Pelimies on eri mies

Luuserin-kelkassa

Se on aivan turhaa touhua tommoinen.
Kohta kuitenkin kaikki on taas entisellään.
Miksi teksit sellaisia asioita joka ei kuitenkaan vastaa sinua omaa itseäsi ?
Näin moni sanoo kun yrittää lähteä kehittämään itseään.

jos vaikka ajatellaan sellaista esimerkkiä, että joku henkilö on kehittänyt ja tehnyt teoksen erilaisista laihdutus menetelmistä niin jotkut muut ihmiset näkevät sen eri valossa.
Jotkut ihmiset näkevät vain niin yksinkertaisen pintapuolisena sen todeten samalla
" toi on tarkoitettu vain luusereille ja läskeille ".

"Läski sinä olet ja läskinä tulet pysymään, sillä miksi sinä lähtisit muuttamaan itseäsi, kun ainahan sinä olet tuollainen ollut".

ja toisena esimerkkinä voisin kertoa ujosta miehestä saman tyyppisen vertauskuvan:
" hei, mä muistan sut vanhoilta kouluajoilta ja olit silloin niin hiljainen, ujo sekä ruipelo, mitä oikein on tapahtunut, kun olet nyt niin erilainen ?".

Monet ihmiset näyttävät elävän usein jossain menneisyydessä muistellen millainen toinen on ollut, mutta ei halua nähdä aina sitä muutosta.
Jotkut ovat tottuneet näkemään ihmiset vain tietyssä muotissa.Muistan, kun eräässä keskustelussa käsiteltiin kirjaa nimeltä the game - pelimies teosta. Keskustelussa monet nauroivat tai haukkuivat teoksen ja kirjoittivat sen olevan täyttä roskaa. Noh tämä on semmoinen aihe, että siitä saadaan väännettyä keskustelua suuntaan jos toiseen.
Se mitä yhteistä tällä teoksella on yllä mainituilla esimerkeillä yhdistää aika paljon keskenään kyseisen keskusteluketjun kanssa.

Joku kirjoitti "se on säälittäville, nörteille, läskeille ".
Toinen kirjoitti " Miksi ei vain voi olla oma itsensä".

Tämä on mielestäni täysin sama vertauskuva tuon ujon ja hiljaisen henkilön kohdalla. Jos henkilö on ollut kaikki nämä vuodet juuri tuollainen ja yrittänyt epätoivoisesti luoda jonkinlaisia kontakteja, mutta ei vain ole tarpeeksi kyennyt niihin. Toisin sanoen henkilön pitäisi jumittua olemaan se oma huonompi itsensä.

Miksi ei voisi olla se parempi oma itsensä jonain päivänä lähtien siksi kehittämään itseään ?
Joku voi ajatella, että niitä sosiaalisiataitoja joko on tai ei. Sehän ei tule kuuloonkaan, että kyseinen henkilö alkaisi muuttamaan omaa ajattelu ja toiminta tapaa muuttuen ihmisenä kasvattaen omia sisäisiä ja ulkoisia voimavarojaan.
Jotkut näyttää ajattelevan, että kaikki miehet ovat samanlaisia, mutta silti toiset taas miettii päänsä puhki ihmetellen
" miksi toisilla on enemmän kavereita tai naisia, mitä teen oikein väärin ?"

Kaikki todellakaan eivät ole syntyjään oppineet näitä taitoja ja luonteenpiirteitä johon naiset ihastuvat tai uudet kaverit.

Tämä pelaaminen on sitten eri asia joten siihen en lähde sanomaan sen enempää. Itse olen sitä mieltä, että me ihmiset elämme eri ajatus-maailmoissa ja asetamme omat arvot ja tavoitteet elämässä. Jos joku opettelee jotain viettely tekniikoita niin en voisi sanoa, että käyttääkö tai tekeekö hän oikein tai väärin. En laita ihmisiä samaan lokeroon joten jokainen ihminen on vastuussa omista teoistaan siitä miten hän päättää toimia itsensä tai muiden kohdalla. Tässä kohtaa haluan myös sanoa, että meidän jokaisen ihmisen luonne ja mieli, toisin sanoen erilaiset tunne-tilat sekä elämäntausta vaikuttaa omaan tekemiseen. Pidän tälläisia teoksia enemmänkin sellaisena boost tavarana jolla voi lähteä kehittämään itseään enemmän.

Se miten näen taas pelimies aiheen on aivan eri asia. Tässä on enemmänkin ideana nähdä asiat sosiaalistentaitojen kehittämisenä eikä toisten tunteiden pettämisenä.

Valitettavasti pelimies termi on jo raiskattu joten sillä saa hyvinkin helposti paskamyrsky keskusteluketjun aikaan. Täytyy kuitenkin muistaa, että meitä niin miehiä kuin naisia on moneksi. Kaikki vain eivät vedä täydellä pakalla, oli niitä sosiaalisia taitoja tai ei.
Olen toki nähnyt paljon sellaisia ihmisiä esimerkiksi ravintolassa jotka vetävät aivan selvää roolia joiden toimintamalleihin kuuluu nämä klassiset repliikit, puujalkavitsit ja valmiiksi keksityt tarinat jotka koittaa samalla olla huomion keskipiste tavalla tai toisella, tekemällä esim jotai tyhmää ( seisoen/tanssien käsillä tanssilattialla vaikka ). Hauskaa voi pitää, mutta sinne eksyy moni omana itsenään tai jonkinlaisessa roolihahmossa. Näitä tämän tyylisistä henkilöistä yleensä näkee kilometrien päähän, että nyt se yrittää jotain.

1

280

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hhhhkhhv

      Ymmärrän aloittajaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2260
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      70
      882
    4. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      862
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      835
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      548
      781
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      697
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      660
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe