, älykkäistä ja koulutetuista, komeista ja liikunnallisista miehistä jotka asuvat tasokkaassa asunnossa ison kaupungin ydinkeskustassa ja käyvät mahdollisimman tasokkailla matkoilla.
Tämä ei liene yllätys?
Kuten ei sekään ettei näitä miehiä riitä jokaiselle harmaalle 40-50v projektisihteerimaisterille.
Valitettavasti vaan näitä vaatimuksia esittävät 35-50v sinkkunaiset ovat yksinhuoltajia ja/tai ylipainoisia, joten ei kiinnosta. Ei lapsia eikä ylipainoa. Sitten vois ajatella. Jos muutenkin natsaa.
Onhan sinullakin vaatimuksia joten miksei muillakin?
Tuolla oli yks aika osuva mielipide:
"Tämä on aivan käsittämätön artikkeli. Kaikilla on oikeus seksielämään - ITSENSÄ KANSSA. Seksi muiden kanssa ei ole ihmisoikeus. Erot naisten ja miesten halukkuudessa johtuu varmasti ainakin osaltaan siitä, että naisen on niin paljon vaikeampi saada seksuaalista tyydytystä. Seksi loppuu aina siihen, kun mies on tyydytetty huolimatta naisen halusta saada orgasmi. Naisen puolelta seksi ei siis ole läheskään niin kannattavaa kuin miehen, varsinkaan jos miesosapuoli ei ole rakkauden kohde = mieheltä ei voi saada edes kumppanuutta. Jotenkin todella miesmäistä kuvitella, että naiset vaan piruuttaan tai rahanahneuttaan eivät mene sänkyyn kenen tahansa kanssa."
No jos naiset panevat itserakkaita pelimiehiä joita kiinnostaa vain oma mielihyvä, tuon pystyisi jokainen heistä muuttamaan halutessaan joten ilmeisesti naisia ei seksi kiinnosta tarpeeksi.
keski ikäiset miehet paskaa
Toisilla se voi olla itse valittu ratkaisu.
Voi olla, että naisista on jo tarpeeksi kokemusta - eikä niin kovin hyvää.
Tai sitten voi olla, että naisista ei ole kokemusta, mutta ne naiset, joihin olisi mahdollisuuksia eivät vain jaksa kiinnostaa. On miehiä, jotka vasta keski-iässä ensimmäistä kertaa kohtaavat vastakaikua tai jopa aloitteellisuutta naisten taholta. Mutta he itsekin ovat jo elämää nähneet ja kokeneet ja miettivät tarkkaan, mihin haluavat panostaa ja aikaansa käyttää. Ihan varmasti on keski-ikäistenkin joukossa naisia, joiden eteen mies kuin mies olisi valmis tekemään mitä tahansa. Mutta nämä ovat hyvin harvinaisia ja yleensä onnellisesti varattuja, eikä kukaan asiallinen (ja naisissa positiivisia tunteita herättävä) mies edes kuvittele rikkovansa toisen parisuhdetta.
Juuri näin. Ne harvat vanhemmat ja aniharvat 40 naiset, jotka ehkä olisivat kiinnostavia ja vielä naisena vetävän näköisiä ovat käytännössä aina satavarmasti ja tukevasti varattuja.
Kuvailit hyvin sen mitä on MGTOW.
Jaaa, kyllä minä tunnen todella monta 40 v naista jotka ovat vetävän näköisiä ja vapaita. Aina voi kysyä että miksi ovat vapaita. Osalla takana rankkoja parisuhteita, toisilla taas vielä todella pieniä lapsia jne jne. ja aivan samaa ilmenee miehilläkin. No missä sitten mättää että kysyntä ja tarjonta eivät kohtaa. No ainakin siitä että kun rimaa nostetaan riittävän korkealle niin kukaan ei enää saa tai voi olla oma persoonallinen itsensä vaan kaikki on pelkkää kulissia. Se että oma persoonallisuus tuohotaan johtaa väistämättä eroihin parisuhteissa koska se oma aito minä tulee aina esiin jossain vaiheessa ja sitten alkaa narina että enhän minä tuollaisen kansssa mennyt yhteen. Yrittäkää nyt jollain tavalla ymmärtää sekä naiset että miehet että me olemme kaikki viallisia jjollain tavalla ja pitää uskaltaa hyväksyä ihminen sellaisena kun hän on.
tosi hyvä kommentti..
