Leijonat, kikymaa pienoiskoossa

Valtion sielunmaiseman hyvä ilmenemismuoto on joukkuepeli, tässä tapauksessa jääkiekko. Meneillään on jääkiekon niin kutsuttu maailmanmestaruuskilpailu, vaikka osanottajia jäälle löytyy vain muutamasta hassusta valtakunnasta.

Kun osanottajia on vähän, niin luulisi, että pienessä porukassa saavuttaa helposti hyvän sijoituksen. Tähänhän pääministerikin viittasi, kun arveli Suomen merkityksen EU:ssa kasvavan brittien poislähdön takia. Tämä on tietysti matemaattinen totuus, jos asiaa tarkastellaan valtioiden prosenttiosuutena kokonaisuudesta. Osaltaan tämä pätee myös jääkiekkoon, onhan sijoittuminen kymmenen parhaan joukkoon hyvä sijoitus, ainakin tenniksen maailmanlistalla.

Leijonat ovat saaneet osakseen ankaraa kritiikkiä peliesityksistään. Erityisesti tappio Ranskalle on kasvattanut monen penkkiurheilijan verenpainetta. Suoritusta on yleisesti pidetty heikkona. Vertaus soteen ei ole kaukaa haettu. Molemmissa, niin sotessa kuin Leijonien Ranska –pelissäkin johtavana teemana on ollut osaamisen puute. Osaamisen puute on ilmennyt suurin piirtein seisomista suorilla jaloilla suu apposellaan.

Suomalaiseen mentaliteettiin, kalloluiden rajaamaan pyöreään tilaan, ei mahdu koskaan kuin yksi asia kerrallaan. Jääkiekossa tämä yksi ajatus on raivokas viisikkopeli, joka merkitsee hurjaa kieppumista kaukalossa ilman muuta tarkoitusta kuin se, että äijät kulkevat yhdessä kuin lehmät laitumella. Tämä pelitapa on erittäin kuluttava eikä vastustajan tarvitse tehdä oikeastaan mitään muuta kuin odotella milloin riehuminen laantuu omaan väsymiseensä. Viisikkopeli on hieman samanlainen ilmiö kuin Kekkosen-Paasikiven linja. Siitä ei lipsuta, muuten ei hyvä heilu.

On vaikea arvioida miten shakkipelin strategia on verrattavissa jääkiekkoon, mutta ainakaan shakissa ei nappuloita pyöritellä tarkoituksettomasti, vaan kullakin siirrolla pyritään saavuttamaan jokin tavoite. Shakissa maaliin verrattavissa oleva tilanne on kuninkaan matittaminen. Matin tekemiseen ei tarvita viisikkoa, vaan riittävä määrä materiaalia, kuten asia on tapana ilmaista. Välisiirto puolestaan on oiva lepovaihe, jossa vastustaja saatetaan sopivasti aikapulaan.

Yleisestä taapertamisesta poiketen Leijonilla näyttää parhaimmillaan olevan taitoa, mutta ongelma on omalaatuiseksi osoittautunut strategia. Sen lisäksi voi kysyä, onko pelaajien kuntopohja riittävä. Vaikka tällä kertaa joukkue näyttää urheilijoilta, niin erityisesti pelin loppuvaiheissa vauhti on melko hitaan näköistä ja väsyneet kädet eivät salli tarkkoja ja ruudikkaita laukauksia.

Suomen Keskusta voisi ryhdistäytyä ja ryhtyä hallitsemaan valtakuntaa innostavasti. Tämä olisi paras keino saada valtakunnan suoritustaso kautta linjan nykyistä korkeammalle tasolle. Jos hallitus näyttää huonoa esimerkkiä seisomalla suorilla jaloilla ”monttu” auki, niin ei ihme, jos saa sitä mitä tilaa. Sama pätee tietysti mielenköyhään ”viisikkopeliin”, jossa tärkeää on hurja liike, ei se, mihin sillä pyritään.

0

172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

        Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
        Maailman menoa
        135
        865
      2. En jaksa

        Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
        Ikävä
        44
        637
      3. Minkälainen nainen

        Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
        Ikävä
        21
        578
      4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

        Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
        Tuusniemi
        110
        543
      5. Yksi asia sen esti

        Etten antanut meille mahdollisuutta
        Ikävä
        36
        532
      6. Jos meillä olisi yhteinen koti

        Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
        Ikävä
        50
        525
      7. Okei, eli olet rakastunut

        Hyvä sinä, niin minäkin.
        Ikävä
        56
        502
      8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

        Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
        Ikävä
        34
        468
      9. Martinan mauton tyyli

        Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
        Kotimaiset julkkisjuorut
        119
        452
      10. Arvaako kukaan?

        "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
        Haapavesi
        22
        427
      Aihe