Kerääntyykö vesiliukoinen

vitamiini maksaan? Kysymyksessä olisi B12-vitamini ja apteekissa sanottiin, jotta on vesiliukoinen.
6168
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Vesiliukoiset ainekset (lääkkeetkin) "lorisee" ihmisen kropan läpi.

Äänestä

Et vastannut kysymykseen. Kysyn toisin. Rasittuuko maksa vesiliukoisesta vitamiinista, kun sitä käyttää päivittäin. ????? On olemassa paljonkin lääkkeitä, jotka rasittavat maksaa ja toiset jopa kertyvät sinne.

Äänestä
  • Noita B12 vitamiineja myydään mainoslauseilla että kattaa esimerkiksi 10 000 prosenttisesti päivittäisen tarpeen, joten eihän mikään valmistaja uskaltaisi tehdä noin ylivahvaa lääkettä jos siitä olisi vaaraa terveydelle.

    Äänestä



B12 yliannokset varastoituu maksaan.
Googlaa haittavaikutukset.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


paavoNKU kirjoitti:

vitamiini maksaan? Kysymyksessä olisi B12-vitamini ja apteekissa sanottiin, jotta on vesiliukoinen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu