NILLITÄNKÖ? PT KÄYTÖSSÄ

Millimallikas

Haluaisin nyt kysyä ihan itseni takia, nillitänkö nyt liikaa. Otin siis itselleni PT:n ja nyt mietin, että laitan vaihtoon.

Mulla ei ole aikaisemmin ollut Personal traineria. Olen käynyt salilla kuitekin ja perus maastaveto, kyykky ym tuttua. Eli siis pohjaa on ja tämän tein selkeäksi myös PT:lle, kun otin yhteyttä. Kerroin, että haluan että hän tekee mulle ohjelman ja käydään se yhdessä läpi sekä nähdään sen jälkeen vaikka kerran kuussa ja katsotaan, miten olen edistynyt. PT ehdotti, että tapaamme ensin ja tekee mulle kehonkoostumus mittauksen ja keskustellaan tavoitteista. No sovittiin sitten niin.

Tavattiin ja katsottiin mittaustulokset ja sovittiin seuraava tapaaminen parin päivän päähän. Seuraavalla kerralla sitten koko tunti meni siihen, että mun piti olla eri asennoissa ja liikkutella eri raajoja, jotta kundi näki millainen liikkuvuus mulla on. Ok. Sovittiin seuraava kerta ja tällä kertaa ihan käytiin pari liikettä yhdessä.

No mikä mua nyt rassaa? Mua rassaa se, että en ole saanut siis mitään treeni ohjelmaa. Olen omin päin sitten käynyt nostelemassa rautaa, mutta tavallaan ei oikein treenaus ole lähtenyt käyntiin. Jotenkin myös koko liikkuvuus juttu tuntui vain rahastukselta, kun olettaisin, että samalla kun treenaillaan huomaa mihin taivun ja mihin en?

Toinen on kommunikointi:
Sähköpostien kohdalla odottelin vastauksia yleensä aina pari päivää. Ei hätää, ymmärrän sen kyllä. Alussa hän kysyi mitkä ajat sopivat mulle ja kerroin, että 11-14 ja tapasimme sitten kuitenkin aina klo 10. Noh, ei se elämää kaada, mutta töideni takia tunti aamulla enemmän tekee jo paljon. Toinen kerta kun tavattiin, kundi laittoi edellisenä iltana viestiä, että jos sopii nähdään jo 9:45. Vastasin, että eiköhän se sovi ja että tulen itse 9:30 ja lämmittelen ennen tapaamista. Ei kuittausta viestiin. Seuraavana aamuna hän oli myöhässä kuitenkin itse ja ei pahoitellut edes asiaa. Seuraavalla kerralla taas myöhässä. Puhuimme seuraavista treeneistä ja sovimme alustavasti päivän, mutta oli puhetta että hän varmistaa asian vielä. Ei varmistanut enkä ole kuullut sen jälkeen. Joko kommunikointi tökkii tosi pahasti tai sitten ei vaan kiinnosta.

Kundi on todella hurmaava nuori mies, oikein kohtelias ja ystävällinen. Siksi olen halunnut olla ymmärtäväinen, mutta siis onko mulla nyt tässä oikea ongelma vai vaan sitruuna p*llussa? :D Saa sanoa suoraan.

2

237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • enolpt

      Noihan se menee kun niille opetetaan. Katsoo sun lähtötason ja sitten tekee ohjelman sen perusteella. Liikkuvuus pitää huomioida kun tehdään liikkuvuutta vaativia liikkeitä. Niitä on myös hyvä korjata. Jos maltat niin sitten puolen vuoden päästä ymmärrät paremmin liikkuvuuden merkityksen ja liikkeiden tekniikat. Salilla näkee sellaisia kyykkytekniikoita yms et en luottaisi yhtään kenenkään osaamisiin ennen kuin näkee.

    • saliaamulla

      Vaihtoon. Ja äkkiä. Kuulostaa vedätykseltä ja rahastukselta. Mallipoika hurmaa asiakkaita eikä tunnu osaavan hommaansa.
      Eka tapaaminen:asiakkaan kuntotason tarkistus ja asiakkaan tavoitteet. Sitten katsotaan onko realistiset tavoitteet tämän hetken kuntoon nähden ×ajassa.
      Toka tapaaminen: liikkeet läpi oikealla tekniikalla ja sali ruoka kunto ohjelmat. Mitataan ja tutkitaan liikkuvuus jos tarpeen.
      Kolmas tapaaminen 2vko päästä missä tehdään jatko suunnitelmat. Käydään läpi ongelmia. Mietitään muutokset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      200
      4333
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      100
      2872
    3. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      21
      2835
    4. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      91
      2643
    5. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      152
      2347
    6. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      53
      2275
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      33
      2107
    8. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      20
      2062
    9. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      86
      1976
    10. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      137
      1971
    Aihe