Palstan keski-ikäiset kokemattomat miehet jäivät yksin kun eivät kelpuuttaneet meitä yli-ikäisiä kurppa naisia. Elämänne on turhaa, ette koskaan enää saa parisuhdetta.
Parisuhteeton elämä = turha elämä,
eli
elämän tarkoitus = parisuhde ????
En menis kyllä tuota allekirjoittamaan.
Elämän tarkoituksia on yhtä monta, kuin on elämiäkin.. Jokaisella on omansa.. ;P
Tosimies osaa ja tietää. Lukekaa ja oppikaa. Viisaus ei tule yksin. Vaatii vuosien työn, eikä ilmaisia lounaita ole tarjolla.
Miksi elämä olisi turhaa ilman parisuhdetta. Jonninjoutavaa skeidapuhetta, ei parisuhdetta tarvitse ollakseen onnellinen mutta hyvän suhteen itsensä kanssa tarvitsee. Sinut itsensä kanssa kaikkine hyvine ja huonoine puolineen, hyväksynnän että on hyvä tyyppi. Siihen ei ulkopuolisia tarvitse!!
Olen mies.
Ikävää tietysti, kun sitä haluaisi parisuhteen ja vapaita naisia on mutta he huomioivat vain tietyn kriteerin ylittävät miehet tai pysyvät sitten yksin. Biologisessa mielessä ymmärrän miksi näin käy urbaanissa, tasa-arvoisessa yhteiskunnassa: kun ei ole pakko olla parisuhteessa selvitäkseen hengissä, niin nainen helpommin on yksin koska hänen luolamiesgeeninsä on viritetty etsimään varminta parasta mahdollista miestä jolloin kemiat kohtaavat ja ilman aikapaineita etsimisellä ei ole kauhean kiire koska parhaan löytyminen on tällöin ajan funktio.
Miehenä minulle kelpaisi itselleni tyydyttävä, jopa hieman epätyydyttäväkin suhde selväpäisen, itseäni myös fyysisesti viehättävän naisen kanssa, kunhan ei tarvitsisi aina olla yksin. Mutta naisille ei keskinkertainen unelma kelpaa, vaan keskinkertaisuus on epäonnistumista; pitää vähintäänkin olla 4/5 elämä.
Yhteiskunnallisessa mielessä miehille ilman naista jääminen voi olla myös elinikää heikentävä tekijä tulevaisuudessa, eli ehkä kohta ollaan tilanteessa jossa naiset elää 100-vuotiaiksi mutta miehet vain 60-vuotiaiksi keskimäärin, jos naisettomat miehet tuhoavat itsensä ennen aikojaan. En väitä, että naisten pitäisi alkaa huomioimaan heitä ei-kiinnostavia miehiä vasten tahtoaan, haluan vain että ongelma tiedostetaan miksi tämä historiallisesti uusi tilanne (= ei eroja sukupuolten kyvyssä haalia resursseja itselleen) mahdollisesti aiheuttaa luolamiesgeeniemme muokkaamille vieteille päänvaivaa.
Muualla maailmassa muuten morsiamenryöstöt sun muut on edelleen tätä päivää, eli naisilla täällä pohjolassa on kyllä hyvät oltavat kun puolet maailmasta on edelleen barbaarien vyöhykettä. Se aika voi myös palata, jos globaali kriisi syntyy. Eikä sitä edes hitaasti katkeroituva naiseton mies varmaankaan toivo.
Niin, onhan se totta, että naisen kannattaa ottaa nuori, viriili mies, joka pystyy siittämään terveitä jälkeläisiä ja huolehtimaan heistä. Niinhän se on kautta historian ollut. Olisi hyvä, kun kaikki pariutuisimme aikaisin ja pysysyimme niissä suhteissa. Keski-iässä olemme kuitenkin jo ukki/mummo-iissä.
