Au pair kiinnostunut!

aupairiksi

Moi!
Tiiän et au pair keskusteluja on paljon, mut aattelin lukion jälkeen ja oon tällä hetkellä ekalla vuonna (kesän jälkeen kakkonen). En tiedä et missä vaiheessa lähtisin ku suunnitelmissa olis yliopistoon lukion jälkeen. Haluisin niin paljon au pairiksi, mutta onnistuuko se vaikka pääsisin yliopistoon vai onnistuuko se ainoastaan välivuonna? Onko mahdollista kesällä? Pystyykö opintoja siirtää? Kuinka kauas kannattais lähtee ekaan kertaan ja kuinka monta kuukautta olla siellä? Millaisiin asioihin täytyy kiinnittää erityisesti huomiota?
Olen etsinyt vastauksia näihin vaikka mistä, mutta en ole tarkkaa vastausta saanut näihin ja olen miettinyt tätä asiaa tosissani. Tiedän, että suunnitelmani voivat vielä monesti muuttua, mutta haluan tietää nämä jo tässä vaiheessa.

4

262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aupair

      Moikka!

      Au pairiksi lähteminen onnistuu kyllä lyhyemmäksikin aikaa, joskin perheet yleensä tahtovat au pairin vähintään 6kk. Opintoja pystyy siirtämään kahdella vuodella (jos ei ole muuttunut), eli ei tarvitse pitää välivuotta tämän takia :-) jos ei aiemmin ole käynyt kaukana perheestä, ei kannata ehkä lähteä ihan kauhean kauas. Itse otin ja lähdin Amerikkaan vuodeksi. Raskas, mutta kokemusrikas enkä vaihtaisi mihinkään. Eurooppaan voi mennä hyvin ilman järjestöäkin, aupair-world sivulla paljon perheitä. Osa suomalaisia osa ihan natiivejä. Kannattaa huolehtia että perheen kanssa varmasti kohtaa näkemykset, ettei tule ongelmia. Mieluusti tapaa perhe, jos mitenkään mahdollista. Jos ei niin kysele paljon mm. omasta työnkuvasta, lapsista; perheen rutiineista, mitä he odottavat au pairilta jne. Itse jouduin vaihtamaan perhettä kaksi kertaa ja se oli rankkaa. Jos on vielä kysyttävää, niin voin koittaa vastailla parhaani mukaan :-)

      • aupairiksi

        Kiitos paljon! autoit paljon!:) Nyt kun vastailit niin kyselen lisää;)
        Eli jos pääsen yliopistoon niin yksinkertaisesti siirrän opintoja, mikä ei tarkoita että menetän opiskelupaikan siellä??:D Itse oon aatellu täs pitkään Australiaa tai Kanadaa (Australiaa enemmän), koska Eurooppaan olen jo vähän kyllästynyt, mutta Australiasta olen ollut todella pitkään kiinnostunut ja muutenkin tästä au pair asiasta. En ole aikaisemmin ollut kovin kaukana perheestä, ehkä jopa liian lähellä, mutta haluan silti kokeilla uutta:)
        En koko vuodeksi meinannut, mutta ainakin sen 6-9kk haluaisin olla:) Millaisia ongelmia voi tulla perheen kanssa??? Ja onhan suomalaisia perheitä muuallakin kuin Euroopassa?? Miten se raha-asia menee?:) Maksanko sinne matkan ja mitä vielä? Vai miten tää oikeen menee?:)
        Mulla on tähän kaikkeen vielä aikaa, mutta pitäähän lukion ajaks olla muutakin ajattelemista kuin yo-kirjoitukset ja kurssit:D


      • eilykkäystä

        Ei pysty enää siirtämään aloitusta, ellei ole pätevä syy.

        Voit ilmoittautua poissaolevaksi ensimmäisenä lukuvuonna ainoastaan seuraavista syistä:

        suoritat asevelvollisuuslain (1438/2007), siviilipalveluslain (1446/2007) tai naisten vapaaehtoisesta asepalveluksesta annetun lain (194/1995) mukaista palvelua;
        olet äitiys-, isyys- tai vanhempainvapaalla; tai
        olet sairautesi tai vammasi vuoksi kykenemätön aloittamaan opintojasi.

        Lähde: Opintopolku.fi


    • apuakertokaa

      Muakin kiinnostais lähtee. Mistä sais tietoo?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      448
      6474
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      170
      3842
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      104
      2496
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1979
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      123
      1333
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      75
      1275
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      67
      1124
    8. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1085
    9. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      77
      1029
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      44
      993
    Aihe