Olen tehnyt lyhytaikaisen työkokeilusopimuksen. Jos minulle tarjotaan pomon toimesta jatkoa työkokeiluun niin ja kieltäydyn, napsahtaako karenssi? Siten, että työkokeilua ketjutetaan toisen perään eikä niin, että työkokeilu muuttuisi palkkatyöksi.
Kenelläkään kokemusta asiasta?
Kenelläkään kokemusta asiasta?
Vastaukset 22
Vanhimmat
Tarkoitatko, että työkokeiluun voitaisiin pakottaa uhkaamalla vähimmäistoimeentulon menetyksellä?
Sellaisiin asiattomuuksiin pitää reagoida ilmoittamalla ne työsuojelupiiriin. Uskomatonta, mihin kaikkeen ihmiset suostuvat, koska eivät tunne oikeuksiaan.
Työkokeilusta säädetty lainsäädäntö tässä:
http://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/2012/20120916#Pidp431643632
4. LUKU, 5 § ->
Työkokeilun käytännöt ja säädökset:
http://te-palvelut.fi/te/fi/erikoissivut/kaytannot_ja_saannokset/index.html
Työkokeilua ei pidä hyväksyä asiakkaalle eli työttömälle vahingollisena, sopimattomana tai hyödyttömänä. Työkokeilun tarkoituksena on saada tietoa siitä, sopiiko työhön. Tavoitteena on työllistyminen. Se että työnantajat, kunnat ja valtio (te-palvelut) käyttäisivät, kuten näköjään tekevät, tällaista mahdollisuutta OMAKSI hyväkseen, on lainvastaista. Kun ihmiset eivät tunne lainsäädäntöä eivätkä omia oikeuksiaan, heitä on helppo käyttää hyväksi ja niin syyllistyä esim. kiskonnantapaiseen työsyrjintään. Oikeustapauksissa on ollut ilmeisesti lähinnä ulkomaalaisiin kohdistunutta pakkotyön teettämistä ja eriarvoista kohtelua, mutta asianmukaista olisi ottaa oikeustapauksissa myös suomalaisten työttömien ja vajaakuntoisten asema työssä.
Kun olet tehnyt sopimuksen työkokeilusta, se sopimus sitoo sinua. Toisin sanoen sen sopimuksen aikana joudut käymään työssä aikana kuten sopimuksessa lukee, mutta kun sopimus loppuu, sinua se ei enää sido. Ajatus että työnantaja (joka ei maksa työstä asianmukaista palkkaa) voisi pakottaa sopimuksen tekoon, on lainvastainen.
"Kun olet tehnyt sopimuksen työkokeilusta, se sopimus sitoo sinua. Toisin sanoen sen sopimuksen aikana joudut käymään työssä aikana kuten sopimuksessa lukee, mutta kun sopimus loppuu, sinua se ei enää sido. "
https://www.is.fi/taloussanomat/oma-raha/art-2000005648112.html
Tiina, 49, siirtyy palkattomasta työkokeilusta palkkatöihin – te-toimisto uhkasi heti karenssilla
424 kommenttia
Oikeudet kannattaa aina tietää. Itse olen jopa kieltäytynyt jos te-toimiston virkailija ehdottaa kuntouttavaa työtoimintaa. Työkkärissä ollaan hakemassa töitä ei kirjoilla ilmaistyön tekijäksi. Yrittävät kyllä karenssilla uhkailla mutta se on laiton. Riittää kun sanoo, että järjestäkää näyttötilaisuus niin voin hyvin näyttää, että työtaidot tallessa. Ei siihen 1-4kk kuntoutusta rarvitse. Se vain on niin että EK ja hallitus keskenään sopineet ilmaistyöntekijöistä yrityksille ja muille työntekijöille paljankorotuksia.
Haiskahtaa vahvasti siltä että työnantaja vaan haluaa jatkaa työkokeilua kun ei ole uutta ilmaista orjaa hänellä ilmeisesti tiedossa sijallesi. Itse pidän pääsääntöisesti työkokeilua/työharjoittelua täysin hyödyttömänä, ei ole mitään mieltä tehdä työkokeilusopimusta pitkäksi aikaa. Kun yleensä siinä käy niin että harjoittelun loputtua palaat takaisin lähtöruutuu/lähtötilanteeseen, itse en tunne ketään henkilöä joka olisi saanut työpaikan työharjoittelun/työkokeilun kautta.
