Elatusmaksut historiaan!

hullumeininki

Näyttää vähän siltä että noi elatusmaksu jutut kuulus jo historiaan, taitaa olla "100-vuoden" takaisia juttuja, jolloin naiset olivat pakosta kotona, ja KELA ei ollu olemassa.

Jos elatusmaksu hömpästä luovuttaisiin niin loppus oikeudessa riitely kokonaan, ja se joka haluaa lapset ja kasvattaa ne, saisi lapset itselle. Nyt huoltajuus halutaan vain siksi että saadaan rahaa, tai ei tarvitse maksaa elatusmaksuja.

Onko muka totta että joku isä joutuu silti makseleen lapsiensa elatusmaksuja, vaikka lasten äidillä on uusi puoliso, joka tuo leipää kyseiseen talouteen. Uusi puoliso käytännössä kasvattaa lapset mutta ei tarvitse rahallisesti osallistua perheen lasten menoihin.

Isyyden tunnustamisella halutaan vain löytää "renki" maksaja.

Toki yhteishuoltajuudessa molemmat maksavat puoliksi lastensa menot. Yhteishuoltajuus pitäisi olla pakollinen, ja näin elatusmaksu pelleilystä luovuttaisiin.

Yhteiskunta eli veronmaksjat joka tapauksessa makselevat vuosittain kymmeniä miljoonia euroja maksamattomia elatusmaksuja, lasten jääkiekko harrastuksista ym jotka eivät ole välttämättömiä lapsen onnellisuuden kannalta.

6

395

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • totuusontoinen

      Vähänpä tiedät. En kerro mikä kaikki menee mielipiteessäsi faktoja vastaan mutta ottaisit niistä ensin selvää ennenkuin satuja sepittelet.

    • Rupusakkiakaikki

      Ihihihi, onko käynyt vahinko?

      Ihanan mustavalkoinen ajatusmaailma sinulla. Haluaisinpa nähdä, kun äpärämuksusi kasvattaisit ja äiti sanoisi, ettei maksa penniäkään, pidä tunkkisi. Sittenpä siinä miettisit, kun yksikseen penskan menoja makselisit ja äiti näkee muksua silloin kun huvittaa, tarjoaa ehkä hyvällä tuurilla jäätelön omilla rahoillaan. Sinä maksat ruuat, harrastukset, lääkärit, opiskelut, vaatteet, lääkkeet, herkut, lomat ja kissanristiäiset.

      Onnea elämään, toivottavasti saat haavan kyrpääsi o/

    • Prrrkl

      Ja taas yksi tossu joka haluaa laistaa velvollisuutensa omia jälkeläisiään kohtaan.

    • Etävanhemmanaivoituksia

      Miksi edes tunnustit oman lapses? Ei lapsikaan pyhällä hengellä elä. Sulle itselles kelpaisi kyllä kelan elatustuet mutta exälles niitä ei saisi antaa. Annatko yhteiskunnan elättää lapsesi kun olet noin vastaan maksamaasi elatusapua? Näytät olevan itse sellainen joka ottaisi lapsen ainoastaan siksi että saisi rahaa.
      Yhteishuoltajuus pitäisi kieltää kokonaan koska se aiheuttaa pahimmillaan sen että lapsen asioista ei voi lähivanhempikaan huolehtia jos etävanhempi haluaa asioita venyttää tai muuten vain kiusata.

    • elätäomasi

      Ei sille nyt vaan mitään mahda, että jokaisen on se oma tekeleensä huolehdittava. Ei sitä kenenkään muun ihmisen päälle voi sälyttää.

      Vai menisitkö itse jonkun yh-äidin kumppaniksi sillä tietoisuudella, että sinä sitten elätät sen lapset, mutta lasten isä ei maksa mitään, kun SINÄ olet se hänen lastensa elättäjä nyt sitten?

      Ei kai se yhteishuoltajuus sitä poista, etteikö olisi edelleen lähivanhempi ja etävanhempi, ja jos ei ole sitä vuoroviikkoasumista, niin etävanhempi maksaa elatusmaksut. Ei se mikään historiaan kuuluva juttu ole!

      Saattaahan se näyttää joistakin etäisistä siltä, että nyt siellä exän luona kylvetään rahassa, kun sillä on uusi mies ja vielä entinenkin maksaa lapsista elatusta. Ei voi kuitenkaan ikinä tietää, mitä siellä oikeasti tapahtuu. On miehiä, jotka ei puutu vaimonsa lasten elättämiseen millään tavalla, ja periaatteessa ei se heidän velvollisuus olekaan. Joskus menee niin överiksi kuitenkin, että uusperheissä jopa syödään eri ruokaa (olen nähnyt).

    • täyspäisiä

      Evakkolapset kertovat karuja kokemuksia lapsuudestaan. Siinä on hyvää dokumenttia mitä se on, kun vieras ihminen kasvattaa. Siihen päättyy rakkaus lapseen. Mikään raha ei korvaa rakkautta. Kertoo paljon ihmisen raukkamaisuudesta, kun elatusavut joudutaan lailla määräämään. Ja sitten itketään oikeuksien tallomisesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1083
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      847
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      783
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      728
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      529
    6. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      294
      525
    7. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      521
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      479
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    10. Kalle irtisanoutui

      Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin
      Orimattila
      53
      464
    Aihe