Saan naisten huomion ulkonäölläni; olen pitkä, lihaksikas, rasvaa ei ole väärissä paikoissa, koetan pukeutua suht tyylikkäästi ja saan joskus aloitteita naisilta. Jos kuitenkin avaan suuni niin naisten kiinnostus loppuu saman tien, koska minulla on paha puhevika ja puheeni on muutenkin epäselvä. Lukuisten negatiivisten kokemuksien jälkeen tällä on ollut myös suuri vaikutus itseluottamukseeni ja koetan jopa vältellä naisia nykyisin.
Syy miksi en saa naista
puhevikainenmies
28560
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Mitähän hyötyä tuosta naisten välttelystä mahtaa olla? Ei se itsetunto sillä ainakaan kasva.
Vai onko aloittajalla tarve tehdä vaikutus jokaiseen mahdolliseen kohtaamaansa naiseen?
Älä nyt sinäkin heti dissaa.
Minusta tuo kommenttini piti nimenomaan kehoittaa lopettamaan välttely, eikä vaalia sitä kuin suurtakin aarretta.
Dissaamisen tunnut hoitavan ihan itse.
Tunnut vaan epäkohteliaalta, tai ainakin liian suorasanaiselta. Ehkä se johtuu puheviastani.
En mä kuule sun puhettasi. Tunnut ainakin kirjoittavan kohtalaisen selväsanaisesti, mutta asennoivasti.
Valehtelemaanko tässä pitäisi ruveta?
Kyllä mä sen ymmärrän, että monelle itsetunto-ongelmaiselle se tuntuu olevan se helpoin ratkaisu. Mutta kovin hyödytön ratkaisu pidemmällä tähtäimellä.
Kohta väität että puhevikani oli syy 1. maailmansotaan. Ehkä se olikin.
Se on tuo ylireagointi ja jumaluusharha niin normaalia tapauksessasi.
Niistä kannattaisi ensin lupua. Puhevian voit pitää.
Noin naisetkin antavat sen ymmärtää; voit pitää puhevikasi, heippa.
Sulla on hirveä tarve liioitella. Itseensä keskittyneillä yleensä tuntuu olevan.
Mitä puheterapeutti on sanonut puheviasta?
No ainakin hän on sanonut sen SELKEÄMMIN kuin minä, you know. Jos piikität kieleesi puudutusainetta, juot itsesi 4 promillen humalaan, pistät kuuman perunan suuhusi ja yrität lausua latinaksi Shakespearen runoja, saat jonkinlaisen kuvan puheviastani.
Et pysy nyt asiassa. Mitä puheterapeuttisi on sanonut puheviasta? Vai yritikö pokata hänetkin?
Tottakai yritin pokata, näillä puhelahjoillahan se onnistuu. No tottapuhuakseni mä vedätän sua. Ap saattoi olla aito, nää muut viestit ei :D
Kai minä nyt sen huomasin. Mutta koska ihmiset nyt haluavat hieman tuntea myötätuntoa kaikenlaisten fyysiten vikojen ja vammojen vuoksi, en raaskinut piiskata sua ihan niin kovaa kuin olisit sietänyt :)
Normaalisti sanoisin että liioittelet, mutta en tänään.
Mä menen huomenna iltapäivästä siskoni tyttären juhliin, ja hain tänään lahjoja ja kävin leikkauttamassa hiukset.
Kävin joskus puolenpäivän jälkeen varaamassa ajan parturikampaamosta ja mua palveli tiskillä erittäin seksikäs reilu parikymppinen nainen. Toivoin mielessäni että sama tyttölapsi hoitaisi myös hiustenleikkuuni.
Menin sovittuun kellonlyömään parturikampaamoon ja kuinka sattuikaan, sama hottis otti mut vastaan ja ohjasi mut penkkiin. Mietin mielessäni että Jumala on varmasti olemassa, muuten minua ei hemmoteltaisi tällaisilla herkuilla.
Kun istuuduin alas ja tyttölapsi avasi ensimmäisen kerran kunnolla sanaisen arkkunsa, tajusin että hänellä on pahanlaatuinen ärrävika. Ei siin mitään, kiva sitä vartaloa oli väliin silmäillä, mutta kyllä hän muuttui mielessäni hivenen vammaiseksi.
Sä tarviit kunnolla aikaa tuodaksesi itsestäsi muitakin puolia esiin, lyhyessä kohtaamisessa puheongelma on dominoiva.