Onko muuten mitään perusteita edes jatkaa työkokeilua ja millään tavalla perusteltua tuo jatko kerta olet jo lyhen jakson ollut työkokeilussa niin, kyllä itse kyseenalaistaisin tälläisen jatkon tarjoamisen vahvasti, koska työkokeilu on sitä varten lyhyt jakso jossa näkee esim soveltuuko kyseiseen työhön tms taikka haluaa kokeilla uutta ammattia etc,
Työkokeilu on vapaaehtoinen.
Tosin ministeri Lindström on siitäkin tekemässä pakollista ja kaikkia koskevaa.
http://yle.fi/uutiset/3-9057513
Persujen politiikka menee sillein, että ensin ehdotetaan jotain aivan päätöntä, kuten puolen vuoden palkatonta pakkotyötä, sitten siitä neuvotellaan ja sovitaan kaikkien osapuolten kanssa että okei, tehdään vaan kuukausi sitä pakkotyötä.
Ja mikään näistä kurjistamisista ei koske rikkaita eikä päättäjiä. Kansanedustajien eläke- ja työedut ovat aivan omaa luokkaansa. Vai kansan edustajia...
Jep. Ja nyt on vielä kesäaika jolloin luultavasti vain korvaisit palkallisen työntekijän. Eli ehdoton ei jatkolle jos ei palkkaa tule. Enkä usko että tulee edes karenssia, ei työnantaja määrää työkokeilusta. Jos olet työllistymissuunnitelmassa sopinut työkokeilusta niin nyt olet sen tehnyt eikä jatko kyllä ole mitenkään pakollista.
Olin kuukauden työkokeilussa. En saanut tehdä sitä mitä menin sinne 'kokeilemaan', minut laitettiin esim siivoushommiin. Sitten olin puolet ajasta yksin, kun ohjaajaksi nimetty oli lomalla enkä saanu mitään perehdytystä.
Kukaan ei pidä työkokeilijoiden puolia silloin kun työnantaja käyttää työkokeilijoita hyväksi.
Pitäkää puolenne siellä työkokeilussa että saatte tehdä sitä mistä on sovittu eikä teitä voi jättää yksin vastuuseen koko puljusta! Se on törkee hyväksikäyttö!
Eli kun sen sopparin tekee, niin sovitaan siihen selkeesti hommat mitä tulee tekemään, ja selkeä työaika myös, ja pysykää siinä, ei tarvii enempää tehä!
Mitähän sitten tapahtuu, jos 3 kk:n työkokeilujakson jälkeen tarjotaan palkkatuettuna työtä määräaikaisena vielä pariksi kuukaudeksi, mutta ei itse halua sitä vastaanottaa syystä tai toisesta, tuleeko karenssia ?
Työ ei ole jotakin mitä "vastaanotetaan".
Työtä tehdään. Ja siksi koska työ on kehoa ja mieltä rasittavaa toimintaa, joka vie ison osan sinun omasta elinajastasi, siitä pitää maksaa sovittu korvaus. Eikä minkä tahansa korvauksen tarvitse kelvata. Sinä itse päätät mitä sinun tekemäsi työ ja siihen uhraamasi aika maksaa.
Jos yhteiskunnalla ei ole tarjota työtä vastaan edes kohtuullisella korvauksella toimeentuloa, on se lakisääteisesti velvollinen varmistamaan sen, että et kuole nälkään etkä pakkaseen, ja että tulet toimeen. Sinua itseäsi hyödyttämättömästä riistotyöstä kieltäytyminen ei ole rikos, eikä sinua näin ollen saa kohdella kuin rikollista.
Ja kun on huutava työvoimapula joka saatanan alalla, on työnhakijoiden markkinat.
Siirryin myös kerran työkokeilusta palkkatöihin. Sain karenssin heti kun palkkatyö loppui joka kesti 3 kuukautta. Sen jälkeen tuli karenssin
Eli et hallinnut hommiasi. Nykyään pitää olla töissä ripeä ja tehokas, että tuottaa palkkansa, työnantajan sivukulut voittoa yritykselle.
Työkokeilussa et ole työsuhteessa, joten pomoa sinulla ei ole. Ja työkokeilupaikan pomo(t) eivät päätä, jatkuuko työkokeilusi.
Työkokeilusopimuksen osapuolet: sinä ja työvoimaviranomainen, joka taho päättää joko olla tarjoamatta sinulle lisää työkokeilua, tai ei- mutta jos tarjoaa, tuskin samaan paikkaan, missä kuluvan sopparisi olet.
Työkokeilijoista ei saa syntyä firmoille kilpailuetua. Että jos kokeilupaikan pomo hinkuu sinua jatkamaan, eiköhän työkkäri katso sinun selviytyvän työelämässä, ja toivoo että pääsisit oikeisiin töihin vaikkapa firmaan, jossa työkokeiluasi nyt teet.
Mistä jonkun vasta peruskoulunsa päättäneen tai edes vähän vanhemmankaan nuoren aikuisen, oikeasta työelämästä mitään kokemattoman ja ymmärtämättömän pitäisi tietää tällaiset asiat? Muistan itse kun peruskoulun jälkeen te- täti ohjasi minut pajalle. Ei kukaan pajalla pakertava "tyhmä työtön" silloinkaan tajunnut mikä homman nimi on. Kaikki menivät mielestään aamulla "töihin" ja kuvittelivat että paja on työpaikka, ja pajan pyörittäjä työnantaja.
Esimerkiksi SPR:n kierrätyskeskuksessa pakertavat orjat kuvittelevat olevansa oikeissa töissä. Tai no ainakin uskovat että spr:n kierrätyskeskus on oikea työpaikka, ja spr työnantaja heille.
Sosiaalipummifirmat ovat käyttäneet työelämän säännöistä ja jopa omista perusoikeuksistaan tietämättömien asemaa törkeästi hyväkseen jo 90 luvulta asti kun tämä riistosysteemi kehiteltiin.
"Työkokeilijoista ei saa syntyä firmoille kilpailuetua."
Jos normaali yritys käyttää 9 euron harjoittelijoita hyväkseen, millä tavoin tämän ilmaisen harjoittelijan tekemä työ muka "ei synnytä kilpailuetua" firmalle?
Eikö kaikki ilmaiseksi tehty työ tuota kilpailuetua sille firmalle jolle ilmainen työntekijä sitä työtään tekee?
Kun puolestaan "voittoa tavoittelematon " sosiaalipummifirma teettää oikeita asiakastöitä (pyörän huoltoja, auton huoltoja, remonttitöitä jne) 9 euron työkokeilijoilla joista asiakasta laskutetaan normaalisti, millä tavoin tämä ei ole kilpailuetu normaaliin yritykseen verrattuna joka maksaa työntekijöilleen normaalia palkkaa?
Aivan älyttömiä valheita kaikki tämä mätäsysteemi täynnä.
"eiköhän työkkäri katso sinun selviytyvän työelämässä, "
On se ihmeellistä ettei köyhien maiden tehtaissa töitä paiskivien lapsityöorjien kohdalla ole mitään sikäläistä te- tahoa joka kyseenalaistaisi lapsityöorjien osaamisen ja kyvyn "selviytyä työelämässä".
"Ei kukaan pajalla pakertava "tyhmä työtön" silloinkaan tajunnut mikä homman nimi on. Kaikki menivät mielestään aamulla "töihin" ja kuvittelivat että paja on työpaikka, ja pajan pyörittäjä työnantaja."
Kysymys kuuluukin. Mitä helvettiä ne ihmiset ovat tehneet kaikki nämä vuosikymmenet, jotka oikein hyvin tietävät miten normaaleiden työmarkkinoiden pitäisi toimia, ja jotka ovat kyllä oikein hyvin tajunneet tähän tempputyöllistämisen sisältyvän hyväksikäyttökuvion, mutta ovat pitäneet turpansa kiinni?
Niitä ihmisiä, jotka ymmärtävät kyllä oikein hyvin miten normaalien työmarkkinoiden ja työsuhteiden pitäisi toimia, on vaikka kuinka paljon. He ovat seuranneet vuodesta toiseen vierestä kuinka työelämästä ja omista oikeuksistaan ymmärtämättömiä ihmisiä on ohjattu jo peruskoulusta lähtien sosiaalipummifirmojen riistotyöhön koska heille on luvattu että sieltä se "polku työelämään" sitten joskus aukeaa.
Miksi kukaan tällaisia asioita TAJUAVA ihminen ei ole avannut suutaan? Miksi kukaan tämän hyväksikäyttökuvion tajuavista ei ole valistanut oikeuksistaan ymmärtämättömiä työttömiä ihmisiä siitä, että heitä kusetetaan? Ei oo tullut kenellekään mieleen mennä kertomaan heille että hei tajuatko että sua kusetetaan, tiedätkö että sinun on voitava kieltäytyä asioista ilman rangaistusta?
Ajatelkaa kuinka paljon on niitä ihmisiä, jotka ovat nähneet kyllä oikein hyvin että katso, tuolla on tuhansia ja tuhansia ahdingossa olevia työttömiä hyväksikäytön kohteena. Ja asenne on se että "mitä suostuvat, oma vika!"
Miten sellainen ihminen voi pitää puolensa joka ei tiedä oikeuksiaan?
"Esimerkiksi SPR:n kierrätyskeskuksessa pakertavat orjat kuvittelevat olevansa oikeissa töissä. Tai no ainakin uskovat että spr:n kierrätyskeskus on oikea työpaikka, ja spr työnantaja heille."
Tässä muuten käytetään hävytöntä aivopesutaktiikkaa oikeuksiaan ymmärtämättömien hyväksikäytettävien kusettamiseen.
Kun julkisessa keskustelussa joku toteaa, ettei pajalla 9 euron perseilyissä pakertajien hyväksikäytettävien työttömien työ ole "oikeaa työtä", vetoavat sosiaalipummihuorayritykset isoon ääneen, että 9 euron orjien tekemää työtä vähätellään. Että työkokeilijoiden ja harjoittelijoiden tekemää työtä "ei arvosteta", ja heitä näin ollen loukataan.
Hyväksikäyttäjä esiintyy aina hyväntekijänä. Se teeskentelee pitävänsä liikuttavasti hyväksikäyttönsä kohteen puolia pahaa maailmaa vastaan.
Kun minä väitän että nuoren sukulaistytön pitäisi olla kovaa vauhtia rakentamassa omaa elämäänsä jossakin oikeassa ansiotyössä, sen sijaan että hän kutoo poppanaa sosiaalipummihuorapajalla työkokeilussa, väittävät sosiaalipummihoroyrittäjät että minä en arvosta tytön poppanankutomistaitoja ja hänen tekemäänsä työtä.
Vähän voisit edes kehua ku tyttö on hienon poppanan kutonut. Tosi loukkaavaa kun et yhtään arvosta toisen tekemää työtä.
Tarjotusta työstä kieltäytyminen johtaa karenssiin ja varsinkin jos on siinä työssä mitä tarjotaan uudelleen!
Itellä kävi tää kanssa, irtisanoin itseni kun pomo kävi kimppuun ja nyt pitää tehdä kaikenlaisia selvityksia.
Työkokeilut ja kaikki muut 9 euron ylläpitokorvauksilla pyörivät orjuuden muodot ovat sekä perustuslain vastaisia että jopa YK:n ihmisoikeussopimuksen vastaisia. Jos niihin painostetaan, saati pakotetaan se on ihmisoikeusrikos. Itse vapaaehtoisesti tehty talkootyö pitää voida lopettaa milloin tahansa yksipuolisesti ilman minkäänlaisia rangaistustoimenpiteitä.
9 euron ylläpitokorvaus työttömyyskorvausten ohessa ei ole millään mittapuulla kohtuullinen korvaus työnteosta. Se on täsmälleen samanlainen "korvaus" tehdystä orjatyöstä kuin minkä tahansa orjan omistajan toiminta jonka on pakko pitää orjat hengissä antamalla niille ruokaa ja katon pään päälle ilmaiseksi. Koska muuten hänellä ei olisi orjia.
Näin toimivat myös aikoinaan yhdysvaltain orjan omistajat. Mitä helvettiä he nälkään ja viluun kuolleilla orjilla olisivat tehneet? Pakkohan ne on syöttää.
Eikö niitä kusipäitä voi haastaa oikeuteen vaikka ihmisoikeustuomioistuimeen joukkokanteella?