Kuulemani perusteella sillä saa hienosti kiloja lähtemään. Ajattelin sit ottaa asiasta selvää. Menin sivustolle jolla on karppaajille tarkoitettuja ruokaohjeita. Siis hyi hemmetti!!! Kuka semmosta rasvasontaa voi työntää kurkustaan joka päivä alas.
Taidan jatkaa linjalla kulutan enemmän kun syön.
Kuka hullu voi KARPATA!
17
575
Vastaukset
- terveellinen
Ketään ei pakoiteta syömään terveellisesti.
- veijasiallataas3421
terveellinen
Ja mikä on se terveellisesti. Sitähän tyrkytetään joka paikassa ja suurin pila aiheesta on THL puhumattakaan Diabetesliitosta.
Mikä se sinun terveellinen on? - veijasiallataas2345
Aloittaja
Ota selvää äläkä pelkästään ajattele vai tuottaako ajatteleminen vaikeuksia??? - hpv20
Karpata voi fiksustikin ilman hirveää läträämistä rasvalla. Lisäksi kun vähentää huonoja hiilihydraatteja (sokeri, puhdistetut viljat ml. riisi) niin tuo on jopa terveellisempää kuin ruoka jota ihmiset normaalisti syövät.
- NänSeMännöö
Aloittajan kannattaa psyä valitsemallaan tiellä millä on lihonutkin eli syö vähemmän kuin kulutat!! Terveelinen karppaus kannattaa jättää nille fixummille!
- bxcbxbx
Yhdessä dokkarissa karsittiin ainoastaan valkoinen sokeri ja vastaava pois (sitähän on monilla salanimillä, kuten täysmehu, glukoosi-fruktoosisiirappi, hunaja jne). Ylipainoiset koehenkilöt laihtuivat n. 6 kg/6 viikkoa. Eivät siis karpanneet, välttivät ainoastaan lisättyä/puhdistettua sokeria.
Itse olen hoikka ja liikkuva, mutta verensokerit nousivat. Samalla puhdistetun sokerin välttämiskeinolla sain sokerit kuntoon. Ja painokin on alempi, vaikka kevyt olin jo alun perin. Eli en karppaa, vaan vältän puhdistettua/lisättyä sokeria. Se on helpommin sanottu kuin tehty, koska elintarviketeollisuus työntää sokeria kaikkeen. Edes diabetesliitto ei edellytä, että täysjyväviljat karsittaisiin pois.
Myös normaalipainoinen ja liikkuva voi saada diabeteksen. Nykyisillä markettivalikoimilla kukaan ei ole turvassa - muistakaa se, ja mittauttakaa verensokerinne. Painolla ei ole väliä, mutta verensokereilla on. Mekanismi on se, että lihakset voivat käyttää glukoosin, mutta eivät fruktoosia. Fruktoosi pitää muokata ensin rasvaksi. Fruktoosin ylimäärä kuormittaa maksaa, joka rasvoittuu. Samalla haima pumppaa viimeisiään, ja ollaan jo lähellä diabetesta. Eli sokeri ei sovi kenellekään. - vhhonin
Heh, jätin itse kaikki hiilarit pois, ja läträän nyt rasvoilla... Niillä hyviksillä, oliiviöljyllä, kookosöljyllä ja voilla, kalanmaksaöljyn otan kapselista. Paljon vihreitä, paljon proteiinia ja jo vot.. Paino tippuu kuin tippuukin. Vatsanturvotus lakkasi ja muutenkin olo on skarppi. Ei ole tunne että energiatasot heittelisivät vaan energiaa riittää vaikka muille jakaa. Jääkaapillakaan ei tule roikuttua yhtenään niinkuin hiilariruokavaliolla. Kannattaa ehdottomasti kokeilla, olen lukenut ihmisten pudottaneen painoa 2,5 kg kuukaudessa. Sama putosi minulta jo kahdessa viikossa!
