Haluaisin nyt kysyä ihan itseni takia, nillitänkö nyt liikaa. Otin siis itselleni PT:n ja nyt mietin, että laitan vaihtoon.
Mulla ei ole aikaisemmin ollut Personal traineria. Olen käynyt salilla kuitekin ja perus maastaveto, kyykky ym tuttua. Eli siis pohjaa on ja tämän tein selkeäksi myös PT:lle, kun otin yhteyttä. Kerroin, että haluan että hän tekee mulle ohjelman ja käydään se yhdessä läpi sekä nähdään sen jälkeen vaikka kerran kuussa ja katsotaan, miten olen edistynyt. PT ehdotti, että tapaamme ensin ja tekee mulle kehonkoostumus mittauksen ja keskustellaan tavoitteista. No sovittiin sitten niin.
Tavattiin ja katsottiin mittaustulokset ja sovittiin seuraava tapaaminen parin päivän päähän. Seuraavalla kerralla sitten koko tunti meni siihen, että mun piti olla eri asennoissa ja liikkutella eri raajoja, jotta kundi näki millainen liikkuvuus mulla on. Ok. Sovittiin seuraava kerta ja tällä kertaa ihan käytiin pari liikettä yhdessä.
No mikä mua nyt rassaa? Mua rassaa se, että en ole saanut siis mitään treeni ohjelmaa. Olen omin päin sitten käynyt nostelemassa rautaa, mutta tavallaan ei oikein treenaus ole lähtenyt käyntiin. Jotenkin myös koko liikkuvuus juttu tuntui vain rahastukselta, kun olettaisin, että samalla kun treenaillaan huomaa mihin taivun ja mihin en?
Toinen on kommunikointi:
Sähköpostien kohdalla odottelin vastauksia yleensä aina pari päivää. Ei hätää, ymmärrän sen kyllä. Alussa hän kysyi mitkä ajat sopivat mulle ja kerroin, että 11-14 ja tapasimme sitten kuitenkin aina klo 10. Noh, ei se elämää kaada, mutta töideni takia tunti aamulla enemmän tekee jo paljon. Toinen kerta kun tavattiin, kundi laittoi edellisenä iltana viestiä, että jos sopii nähdään jo 9:45. Vastasin, että eiköhän se sovi ja että tulen itse 9:30 ja lämmittelen ennen tapaamista. Ei kuittausta viestiin. Seuraavana aamuna hän oli myöhässä kuitenkin itse ja ei pahoitellut edes asiaa. Seuraavalla kerralla taas myöhässä. Puhuimme seuraavista treeneistä ja sovimme alustavasti päivän, mutta oli puhetta että hän varmistaa asian vielä. Ei varmistanut enkä ole kuullut sen jälkeen. Joko kommunikointi tökkii tosi pahasti tai sitten ei vaan kiinnosta.
Kundi on todella hurmaava nuori mies, oikein kohtelias ja ystävällinen. Siksi olen halunnut olla ymmärtäväinen, mutta siis onko mulla nyt tässä oikea ongelma vai vaan sitruuna p*llussa? :D Saa sanoa suoraan.
NILLITÄNKÖ? PT KÄYTÖSSÄ
2
209
Vastaukset
- enolpt
Noihan se menee kun niille opetetaan. Katsoo sun lähtötason ja sitten tekee ohjelman sen perusteella. Liikkuvuus pitää huomioida kun tehdään liikkuvuutta vaativia liikkeitä. Niitä on myös hyvä korjata. Jos maltat niin sitten puolen vuoden päästä ymmärrät paremmin liikkuvuuden merkityksen ja liikkeiden tekniikat. Salilla näkee sellaisia kyykkytekniikoita yms et en luottaisi yhtään kenenkään osaamisiin ennen kuin näkee.
- saliaamulla
Vaihtoon. Ja äkkiä. Kuulostaa vedätykseltä ja rahastukselta. Mallipoika hurmaa asiakkaita eikä tunnu osaavan hommaansa.
Eka tapaaminen:asiakkaan kuntotason tarkistus ja asiakkaan tavoitteet. Sitten katsotaan onko realistiset tavoitteet tämän hetken kuntoon nähden ×ajassa.
Toka tapaaminen: liikkeet läpi oikealla tekniikalla ja sali ruoka kunto ohjelmat. Mitataan ja tutkitaan liikkuvuus jos tarpeen.
Kolmas tapaaminen 2vko päästä missä tehdään jatko suunnitelmat. Käydään läpi ongelmia. Mietitään muutokset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..2226558Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1094963Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu1244710"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste443204Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa1042863En koskaan tule sinulle tätä kertomaan
Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.642303- 681805
Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen
Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?1331787odotatko vielä viestiä minulta...
Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan1391704- 581545