Voiko Suomessa olla ihminen, vaikka työtön niin köyhä, ettei ole varaa ehjiin vaatteisiin? Eihän ne halvimmillaan paljoa maksa ja saahan kirppareilta tai kierrätyskeskuksestakin. Joskus ilmaisiakin tai tarjouksessa kerää koko säkki eurolla.
Köyhyys ja vaatteet
Sopulikko
12196
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kyllähän kirpparilta voi löytää vaikka mitä mutta itse pidän ongelmallisena housujen löytymistä
Kaikille eivät sovi ne yleisimmin tarjolla olevat koot. Eräs lapsuudenystäväni oli geeniperimältään herkästi lihova, mutta toisaalta aikuisena miehenä keskipituutta lyhyempi. Hänelle ainakin lienee hankalaa löytää sopivia vaatteita n. 200-kiloiselle keholleen, kun näkyi olevan vaikeaa mahtua tavalliseen henkilöautoonkin.
Lyhytkasvuinen ja normaalivartaloinen voi periaatteessa käyttää lasten vaatteita. Siinä vain käy helposti niin, että jos pukeutuu kuin lapsi, tulee myös kohdelluksi lapsena.
Eli erikoistapauksista kai täytyy puhua, jos ei ole varaa ehjään vaatekertaan?
Niimpä jos ei keskiverto ja kyllä hyvä säkä täytyy olla että 200kg painavalle löytyisi vaatteet kirpputorilta kun esim, paidassakin muutama x ja uutenakin ei välttämättä tarjontaa mutta netti mahdollistaa tarjonnan
Kenkäpuoli olisi hankalaa kirpparin kautta. Mulla on vaivaisenluu etenkin toisessa jalassa. Ei se nykyään ole kipeä, mutta kenkien pitää sopia siihen. Kaikki uudetkaan mallit eivät sovi, saati jonkun venyttämät. Numero on ihan tavallinen 39. Näin kesäisin hiertyy helposti juuri tuosta v-luun kohdalta.
Vanhoja vaatteita on kaappi täynnä, mutta mahtuvatko päälle? Verryjä ja legginsejä saa halvalla, mutta siistit vaatteet maksavat. Ja ne verryt yms. kuluvat äkkiä eikä niissä työpaikkahaastatteluun mennä. Tai jos menee, turha toivoa paikkaa!
Jos vaatteista pulaa, täällä voi työtönkin tehdä pientä lisätuloa katselemalla mainoksia ja vastailemalla kyselyihin http://csl.ink/2NbH tervetuloa 👍
Suomessa EI voi olla niin köyhää, jolla ei olisi varaa vaikka vaatteisiin, sillä jokaiselle on rahaa jaossa niin paljon, että sillä saa vaatteet ja ruokaa ym. perustarpeet elämään.
On täysin oma valinta, jos ei halua olla kunnollisissa vaatteissa!
Hyviä käytettyjä vaatteita saa ilmaiseksi monestakin paikasta, koska ne ovat monessa tapauksessa ongelmallista tavaraa. Monille kirpputoreille tarjotaan vaatetta enempi, mitä he voivat ottaa vastaan. Eli hyväkuntoisen vaatteen tarvitsijalle on ottajan markkinat!
Ohessa muutamia linkkejä, joista voi olla apua ilmaisien vaatteiden etsimisessä.
http://vahemmanroskaa.blogspot.fi/2015/07/mista-ne-bloggarit-saa-ilmaisia.html
http://poistotekstiili.turkuamk.fi/hopeapeili-halli-taynna-ilmaisia-vaatteita/
http://www.ilmainenalku.fi/vaatteet/
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14755888/mita-kaikkea-saatte-ilmaiseksi-tai-vahalla-rahalla
Ostin kirpparilta viidet käytetyt alushousut, hinta oli 1 e! Ajatelkaa viidet sain. Sukkia oli nipussa käytettyjä 10 kpl, tosi reikäsiä mutta niin oli kaikki omanikin , ajatelkaa viimeiset uudet sukat ostin 1997 vuonna, kesti eiliseen.
Ritsikoita löysin yhdet, aika tummuneet ja läysät mutta 50 senttiä makso, niillä pääsen tutun lapsen yo juhliin, ei tarvi ostaa kailliita kaupasta.
Onneksi alkkarit oli varmaan puhtaat, ei tarvinnu pestä, vaikutti ainakiin et oli.
Etsin vielä juhlakenkiä, en läytänyt, löysin vaan sandaalit keltaise, aika mustat nekin mutta 1 e sain ne.
Juhlavaatteet maksoi siis noin 4 e, ei sitäkään. mekko on valmiiksi vuodelta 1980 kun pääsin itse ripille. Mahtuu vielä kun ei ole ruokaa mitä syödä.
Kyllähän noilla vaatteilla jo hieno mennä ja lahjaksi sopii hyvin hessburgerin alennuskupongit.
t paitoja saa vitosella ja boxereita saa kympillä 4-5 kpl paketeissa. Olen sellaisia ostanut. Kun sain perintöä viime vuonna 17000 euroa , ostin paljon halpoja vaatteita, boxereita ostin 50 kpl, mustia ja valkoisia t paitoja ostin 30 kpl. Halpoja verkkareita ostin myös 6 kpl. Kestävät vuosia hyvin.
Onnittelut teit järkeviä hankintoja.
Minä ostaisin kankaita jos ylimääräistä rahaa. Pitkät housut tehnyt itse jo melkoisen ajan, en löydä vyötäröltä sopivia. Tai joudun lisäämään leveän kuminauhan valmisvaatteeseen.
Siistit vaatteet mahdollisia kaikille, jos panostaa.
Kirpparin käytetyt alkkarit ja muut alusvaatteet kannattaa pestä, niitä saa 10 sentillä jos on risat tai huonokuntoiset. Niitä kannattaa ostaa ja paikata jos on oma ompelukone.
Mulla oli vanha alushame josta leikkasin kirpparin alkkareihin uuden takaosan kun siinä oli iso reikä, nyt ovat olleet käytössä jo 5 v.
Jotkut haisee todipahalle, mutta jos on varaa huuhteluaineeseen kannattaa laittaa likoomaan.
Alkkarit+mä+ostan+aina+kaupasta+uusina,+en+ala+pitämään+toisten+vanhoja.+Ei+ole+kalliita+ostaa+halpiskaupasta+uusia,+ei+ole+kuminauhat+rajettuneet+tai+muuten+pykineet.++Sukat+ostan+työsukkina,+kestää+hyvin+ja+saan+verovähennyksiin.++T-paidat+ostan+yhdestä+painosta+virhepainoksina,+muutamalla+eurolla+saa+melkoisen+määrän+ihan+hyviä+T-paitoja,+kestää+vuosia.+++Ostan+myös+armeijan+ylijäämänä+kenkiä,+housuja+ja+takkeja,+ei+ole+kallista.+
Sitten+näitä+halpiserien+kauppiaita+on++useammassa+paikkaa+Suomessa,+joissa+myydään+laadukkaita+vaatteita+TODELLA+halvalla,+on+varaa+valita,+yhdelläkin+kaverilla+oli+30000+pukupaitaa+mistä+valita!!++Hinnat+vaan+-70%+jostain+halvimmista+kauppojen+hinnoista.++Laadukkaat+juhlapuvut+lähes+ilmaisia+ja+kokoja+riittää.++
Ei+ole+köyhän+vaatettaminen+kallista!