Itse olen ujo mies. Uskallan tapailla naisia vain mielikuvituksessani. Arkipäiväiset kohtaamiset naisten kanssa, esim. hyvänpäivän toivotusten sanominen työpaikalla tai muutaman satunnaisen sanan vaihtaminen busseissa tms. saavat mielessäni suuremman merkityksen kuin ne todellisuudessa ovat. Mielikuvitukseni luulee, että pelkkä tervehdykseeni vastaaminen naisten taholta on merkki kiinnostuksesta. Näinhän ei tietenkään ole. En ole yksin ajatusteni kanssa.
Ujo mies ei saa naista
ujon_osa
30754
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Hyvin sulla on asiat. Minä itse kuvittelen että naispuhelinmyyjät ovat minusta kiinnostuneita, kun puhuvat ystävällisesti. Ne ovatkin ainoita jotka minulle soittelevat.
Ujot on tylsiä
Peukku tästä:)
Itselle on tärkeää että mies osaa keskustella ja on muutenkin sellainen joka innostuu asioista eikä pelkästään keskity omiin juttuihinsa.
Ujous on suhteellisen yleinen luonteenpiirre. Jos se menee sille asteelle, ettei uskalla tutustua keneenkään, kyse voi olla jo pikemminkin mielenterveydellisestä ongelmasta. Kyllä suvunjatkamisvietin pitäisi voittaa.
Ujo voi mennä maksulliselle naiselle harjoittelemaan naiseen lähestymistä.
Lähestytäänkö ei-maksullisia naisia sitten samalla tavalla kuin maksullisia vai miten tuosta saatua oppia voi soveltaa?
Tämä ketju hyvin kuvaa sitä miten empaattisia naiset ovatkaan...
Naiset ovat yksiä saatanoita
Naisten empatia kohdistuu vain miehiin joilta he haluavat jotain.
Ruma mies ei saa naista vaikkei olisi ujo. Jos komea mies on ujo, niin saa varmasti naisen.
Ruma ja ujo nainen saa itselleen miehen tekemättä mitään, jos ei ole liian hypergaminen.
Itse rakastun päätäpahkaa kaupan kassoihin, virastotäteihin yms jos ystävällisesti puhuvat minulle. Saatan hautoa mielessäni kuukausikaupalla näitä naisia ja näen heistä uniakin. Aloitetta en ole koskaan uskaltanut tehdä yhtään kellekään eikä se kyllä hyödyttäisikään mitään.
Arka mies ei saa kaunista naista, sanoi jo vanha kansa. Jo silloin kaikki vastuu oli sälytetty miesparan niskoille.
KOkeile varattuja naisia,. Lyöttäydy seuraan ja ystävysty. Kuuntele huolia ja murheita. Lopuksi kun hänellä ä on vaikeuksia niin puolusta sen kantoja. Hyödynnä heikko hetki. Pidä aina pari tälläistä. Kyllä joku sortuu ennen pitkää. Helppoa.
No mä kattelen ujoa naista tässä. Se on vaikeaa... sitä vaivaantuu itsekin.. Minusta kuitenkin on helkutin tärkeetä sanoa suoraan että on ujo. Naiset jotka ovat kiinnostuneet ihmisestä eikä vaan helposta tapauksesta ymmärtää sen. Nykyään on helppoa. Kirjoitat viestin, että olet ujo ja et voi sanoa suoraan. Ja lähetänappia sit. Hetken irvistys ja odotat mitä tulee. 😁
Elä menetä uskoas. Sinä voit olla huikea ihminen, ja ujous joku luonne. Se voi saada uudet sfäärit kun löytyy kunnon rempsakka nainen joka antaa sun olla mikä oot. 😊
Itse oon ihastunu muun muassa naispuolisiin psykiatreihin ja terapeutteihin vaikka tiedän ettei siitä realistisesti voisi koskaan mitään syntyä enkä koskaan uskaltaisi tehdä aloitetta. On ollut paljon muitakin ihastuksen kohteita niin kouluajoilta kuin jostain kursseilta mutta koskaan en ole uskaltanut tehdä aloitetta enkä uskalla.
Itsellä tosiaan tämän takana ei ole pelkkä ujous vaan paljon vakavemmat mielenterveydelliset ongelmat. Kumpa olisinkin pelkästään ujo vaikka ei sekään helppoa ole miehenä.
Ujoudesta pääsee eroon jos haluaa, kunhan ei sitten innostu ihan överiksi menemään.
Niin se on jos on nuorempi ja tuntematon.
Älä ole ujo. Mikä siinä naisille puhumisessa muka on niin vaikeaa?
Ujot saa naisia siinä missä muutkin. Ei naiset voi olla niin pelottavia ettet uskalla niille puhua. Sinun pitää pakottaa itsesi naisten lähettyville. Aloita netistä. 14 vuotiaana olin myös ujo mutta ajattelin että en saa koskaan tyttöystävää ellen pakota itseäni iskemään naisia.
Kiinnostuksesta tervehdin iloisesti, katson silmiin ja yritän jutella jotakin työpaikalla ujolle miehelle.
Yleensä juttelu jää pariin sanaan, huomaan ilmassa pientä hämmennystä.
Suloista.
Kannattaa mennä maksulliselle. Kyllä siinä oppii ja itsetunto kasvaa. Tuo on se tärkeä juttu, itsetunto.
Ujous on kamalaa
Niin on, ujous tuhoaa elämän eikä saa naisia tai siis sosiaalisten tilanteiden pelko minun kohdalla.
Ujolla miehellä ei tee mitään
Mites te ujot miehet toivoisitte että teitä lähestyttäisiin?
Käyn yhden miehen kanssa samoja kursseja yliopistossa. En koskaan huomannut sen kiinnittävän minuun mitään huomiota. Opiskelijabileissä baarissa se kumminkin tuli tervehtimään hymy korvissa kertoen mitä yhteisiä kursseja meillä on. Sen kummempia ei ehditty juttelemaan kun kaverit repi molempia muualle.
Sen jälkeen kaikki on jatkunut kuten ennenkin, paitsi kerran sain sen kiinni katsomisesta jolloin se käänsi katseen heti pois, hymyili ja lähti muualle, niin nopeaa poistumista en ole ennen nähnyt kenenkään tekevän.
Luulisin osaavani tulkita elekieltä sen verran, että se voisi olla ainakin vähän ihastunut. Olen itsekin kiinnostunut siitä, mutta kannattaisiko sen vaan antaa olla? En minä halua asettaa sitä tukalaan tilanteeseenkaan jos ahdistaa.
Ihan miten vain, kunhan se olisi suora aloite mistä ei voi erehtyä.
Kysy vaikka johonkin vapaa-ajan aktiviteettiin ja anna puhelinnumerosi.
Ei kukaan ole niin ujo että ei ottaisi yhteyttä jos nainen antaa ymmärtää että häntä kiinnostaa ja antaa vielä numeronsakin.
Ujo haluaisi tutustua mutta ei uskalla. Kyllä minusta tuossa oli jo sen verran posiitiivisia merkkejä että kyllä hän varmasti on sinusta kiinnostunut. Kannattaa mennä juttelemaan ihan sillä asenteella että tässä on tyyppi joka nyt vaan omalla tavallaan pelkää ihmisiä joita ei vielä kovin hyvin tunne.
Ei ujous ole turn off. Mutta jos ujous menee siihen pisteeseen, ettei uskalla edes tavata ihmisiä, niin kyse ei ehkä enää ole ujoudesta vaan mielenterveyden ongelmasta. Kannattaa varmaan käydä lääkärillä jos näin on, sosiaalisten tilanteiden pelkoa tms. pystytään kyllä helpottamaan.
no niin. joh on aktiivinen ja ulohpäin huuntautuva ihminen niin hankkii kontakteja koko ajan, oli huhteessa tai ei . joh on ujompi niin hilloin voi hitoutua pitempään. tämän tajuaa tiedemmiehkin.
tempaihe viinipullollinen huiviin ja mene parempaan baariin. välttele haukkoja