Avoero+kotieläin :(

Enkestä

Osaako joku auttaa tai antaa vinkkejä kuinka tilanne selviää parhaiten:(.

Eli olemme seurustelleet mieheni kanssa kauan, hyvin monta vuotta. Nooh, otimme alkuvuonna rotulemmikin. Ja samoihin aikoihin mieheni otti lainan autoa varten. Ja koska lemmikkimme ei ollut luovutusiässä kun varasimme sen. Mieheni maksoi parin kk odotuksen jälkeen lemmikin maksun omalla lainallaan... vaikka olidin myöd voinut osallistua kustannuksiin... yhteisestä päätöksestä omat rahani meni elämiseen sekä laskuihin... lemmikki on rekisteröity nimiini, koska minä sen halusin ja varasin sekä hommasin....

Nooh, nyt on ollut vaikeaa ja ero ollut puheissa... mieheni ei suostu luovuttamaan lemmikkiä minulle vaikka maksaisin koko summan hänelle :(.

Onko kellään ideoita kuinka tilanne saadaan lemmikille parhaiten soveltuvaksi?

Lemmikki siis leimaantunut minuun enemn muutenki ja tekee pahaa luopua edes siitä. Eikä asiaa tee helpoksi mieheni äkkipikaisuus... saattaa suuttua tai raivostua pienistä asioista. Pelkään lemmikkejeni puolesta myös :( (meillä siis ennestäänkin toinen elukka)

5

798

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • realitya

      Sen verran osaan sanoa, että jos eläin pitää ostaa velkarahalla, niin sikahuonosti on asiat. Sinä et kykene hoitamaan raha-asioitasi ja kumppanisi ei kykene edes hillitsemään temperamanttiaan. Kumpikaan teistä ei sovi lemmikkien hoitajaksi. Piste.

    • Qaswedfr

      Jos eläin on rekisteröity sinun nimiisi, se rinnastetaan tavaraan ja sinä omistat sen kokonaan. Omistajatodistuksessa on sinun nimesi? Koiran kohdalla omistajatodistus lähetetään kennelliittoon.

    • vanhempi-Konstaapeli--

      Miehesi kiusaa sinua omistamalla lemmikinne . Lemmikki on sen jonka nimellä se on. Asia on ihan yksinselitteinen- Sinä olet sen varannut ja hommannut joten se on sinun. Miehesi tahallaan hankaloittaa ja haluaa pahoittaa mielesi ja hankaloittaa elämääsi sen takia koska eroatte. Tyypillistä parien käyttäytymistä jota olen nähnyt. Ota yhteys poliisiin ja jos se ei auta niin sitten ainoa oikea tapa edetä on oikeuden kautta, joka tulee kyllä kalliiksi.

    • juhannuspuu

      Mitä tarkoittaa, että mies ei suostu luovuttamaan lemmikkiä sinulle?

      Onko se miehesi vienyt lemmikin jonnekin pois sinun ulottuviltasi?

      Tässä tilanteessa, jossa eroa vasta harkitaan, ei tarvitsisi vielä riidellä mistään lemmikkien omistuksesta. Sitten kun ero on selvästi edessä ja alatte muuttaa erilleen, tai toinen lähtee omalle taholleen, sinä vain yksin kertaisesti pidät sen lemmikkisi itselläsi. Siinä se. Jos sinä olet se, joka lähdet, otat lemmikin mukaasi lähtiessäsi. Tai jos mies lähtee yhteisestä kodistanne, sinä pidät lemmikin itselläsi etkä anna sitä miehen mukaan. Jos siitä joku kiistakysymys siinä vaiheessa tulee, vie eläin jonnekin talteen kriisiajaksi. Se on nimittäin sinun lemmikkisi, kun sinun nimesi on paperissa.

      Jälkeenpäin voit sitten tarjota miehelle rahaa sen edestä, mitä hän lemmikkiisi sijoitti. Siinä vaiheessa hän tuskin enää asiasta edes viitsii riidellä. Hän vain tahtoo tässä eron harkintatilanteessa tehdä sinulle kiusaa, ei hän siitä eläimestä välitä.

    • koiranmamma

      Kurja juttu. Nyt kun aikaa on kulunut, toivottavasti asia on selvinnyt.
      Kun ero on akuutti, riidellään vähän kaikesta ja ikävä kyllä kiusataan toista mitä hulluimmilla asioilla.
      Me lopulta päästiin sopuun asiasta niin, että sovittiin koiralle yhteishuoltajuus. Eipä mennyt kuin pari kuukautta, niin mies ilmoitti, ettei hän jaksa enää lenkkeillä koiran kanssa.
      Oli tavannut naisen, joka ei koiraa sietänyt, koska se kuulemma muistutti miestä minusta ja piti meitä hänen mielestään kiinni toisissamme.
      Nyt koira minulla ja kaikki hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7111
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7063
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      17
      3477
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3390
    Aihe