Tiltu: "Trumpin vierailu Bryselissä NATOkokouksessa antoi ymmärtää NATOmaiden olevan aika köyhiä NATOjäsen maksajia,28. NATOmaata joista ainoastaan 5. pystyi maksamaan NATOmaksun loput 23. NATOmaata eivät pysty suorittamaan NATOmaksua ajoissa."
Tiltun höpöä. Nato-mailla on omat puolustusbudjettinsa, jotka ne hoitavat asianmukaisesti. Suositus on nostaa budjetti 2 %:iin BKT:stä. Sen on tehnyt vasta 5 jäsenmaata.
"Herättää kummastusta jos NATOmaksu on liian kallis jopa 23. NATOmaalle niin miten Suomi pystyisi suorittamaan NATOmaksut ajoissa kun siihen eivät pysty kuin isot NATOmaat jotenkuten??? "
Tiltu ei tajua asiaa. Myös Naton jäsenenä Suomi määräisi itse budjetistaan.
Tiltun höpöä. Nato-mailla on omat puolustusbudjettinsa, jotka ne hoitavat asianmukaisesti. Suositus on nostaa budjetti 2 %:iin BKT:stä. Sen on tehnyt vasta 5 jäsenmaata.
"Herättää kummastusta jos NATOmaksu on liian kallis jopa 23. NATOmaalle niin miten Suomi pystyisi suorittamaan NATOmaksut ajoissa kun siihen eivät pysty kuin isot NATOmaat jotenkuten??? "
Tiltu ei tajua asiaa. Myös Naton jäsenenä Suomi määräisi itse budjetistaan.
Vastaukset 13
Vanhimmat
uskomatonta tuo tiltujen typerien valeiden toistelu.
Totuus on todella vieras käsite.
NATO on bisnesmiesten unelma jolla ei ole mitääntekemistä itse maanpuolustuksen kanssa.
NATOjäsenyys bruttokansan tuotteesta maksaisi lähes puolet nykyisestä puolustusbudjetista.
Veronmaksajien taskulla käydään varmasti ja sitä kutsutaan "Tiltun" valheeksi???
Onko aloittaja kenties NATObisneksen CIAn kätyri ???
Älä nolaa itseäsi enempää.
Veteranfan: "NATO on bisnesmiesten unelma jolla ei ole mitääntekemistä itse maanpuolustuksen kanssa."
NATO on demokraattistenmaiden puolustusjärjestö. Tärkeyden todistavat tiltujen ja muiden maanpettureiden loputtomat valeet,
"NATOjäsenyys bruttokansan tuotteesta maksaisi lähes puolet nykyisestä puolustusbudjetista."
Törkeää valetta. Oman puolustusbudjetin lisäksi tulisi maksu yhteisistä toiminnoista eli noin 40-50 miljoonaa euroa.
Suomi ei ole menossa Natoon.
"Veronmaksajien taskulla käydään varmasti ja sitä kutsutaan "Tiltun" valheeksi???"
Puolustus maksetaan nytkin verovaroilla.
"Onko aloittaja kenties NATObisneksen CIAn kätyri ??? "
Olen totuuden ystävä tiltujen valeita oikomassa.
Venäjän läheisyys se vasta kalliiksi tulee, Nato maksu on todella pieni summa verrattuna hintaan, jonka Georgia ja Ukraina ovat joutuneet maksamaan.
Ei ole mitään "Nato-maksua" muualla kuin tiltujen valeissa. Kukin maa vastaa itse puolustusbudjetistaan. Ei siitä mene dollariakaan USAlle tai Natolle.
Pieni summa maksetaan kyllä suoraan Naton kassaan, josta kustannetaan yhteiset menot.
Kaikki uskottavaan puolustukseen käytettävät summat ovat pieniä verrattuna hintaan, jonka Venäjä muuten tulee maksattamaan.
Parhaiten uskottava puolustus syntyy Naton kanssa.
Ilman aggressiivista Venäjää ja islamia voisivat eurooppalaiset keskittyä asukkaidensa elinolojen parantamiseen.
Veteranfan:+"NATOn+ongelma+on+sen+laajeneminen+mitä+enemmän+NATO+laajenee+sitä+enemmän+NATOmaat+maksavat+NATOkassaan."
Typerää+valetta.+Ei+ole+mitään+Nato-kassaa.+Kukin+maa+maksaa+omat+kulunsa.
"Donald+Trump+jos+kuka+tietää+tämän+ongelman+ja+siksi+Brysselissä+Trump+sätti+NATOmaita+maksukyvyttömyydestä."
Ei+sättinyt,+vaan+vaati+nostamaan+puolustusbudjetin+2:een+%:iin+BKT:stä.
"Montenegro+on+uusi+NATOmaa+ja+jälleen+uusi+menoerä+NATOlle."
Ei+ole+menoerä.
"Mutta+näinhän+sitä+NATObisnestä+tehdään."
Nato+ei+tee+bisnestä.+Se+on+puolustusjärjestö.
"Bruttokansan+tuotteesta+saa+mennä+jopa+2.5%+erinäisiin+NATOmaksuihin+ja+niihin+kuuluu+erinäisten+virkamiehien+epämääräiset+maksut+joista+kukaan+ota+erkkikään+selvää+mihin+rahat+lopulta+menevät."
Tiltun+valeita.+Kukin+maa+määrää+itse+puolustusbudjetistaan.+Se+on+tarkkaan+määritetty.
Mitään+epämääräisiä+maksuja+ei+ole+kuin+tiltujen+valeissa.
"NATO+on+kohta+niin+laaja+sotilasliitto+ettei+se+pysty+puolustamaan+muita+kuin+NATOpalstan+verkkovalvontaa.+"
NATO+toimii+perussopimuksensa+mukaisesti.+Nato-palstaa+valvoo+Sumi+24:n+moderointi.
NATOsta loppuu kohta löbö jolla jahdataan VenäjänTiltutrolleja ???
Hölmöjen perässä ei ole ennenkään juostu.
Hölmöt osaavat ihan itse juosta itsensä kuoliaiksi.
Tiltu: " Onkohan NATOn päämaja Brysselissä Belgiassa velaton NATOmaa???"
Vain tiltu kykenee tuottamaan tuollaisen lauseen!
"Ai niin siellä Brysselissä on myös EU:n päämaja joten kyllä Belgia taitaa olla velaton ja rikkain NATOmaa,ehkä???"
Belgian talous ei ole mitenkään riippuvainen Naton tai EU:n päämajoista.
"28. NATOmaan vuosittaiset NATOmaksut lähentelevät yhteensä jossain 100.miljardin euron luokassa."
Sellaisia maksuja ei ole poislukien melko pienet yhteiset kulut.
"Mutta 100.miljardin euron summa ei tunnu riittävän NATOlle vuodessa vaan sotakoneisiin tarvitaan lisää hanaa,jotta NATObisnes kukostaisi rahamiesten taskuun eli LUCIFERin palvojille."
Puolustusbudjetit ovat jäsenmaiden rahaaa, ei Naton.
Tiltu: "Natosta on tullut jenkkien rahastusautomaatti."
Trump valittaa USA:n maksavan liikaa puolustuksestaan muiden Nato-maiden hyväksi. Tiltu kääntää asian nurin.
" Kuvitellun venäjäuhan vuoksi, ei siihen kannattaisi pyrkiä mukaan. "
Natoon liittyy jatkuvasti uusia jäseniä. Se on halvin turvallsiuustae.