Osaako joku auttaa tai antaa vinkkejä kuinka tilanne selviää parhaiten:(.
Eli olemme seurustelleet mieheni kanssa kauan, hyvin monta vuotta. Nooh, otimme alkuvuonna rotulemmikin. Ja samoihin aikoihin mieheni otti lainan autoa varten. Ja koska lemmikkimme ei ollut luovutusiässä kun varasimme sen. Mieheni maksoi parin kk odotuksen jälkeen lemmikin maksun omalla lainallaan... vaikka olidin myöd voinut osallistua kustannuksiin... yhteisestä päätöksestä omat rahani meni elämiseen sekä laskuihin... lemmikki on rekisteröity nimiini, koska minä sen halusin ja varasin sekä hommasin....
Nooh, nyt on ollut vaikeaa ja ero ollut puheissa... mieheni ei suostu luovuttamaan lemmikkiä minulle vaikka maksaisin koko summan hänelle :(.
Onko kellään ideoita kuinka tilanne saadaan lemmikille parhaiten soveltuvaksi?
Lemmikki siis leimaantunut minuun enemn muutenki ja tekee pahaa luopua edes siitä. Eikä asiaa tee helpoksi mieheni äkkipikaisuus... saattaa suuttua tai raivostua pienistä asioista. Pelkään lemmikkejeni puolesta myös :( (meillä siis ennestäänkin toinen elukka)
Avoero+kotieläin :(
5
784
Vastaukset
- realitya
Sen verran osaan sanoa, että jos eläin pitää ostaa velkarahalla, niin sikahuonosti on asiat. Sinä et kykene hoitamaan raha-asioitasi ja kumppanisi ei kykene edes hillitsemään temperamanttiaan. Kumpikaan teistä ei sovi lemmikkien hoitajaksi. Piste.
- Qaswedfr
Jos eläin on rekisteröity sinun nimiisi, se rinnastetaan tavaraan ja sinä omistat sen kokonaan. Omistajatodistuksessa on sinun nimesi? Koiran kohdalla omistajatodistus lähetetään kennelliittoon.
- vanhempi-Konstaapeli--
Miehesi kiusaa sinua omistamalla lemmikinne . Lemmikki on sen jonka nimellä se on. Asia on ihan yksinselitteinen- Sinä olet sen varannut ja hommannut joten se on sinun. Miehesi tahallaan hankaloittaa ja haluaa pahoittaa mielesi ja hankaloittaa elämääsi sen takia koska eroatte. Tyypillistä parien käyttäytymistä jota olen nähnyt. Ota yhteys poliisiin ja jos se ei auta niin sitten ainoa oikea tapa edetä on oikeuden kautta, joka tulee kyllä kalliiksi.
- juhannuspuu
Mitä tarkoittaa, että mies ei suostu luovuttamaan lemmikkiä sinulle?
Onko se miehesi vienyt lemmikin jonnekin pois sinun ulottuviltasi?
Tässä tilanteessa, jossa eroa vasta harkitaan, ei tarvitsisi vielä riidellä mistään lemmikkien omistuksesta. Sitten kun ero on selvästi edessä ja alatte muuttaa erilleen, tai toinen lähtee omalle taholleen, sinä vain yksin kertaisesti pidät sen lemmikkisi itselläsi. Siinä se. Jos sinä olet se, joka lähdet, otat lemmikin mukaasi lähtiessäsi. Tai jos mies lähtee yhteisestä kodistanne, sinä pidät lemmikin itselläsi etkä anna sitä miehen mukaan. Jos siitä joku kiistakysymys siinä vaiheessa tulee, vie eläin jonnekin talteen kriisiajaksi. Se on nimittäin sinun lemmikkisi, kun sinun nimesi on paperissa.
Jälkeenpäin voit sitten tarjota miehelle rahaa sen edestä, mitä hän lemmikkiisi sijoitti. Siinä vaiheessa hän tuskin enää asiasta edes viitsii riidellä. Hän vain tahtoo tässä eron harkintatilanteessa tehdä sinulle kiusaa, ei hän siitä eläimestä välitä. - koiranmamma
Kurja juttu. Nyt kun aikaa on kulunut, toivottavasti asia on selvinnyt.
Kun ero on akuutti, riidellään vähän kaikesta ja ikävä kyllä kiusataan toista mitä hulluimmilla asioilla.
Me lopulta päästiin sopuun asiasta niin, että sovittiin koiralle yhteishuoltajuus. Eipä mennyt kuin pari kuukautta, niin mies ilmoitti, ettei hän jaksa enää lenkkeillä koiran kanssa.
Oli tavannut naisen, joka ei koiraa sietänyt, koska se kuulemma muistutti miestä minusta ja piti meitä hänen mielestään kiinni toisissamme.
Nyt koira minulla ja kaikki hyvin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1567205
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1505986- 1475247
Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.484727Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?554068- 723281
Itkin oikeasti aamulla taas
Haluaisin niin kertoa miltä musta tuntuu. Oon jotenkin hajalla. Tarvitsin ees jonkun joka ymmärtää.633239Minun rakkaani.
Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m253022- 472477
Naiselle hyvää viikkoa
olet edelleen sydämessäni. Toivon sinulle myötätuulta mitä ikinä teetkään🪢182379