Jeesus ei ainoastaan kumonnut sapattia..

18. Sentähden juutalaiset vielä enemmän tavoittelivat häntä tappaaksensa, kun hän ei ainoastaan kumonnut sapattia, vaan myös sanoi Jumalaa Isäksensä, tehden itsensä Jumalan vertaiseksi.
491
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Jeesus ei suinkaan sanonut tuossa,
että nyt ei ole sapatti.

Juutalaisten mielestä Jesus kumosi sapatin
tai oikeammin rikkoi sapatin säädöksiä.

Näin Hän ei tietenkään tehnyt.

Jeesus törmäsi useinkin tähän kysymykseen,
mikä on sapattina luvallista ja mikä ei.

Kerran Hän kysyi:

"Kumpiko on luvallista sapattina:
hyvääkö tehdä vai pahaa,
pelastaako henki vai tappaa se?"

Mutta he olivat vaiti.
Silloin Hän katsahtaen ympärilleen loi vihassa silmänsä heihin,
murheellisena heidän sydämensä paatumuksesta, ja sanoi sille miehelle:
"Ojenna kätesi".

Ja hän ojensi, ja hänen kätensä tuli jälleen terveeksi.
Ja fariseukset lähtivät ulos ja pitivät kohta herodilaisten kanssa neuvoa
Häntä vastaan, surmataksensa Hänet.

Äänestä
  • Niin tai oikeammin tehdä hyvää vai jättää tekemättä hyvää.

    Äänestä

Tässä on harvinainen jae Raamatussa siinä mielessä, että 92 käännös kääntää jakeen oikein, 33/38 väärin. Oikein jae kuuluu "ei ainoastaan rikkonut sapattia". Myös Raamattu Kansalle kääntää jakeen oikein.

Jeesus ei kumonnut sapattia, fariseukset syyttivät Jeesusta sapatin rikkomisesta. Kyse oli fariseusten syytöksestä, todellisuudessa Jeesus ei rikkonut sapattia, saati kumonnut sitä. Jos Jeesus olisi rikkonut sapattia, hän ei olisi voinut olla virheetön karitsa ja synnitön uhri meidän puolestamme.

Äänestä

Fariseuseusten tulkinta sapatista oli että et saa tehdä mitään vaikka alkuperäinen tarkoitus oli lepopäivä. Fariseusten mielestä hädän alaisen auttaminen rikkoi sapattikäskyä, Jeesus taas halusi että ihmiset tekisivät hyvää toisilleen sapatista riippumatta. Jeesus lepäsi arjen työstä sapattina mutta tahtoi auttaa lähimmäistään oli sapatti tai ei.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


88sadd kirjoitti:

18. Sentähden juutalaiset vielä enemmän tavoittelivat häntä tappaaksensa, kun hän ei ainoastaan kumonnut sapattia, vaan myös sanoi Jumalaa Isäksensä, tehden itsensä Jumalan vertaiseksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu