Valitsin väärän miehen

Surullinen3

Onko muita jotka kokeneet saman? Valitsin aikoinaan väärän miehen. Nykypäivänä en enää tule saamaan sitä menetettyä miestä. Miten opin antamaan itelleni anteeksi, että makasin? Tai, että hyväksyn tilanteeni, vituiksi meni.

21

3318

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Surullinen3

      Siis mokasin

    • oikea-nainen

      Kuulehan. Kaikki miehet on vääriä. Jo yhtään lohduttaa. Fakta.

    • weerees

      Oletkohan nyt vähän liikaa täydellisyydentavoittelija, kun syyllistät itseäsi noin? Suomessa on avioeroja noin 14000/vuosi ja kyllä he ovat ihan tosimielellä olleet avioituessaan, mutta perseelleen meni. Elämä on.

    • pop98

      Niin, tavallaan saat syyttää itseäsi. Harvan miehen vastaavassa tilanteessa tarvitsee syyttää itseään, koska mies äärimmäisen harvoin pääsee valitsemaan, joutuu tyytymään siihen naiseen joka hänet valitsee. Vastuu oikeasta valinnasta on siis naisella, koska hän valitsee, mies ei.

      Onko siis onneton suhde aina naisen syy, joka teki väärän valinnan eikä jättänyt miestä vapaaksi sen oikean naisen valittavaksi.?

      • syvällistätotta

        Hieno näkemys ja tottakin.


      • tsspk

        Noo, kaikkia miehiä ei valita koskaan joten olisi jättänyt senkin yksinäiseksi. Ätmeiksikö niitä sanotaa?


      • Anonyymi

        Naisena yritän myös välttää tuota tilannetta viimeiseen asti, että mies joutuisi vain tyytymään minuun. Tämä varmistuu vain antamalla miehen tehdä selkeä aloite ja varmistaa ettei itse ole liian helposti saatavilla. Tuo johonkin tyytyminen on varmasti myös totta erityisesti miehillä, jotka saavat huomiota useilta naisilta, helposti tottuvat siihen, että naiset hoitaa homman ja on yhteyksissä.


    • löytäkääonnimuualta

      Mies ajattelee varmaan samalla tavalla; että valitsi väärän naisen kun sinut otti.
      Tehkää palvelus ja ottakaa ero.

    • ehkäkumpainenkin

      Nykyinen miehesi voi olla sinulle väärä, mutta todennäköisesti oli entisesikin, jos nykyisen valitsit.

    • 76549

      Minulla on aivan sama tilanne. Jätin nuoruudenrakkauden, ja menin väärän miehen kanssa avioliittoon. Sain hänen kanssaan lapsenkin, joten hänestä ei pääse eroon koskaan. Tunteita on edelleenkin nuoruudenrakkautta kohtaan. Eivätkä ne tule koskaan loppumaan. Surullinen tarina.

      • Anonyymi

        Ihanaa kun on kohtalotovereita edes


      • Anonyymi

        Samanlainen tarina kuin on minulla. Todella surullista.


    • Anonyymi

      Kyllä, mutta oikeastaan en välitä enää.... aikoinaan kun piti käydä sukuloimassa sukulaiseni sairastuttua, ukko ei halunnut mukaan.... jälkeenpäin sain tietää että oli vieraillut naapurin nuoren naisen luona kun poikakaverinsa ei ollut paikalla.... kertomansa mukaan ei ollut tapahtunut mitään seksuaalisia juttuja mutta muuten oli kuulemma yrittänyt nuoleskella, nainen kertoi viestissä minulle!!
      Sen jälkeen ukkoni ihastui johonkin horoon joka oli samassa työpaikassa ja kyllähän siitä polemiikkia syntyi. Vieläkin on horon kanssa instassa kaverina, mutta en jaksa enää välittää. Halusin kertoa tämän että aivan varmasti samankaltaisia kokemuksia on muillakin kuin sinulla.
      Varsinaisia pettämisiä olen myös kokenut, mutta täytyy sanoa että aikalailla parkkiintunut olen ja siksi nuo ukkoni temput ei enää hetkauttaneet. Vaikka en voi satavarmasti sanoa, onko hyppinyt sänkyyn noiden kahden kanssa, sanon kolmannen kerran että en edes jaksa ajatella asiaa.... kertoo lienee sen että tuskin rakastan häntä enää sillä tasolla jolla olisin aiemmin rakastanut.
      Jos olisin sinä, niin lähtisin lätkimään...sulla on kaikki oikeudet tehdä niin, säälistä en jäisi tuollaisen ukon kanssa enää olemaan! Jos minulla olisi pitävät todisteet ukostani että on mennyt pahemmin tekemään, niin sanoisin että soronoo!!!

