Helvetissä on piina kärsimys suuri ikuinen.
Liberaali on syntihyväksyjä
BurnInHell
10172
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
No, onneksi mitään Helvettiä ei ole olemassa.
Hulluihin humalaisten juttuihin ei pitäisi puuttua.
Mutta jo Jeesus aikoinaan oli liberaali, joka muutti käskyt lempeämmiksi. Ei saanut lyödä toista takaisin, sapattina sai tehdä joitakin hommia, toisen kivittämiseen sopi vain synnitön, ei saanut kostaa silmää silmästä, kättä kädestä.
Jeesus oli aikansa radikaali, joka ei noudattanut kirjoituksia, vaan opetti toimimaan toisin.
Onhan fundiskin syntihyväksyjä avioerojen suhteen nykyään ja monen muun asian mitä vielä vähän aikaa sitten fundikset eivät todellaan sallineet keskuudessaan. - Miten siinä niin kävi, mikset sinä välitä tuosta?
Fundis sallii yleensä kaikki muut synnit kuin homouden kun on itse kohtalon oikusta tullut sukupuoliselta suuntaukseltaan heteroksi.
Ja palstankin "oikeauskoiset" vaikenevat kun muuri tämän kysymyksen edessä:
Raamatussa kerrotaan näin:
”10. Naimisissa oleville taas annan käskyn, en minä vaan Herra: vaimo ei saa erota miehestään. 11. Jos hän kuitenkin eroaa, olkoon menemättä enää naimisiin tai sopikoon miehensä kanssa. Samoin ei mies saa erota vaimostaan”
Tuleeko uskovan noudattaa tuota Raamatun ohjetta vai ei?
Johtuukohan siitä että "Lexa" on eronnut ja uudelleen avioitunut vastoin Raamatun ohjetta?
:-)
Tehouskovat eivät välitä mitään omista asioistaan, mutta antavat muille lain eteen. Ja helvetti soikoon, jos muut eivät parannusta tee.
Kieltämättä totta. Mitähän usko.vainen ja Pertsa aiheesta sanovat? Eivät mitään?
Tai ovat pahimpia kaappihomoja.
Näinkin varmaan on osa.
>Helvetissä on piina kärsimys suuri ikuinen.
No ei ainakaan kristittyjen suurimman auktoriteetin, dogmien luojan ja kaiken uskosta tietävän, Paavalin mukaan mukaan mitään helvettiä ole olemassakaan.
Miksei tässä asiassa Paavalin käsitys kelpaa kun se muuten on ylivertaiseksi tunnustettu?