No ei se kylläkään niin ole mennyt, tai mene luonnossakaan, että nuoret pääsisivät siittämään enemmän. Sillä on syynsä että miehet ovat sukukypsiä kuoppaan saakka.
Tyypillinen naisen itsekäs ajatus. Ei voi syödä kakkua ja säästää sitä. Jos on lähtenyt juoksujen tielle niin sillä tiellä pysykööt. Ei ainakaan kannata alkaa vaatimaan miehiltä sitä että oman ikäisen miehen pitäisi sitoutua tälläiseen naiseen vanhempana jos nainen on nuorempana juossut juoksujaan.
Päivän naurut aloitusviestistä.
Ei todellakaan jää yksin.
Keski ikä on vanha nimitys, ei kukaan edes tiedä mikä se on ennenkuin kuolee.
Jos tarkoitat 50v miestä ni ei todellakaan jää yksin vaan vie sunkin muijasi.
20v pikkupojat nuolee näppejään koska he eivät ole edes miehiä.
nehän ne aina on ruikuttamassa kun syrjäytyvät ja opiskelijaboksi/kt kämppä
häämöttää ja vaikka olet rikkaan perheen kakara, niin silti olet laiha hento
poika jonka näkee naamastakin.
Itse olen lihava, komea ja harteikas kundi ja pidän naurettavina sellaisia muijia
ja miehiä jotka ei kolmekymppisenä ole edes naimisissa.
panisin vaikka kymmentä huoraa viikossa jos olisin sinkku mut ei tarvi enää.
Keski-ikäinen mies saa taatusti seuraa, jos seuraavat asiat on kunnossa:
- et dokaa kaatokännejä. Sivistynyt viininsiemailu tai saunaolut on OK
- osa naisista ei suvaitse tupakoivia ollenkaan. Jos lopetat tupakoinnin, tarjonta kasvaa
- olet työssä ja raha-asiasi on OK, sillä moni nainen haluaa tulevaisuudessa omistusasunnon tai ei ainakaan halua eikä pysty elättämään miestä (naisilla yleensä pienemmät tulot kuin miehellä)
- osaat jutella ihan tavallisista asioista
- osaat normaalit käytöstavat. Pokkurointia ei tarvita, mutta moni nainen ilahtuu, jos mies pitää ovea auki, katsoo silmiin jne
- opettele korostamaan omia hyviä puoliasi. Liian isot/pienet vaatteet, viime vuosituhannen muotivaatteet jne ei pue ketään
- Kännykällä voi vaikka kuvata kotona sitä, että miltä näyttää se, kun esittäytyisit jollekin naiselle. Ota opiksesi, opettele supliikkia
- elä, ole ja tee asioita, joista olet kiinnostunut. Silloin elämä ei ole epätoivoista pilden vonkaamista, vaan elät itseäsi varten. Sitä kautta tulee myös elämänkokemusta ja tarinoita, joiden avulla ja joita kertomalla olet ehkä askeleen lähempänä elämäsi naiseen tutustumista
- älä ole epätoivoinen ja katkera, vaan katso asioita optimistisesti. Sinäkään et haluaisi naista, joka on täysin epätoivoinen sinkku ja haluaa ihan kenet vaan, jottei tarvitse olla enää yhtään yksin.
- ole aktiivisesti siellä, missä naisia ja ylipäätään ihmisiä on. Yleisesti ottaen naiset ovat aktiivisia harrastamaan ja sitä kautta on ajan myötä helppo tutustua muihin. Käy myös firman pikkujouluissa ym. tapahtumissa.
- älä ole kranttu. Ennakkoluuloton asenne auttaa löytämään sen oikean
Yleensä sanotaan että ole oma itsesi, silloin joku voi kiinnostua.
Tässä mennään jo kauas siitä, nyt listataan tarkkaan minkälainen miehen tulisi olla.
Haetaan kunnon unelmamiestä, ja ilmoitetaan ettei mies saa olla kranttu. Ei millään pahalla, mutta jos nainen heittäytyy noin krantuksi, niin miehenkin tulee vaatia tasoa.