Masennuksesta jättilasku, entäs maahanmuuton kulut

väärä_järjestys

http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201705162200119287_u0.shtml

Selvityksiä kyllä jaksetaan tehdä, kun kohteena on suomalaiset. Maahanmuuttoon liittyvät kulut ovat vieläkin kunnolla selvittämättä. Kohta varmaan vaaditaan, että työkyvyttömyyseläke pitää poistaa tai vähintään puolittaa.

Ja tarkoittaa myös sitä, että työkyvyttömiä ei enää laiteta eläkkeelle, selvitkööt ja tehköön 100 hakemusta tuista viikossa.

6

120

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja_se_on_väärin

      Kyllä siinä työttömyyseläkekulut kalpenee, kun lasketaan turvapaikka ja maahanmuutto kulut yhteen. Täydellä ylläpidolla eläminen on kallista, sen jokainen ymmärtää. Työkyvyttömille tuskin annetaan sen suuruisia etuja kuin turvapaikan saaneille.

    • töihin.vaan

      Itseä niskasta kiinni ja töihin. Työnteko kyllä pitää mielen terveenä.

    • ettäs_tälleen

      Koskeeko myös maahanmuuttajia? Vai vain kantiksia, kuten vihapuheenkin suhteen.

    • kylläkin.eläkkeellä

      Työhyvinvointi on tärkeä asia ihmisen terveyden kannalta, masennus vähentää tehokkuutta, lisää tapaturmariskiä, joten on hyvä enneltaehkäistä masennusta. Siihen on monia eri tapoja, työympäristön saattaminen siedettävään kuntoon, "työkavereitten" oikea valinta, ei mitään ähkyjä samaan tiimiin, nämä lienee tärkeimmät.
      Omakohtaisia tapauksia oli työelämässä paljonkin kun aiheutti masennusta.

    • Pääuutisaiheina on suomalaisten syyllistäminen kaikilta mahdollisilta eri suunnilta, sitä tekee sekä media, että hallitus.
      Päivän lehdissä käsitellään ikivanhoja aiheita, vuosien takaisista kymmenien vuosien takaisiin ja samaan aikaan ollaa kuin kusi sukassa juuri tätä päivää koskevista asioista ja tänä päivänä tapahtuvista hallinnon kähminnöistä ja kansan ruoskimissuunnitelmista, kunhan omat sijoitukset vain saadaan piiloon päivänvalolta.

      Mauno tuntuu nyt olevan ainoa ajankohtainen aihe, mutta Mauno oli juuri henkilö, joka päästi aikanaan maan vapaaseen kelluntaan , siirsi hallituksen vastuun ainoastaan eduskunnalle.
      Hyvin halliituksella nyt pyyhkiikin, eduskunnasta päin kuuluu hyvin vähän tai ei mitään, onko siellä ketään edes paikalla ja jos, niin ei ainakaan hereillä.
      Ei menneet totkkupeitot hukkaan,

      Onhan kuitenkin satavuotislahjaa valmisteltu ansiokkkaasti,, kyllä se hallintarekisteri vihdoinkin saadaan aikaan.

      Päivittäiseen uutisantiin kuuluu suunnattoman paljon enemmän niin lännessä kuin idassäkin tapahtuvia sanomisia ja sanomatta jättämisiä, asioita jotka eivät millään lailla vaikuta suomen ja suomalaisten kovin karuun tilanteeseen , jota maan hallintus on valittu hoitamaan.,
      Ja kun hoitaminen ei onnistu, nojaudutaan syyllistämiseen, joka tietenkin tavallaan on oikein, kansahan on hallitukseen nimitetyt valtaansa äänestänyt.

    • sitäsaamitätilatessa

      Herkät ihmiset voivat pelkästään masentua kantasuomalaisten ala-arvoisesta kohtelusta verrattuna Kunniavieraisiimme, joita kohdellaan raastuvasta Kelaan ja siltä väliltä silkkkihanskoin.
      Kantasuomalaisia mollaavaan kuoroon on liittynyt evl-kirkko piispoineen ja papistoineen johtopoliitikoista ja hyysärilaumoista puhumattakaan.
      Suomlaiset kelpaavat ainoastaan matulaumojen runsaaseen ylläpitoon.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      159
      1061
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      717
    3. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      128
      666
    4. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      23
      648
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      639
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      615
    7. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      161
      571
    8. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      52
      560
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      34
      554
    10. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      528
    Aihe