      • Anonyymi

        Miksi itse jäät tuollaiseen suhteeseen? Itse en katsoisi tuollaista läpi sormien. Eikö se riitä jo todisteeksi että joku kertonut hänen lähennelleen ja pettänyt. Muuttuuko hän jos on tehnyt niin jo aiemmin. Ja vaikutat kyllä aika kypsältä mieheesi.


      • Anonyymi

        Lähes samanlainen tilanne täälläkin, paitsi tiedän mieheni suhteesta työkaveriinsa. Hän palasi luokseni ja ratkaisu tuntui hyvältä sillon. Lapset oli pieniä.
        Nyt kun siitä kulunut vuosia, harmittaa äärettömästi että eroa ei silloin tullut. Mies on täysi k-pää, myös isänä todella huono.
        Tällä hetkellä olen itse sairastunut tästä kaikesta niin etten jaksa tehdä asian eteen mitään. Ainoa hyvä puoli asiassa on se etten tunne miestä kohtaan yhtään mitään.
        Asia itsessään harmittaa aivan suunnattomasti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lähes samanlainen tilanne täälläkin, paitsi tiedän mieheni suhteesta työkaveriinsa. Hän palasi luokseni ja ratkaisu tuntui hyvältä sillon. Lapset oli pieniä.
        Nyt kun siitä kulunut vuosia, harmittaa äärettömästi että eroa ei silloin tullut. Mies on täysi k-pää, myös isänä todella huono.
        Tällä hetkellä olen itse sairastunut tästä kaikesta niin etten jaksa tehdä asian eteen mitään. Ainoa hyvä puoli asiassa on se etten tunne miestä kohtaan yhtään mitään.
        Asia itsessään harmittaa aivan suunnattomasti.

        Eihän lapset ole syy jäädä tuollaiseen liittoon. Kyllä siitä lapsetkin kärsii jos vanhemmat onnettomia.


    • Anonyymi

      Särkynyt sydämiset, aina juovan tuntuvat. hukuttaakseen murheet jotka kelluu kuin untuvat. ehkä elämä on vain huonoa pilaa mutta mehän hekotetaan..niin että kukahan seuraavat tilaa sillä kai me ne otetaan. viekää minut baariin veljet tuoliin nostakaa...hitto joo mä en pelle oo jos mies en olla saa.

    • Anonyymi

      Minulle kävi samoin. Mutta hyvin näinkin on mennyt ja olemme mieheni kanssa oppineet jollain tasolla rakastamaan toisiamme.

    • Anonyymi

      Olen itselleni ihan helvetin vihainen siitä, että tein lapsen ihmisen kanssa, joka ei välitä paskan vertaa omasta lapsestaan ja on muutenkin surkimus minin tavoin. Mietin tosi usein, miten tyhmä olen ollut ja tunnen suurta surua lapseni puolesta.

      • Anonyymi

        Miksi jätit nuoruuden rakkauden?


    • Anonyymi

      jätit kiihkon ja otit turvallisen jota et rakastanu vaan turvan hän antoi mutta ilman rakkautta jäit .miehesi palvo sinua mut et vastannu palvontaa. jäit unelmasi varaan hukkaan meni 40 vuotta uskoisin mutta turvan sait.et halunnu peti kaveriksi miestäsi. vaan luotetavan toverin joka sinua aina odotti mutta sun tunteesi oli muualla.näin 70 % naisista valitsee. ja ovat onnetomia mutta ei halua erotakaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      66
      6053
    2. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      116
      5331
    3. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      415
      4246
    4. Aleksei Miltsakov - venäläinen uusnatsi antaa oppitunteja lapsille

      34-vuotias Miltsakov palvelee Le Monden mukaan yhä Ukrainassa tiedusteluun ja sabotaasiin erikoistuneen Russitš-yksikön
      Maailman menoa
      56
      3555
    5. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      149
      3352
    6. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      61
      2840
    7. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      135
      2204
    8. 29
      2201
    9. Pyydän anteeksi etten osannut ratkaista

      Mitään muuta kuin lähtemällä. Et oikein tullut vastaan etkä kuunnellut. Tuntui että minun piti koittaa sopia ja sovitell
      Ikävä
      85
      1999
    10. Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"

      "– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri
      Maailman menoa
      19
      1980
    Aihe