Niin, pitkässä kohtaamisessako puhevikani poistuu? Enemmänhän silloin nainen joutuisi puhevikaani kuuntelemaan. Ehkä pistän vocaroon kautta puhettani tänne. Toisi ainakin huvia, kun sitä haluatte.
Pitkässä kohtaamisessa saat tuoda persoonaasi esille.
Persoonani hautautuu epämääräisen sönkötykseni alle, eikä naisella ole muuta mielessä kuin liukeneminen mahdollisimman nopeasti ja huomaamattomasti tilanteesta. Voisinhan mä tietenkin sitä pitkää kohtaamista silmälläpitäen iskeä molempien ranteisiin käsiraudat tai lukita itsemme johonkin koppiin. En usko että nainen siitäkään kauhistuisi, vaan nauraa räkättäisi puheelleni unohtaen jopa että pidän tätä vasten tahtoaan lähelläni.
Ongelmasi lienee syvempi kuin puhevika.
Itsellänikin on aika paha puhevika. Oiskohan se sitten niin että vaikka olisin ollut 2m pitkä niin en silti olisi saanut naista? Asiahan on niin että naiset vaativat suomalaiselta mieheltä täydellisyyttä, toisin kuin ulkomaalaisilta.
Ei muute ole. Olen kuullut sun puhuvan, radiossa.
Olin paineissa puhelun takia ja skarppasin. Kuulit varmaan kuinka välillä piti ottaa happea.
Sitten sönkkää jollain toisella kielellä tai aksentilla.
Kerro lisää puhevikasi laadusta!
Muuten ei uskota, ja kun ei uskota niin neuvija ei tipu!
Joku onkin kirjoitellut nimimerkilläni tänne (aika uskottavasti jopa), mutta en ole siis kirjoittanut aloitusviestiä lukuun ottamatta tähän ketjuun mitään muuta.
R-vikani lisäksi puheeni joskus "puuroutuu", kun puhun nopeasti tai hermostun puhuessani. Saan hyvin usein kuulla kysymyksen "Mitä?", koska keskustelukumppani ei saa selvää puheestani tai sitten toistaa sanomani väärin. Sitä on vähän vaikea selittää, mutta ihmisille tulee tietynlainen ilme kasvoille, kun kuulevat puheeni - ehkä jollakin tavalla säälivä tai häpeilevä ilme. Ymmärrän tämän ihan hyvin ja itseänikin hävettää kyseinen vikani, koska aikuisen pitäisi pystyä puhumaan omaa äidinkieltään ongelmitta.
Olen koettanut vuosia harjoitellut puhetta paremmaksi (netissä löytyvillä harjoituksilla, puheterapeutilla yms.), mutta olen epäonnistunut tässä. Osittain tuntuu, että tässä on jonkinlainen psykologinen ongelma, koska päivinä jolloin olen itseluottamusta täynnä, myös puheeni tuntuu selvemmältä. Englannin lausuminen myös onnistuu paljon paremmin ja muutenkin ulkomaalaiset tuntuvat vähemmän tuomitsevilta seurassani.
Sori,
että taas sekaannun sisäpiirin, alan ammattilaisten (ikisinkkujen?) keskusteluihin.
Mullakin on pieniä puhe- ja kirjoitushäiriöitä ja erittäin pahoja hahmotushäiriöitä, mihin ei huoruudessaninani mitenkään reagoitoitu, kukaan ei auttanut.
(Nyt huomasin itse pahan kirjoitushäiriön, kun yritin "oikolukea", mutta antaa olla....)
Sinulle toivotan kaikkea hyvää naistenmetsästykseen!
Et ole ainos!onneksi en minäkään.
Puhevika? Mulla todettiin äännevika. Kun Jännityn puheeni menee ihan sekaiseksi.
Kuulen oman äänen normaalina mutta muu kuulee sen näin. (Esimerkki: Hevonen -Hevenen) kirjaimet menee mulla sekasin usein.
En ymmärrä miten osaan puhua oikein vaikka olisi paniikki!! 23v tuli mittariin
Kiva tyttöjen kaa lähtee illanviettoon. Oon aina se outotyttö..
Eräällä ystävälläni oli erittäin paha puhevika, ettei hänen puhestaan saanut mitään selvää.. Hän osasi kuitenkin peittää sen niin hyvin, ettei kukaan huomannut sitä.
Tuliko miten ilmi puheessa?