- näin-se-vain-on
Siis hyi hemmetti!!! Kuka semmosta rasvasontaa voi työntää kurkustaan.
Huonosti selitetty. Mikä on sontaa?
Jokaisella on omat ruokatottumuksensa ja uskoo omiin totuumusiin. Hyvä näin.
Minä pidän maistuvasta ruoasta enkä kaikenlaisten lisäainein ja ympäristömyrkkyjen sekä teknoravojen kyllästämästä sapuskasta.
Minun systeemissä on kieltämättä se huono puoli, että jos joutuu kuten pitkällä lentomatkalla syömään “normaalia” koneessa tarjottavaa ruokaa, niin maha on kohta sekaisin.- OliskoNäin
Minullakin meni maha aina sekaisin kun aloitin VHH:n. Kun sitten siirryin takaisin hiilareille, meni maha taas sekaisin.
Olisiko niin, että vatsa tottuu vallitsevaan ravintojakaumaan ja säätää bakteerit sen mukaan. Kun tuleekin äkillinen muutos, vatsa ei osaakaan käsitellä sitä.
- Leipäänapaan
Karppaus sinällään ei ole järkevää, nostaa riskiä sairastua mm. sydän- ja verisuonisairauksiin ja diabetekseen. Lisäksi karppaus ei auta keskivartalolihavuuteen vaikka saattaisi laihtua ts. paino putoaa mutta vatsa jää... Karppaus aiheuttaa myös monia muita ongelmia mm. vainoharhat (Paranoia), erektiohäiriöt (miehillä), ärtyneisyys (aggressiivisuus). Karppaajilta on myös muita enemmän avioeroja.
- lallukka-
Olisi parempi ottaa asioista selvää, eikä suoraan aleta kirjoittamaan höpöjä.
Kaikesta päätellen sokeri vie ihmisiltä myös arvostelukyvyn.
- mahaeikuralla
Tässä on nytten kolome viikkoo syöty hyvin vähähiilarisesti ja paino on laskenut ja mitatut sokerit ovat laskussa. Niin ja rasva on sitten sianrasvaa.
- hiilareilla-syöpä
Itse sairastuin liiallisella höttöhiilarilla paksunsuolen syöpään. Olisi vaan kannattanut jatkaa skarpppausta jota teinkin pari vuotta sitten sitten ja jolla laihduin ja jonka ansiosta kaikki arvoni olivat huippukunnossa. Sitten sorruin jälleen syömään ja lihomaan ja söin pelkästään hiilaripitoisia ruokia ja makeita sokeripitoisia jälkiruokia jonka takia paino nousi hetkessä ja arvot meni päin seinää kun muutenkin minulla oli diabetes joka tosin oi poissa silloin kun skarppasin, mutta kun aloin taas väärät ruokatottumukset diabetes paheni ja myös tämä syöpä tuli.
- höttöprotsku
Varmaan tuo pari vuotta harrastamasi karppaaminen aiheutti paksusuölen syövän. Suolisto ei toimi normaalisti karppiruoalla, eikä tuollaiset muotidieetit muutenkaan ole pitkällätähtäimellä järkeviä.
- Kaipaa-
höttöprotsku kirjoitti:
Varmaan tuo pari vuotta harrastamasi karppaaminen aiheutti paksusuölen syövän. Suolisto ei toimi normaalisti karppiruoalla, eikä tuollaiset muotidieetit muutenkaan ole pitkällätähtäimellä järkeviä.
Selityksiä
- Veijokertoototuutta
Karppaaminen todistetusti aiheuttaa syöpää, disbetestä, sydänkohtauksia ja infarkteja.
- asian-vierestä
Veijokertoototuutta kirjoitti:
Karppaaminen todistetusti aiheuttaa syöpää, disbetestä, sydänkohtauksia ja infarkteja.
Asia on varmasti niin, kuten kirjoitat. Vai onko?
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle152151Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631465Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1061439Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A61302Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681275Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001184Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell731124Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311067Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.301059En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?521046