Marko "Fobba" Forss ei jatka poliisin vihapuhetyöryhmän johtajana
Nettipoliisina tunnettu Marko "Fobba" Forss oli toiminut moderaattorina poliisien suljetussa Facebook-ryhmässä, jonka rasistisista keskusteluista uutisoitiin viikonloppuna.
https://yle.fi/uutiset/3-9650321
Kaksillä rattailla kulkemiselle tuli toivottu loppu.
Nettipoliisina tunnettu Marko "Fobba" Forss oli toiminut moderaattorina poliisien suljetussa Facebook-ryhmässä, jonka rasistisista keskusteluista uutisoitiin viikonloppuna.
https://yle.fi/uutiset/3-9650321
Kaksillä rattailla kulkemiselle tuli toivottu loppu.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Pitäisi ehdottomasti tutkia, että onko tämä Marko Forss syyllistynyt kiihottamiseen kansanryhmää vastaan salliessaan puheet ollessaan itse vastuullisessa asemassa.
Tässähän on kysymyksessä aivan erilaisen tason asia kuin, jos kyseessä olisi tavallinen yksinkertainen kansalainen. Poliisilta odotetaan yleensäkin aivan erityistä nuhteettomuutta, mutta Marko Forss on toiminut jopa asiantuntijan roolissa. Siten teon törkeys ja tahallisuus on tosiasia. Myös rangaistuksen ankaruuden on oltava suhteessa henkilön asemaan ja asiantuntijuuteen.
Jos, ja kun edellämainittu ei toteudu, niin tämän tapauksen jälkeen termi "vihapuhe" on välittömästi heivattava takaisin sinne "kommarien hullutukset" arkistoon josta sen joku ääliö kävi esille kaivamassa.
Asiantuntijan roolissa kylläkin, mutta vihapuhe on tulkinnan varainen asia. Kommunisti tulkitsee taatusti asian eri tavalla kuin kokoomuslainen, tai perussuomalainen.
Laissa ei kerrota, mikä on vihapuhetta, vaan mikä tahansa voidaan siksi tulkita.
´Edes tota ne ei osaa´ on kommunistin mielestä vihapuhetta, ei ehkä muiden, poislukien Risikko.
Niinpä vasemmidton puheissa lahtaaminen ei ole vihapuhetta kun se kohdistuu poliitikkoihin ja poliiseihin..
http://www.verkkouutiset.fi/kotimaa/karna kuvat-66319
KOTIMAA
"Ministerien lahtaamisen fantasioinnista" Facebook-ryhmässä haluttiin todisteita - tässä
Tuli todennäköisesti erimielisyyttä samanvapaudesta esimiestensä kanssa. Forss oli Eduskuntavaaleissa kokoomuksen listoilla, jonka vuoksi ideologiset erot työtehtävän ja oman vakaumuksen kanssa on mahdollista.
Mututuntumalla, sukset ristissä Kolehmaisen ja Riskon kanssa.
Jahas! Fobba sai uhrina potkut, koska ylempiä "nilkkejä" tarvitsi suojella. Todennäköisesti vihakirjoittelun takana seisoi koko Poliisimme johto aina ministeriötämme myöten ja mm. Kolehmainen siunasi tämän hiljaisesti, mutta samalla myötävaikutuksellaan. Helsingin poliisilla on asiasta enemmän tietoa, joten toivon nöyrästi, että tämä case ruopataan tarpeeksi syvältä ja pitkäkestoisesti!
Laissa oli joskus käsite tuottamuksellisuus. - Laiminlyönnillä toiselle aiheutettu vahinko tai rikoksen haitta. Mitä voisi tarkoittaa? Onko virkamiehillä velvollisuus puuttua toistensa virkarikoksiin, tai miksi eivät ole sitä tehneet? Sokeita julkisen sektorin rötöksille? Tekopyhiä? Kaksinaismoralisteja? Kuvittelemassa, että laki on valmistettu tavallisten kansalaisten kiusaamista varten?
Ihan oikeasti, joillakin viranomaisilla ja vartiointiliikkeillä on ollut noin perverssi suhtautuminen lakiin.
http://www.verkkouutiset.fi/kotimaa/karna kuvat-66319karna kuvat-66319
Onko vasemmisto vedetty jo tilille ????
http://www.verkkouutiset.fi/kotimaa/karna kuvat-66319
acebook-ryhmässä haluttiin todisteita - tässä
JUHA-PEKKA TIKKA 23 minuuttia sitten (päivitetty 18 minuuttia sitten)
Facebook-ryhmässä ilmaistiin kannatus aseelliselle vallankumoukselle ja ministerin lahtaamiselle.
Keskustan kansanedustaja Mikko Kärnä vaati tiedotteellaan maanantaina, että poliisikunnan syyllistäminen rasistiseksi instituutioksi on lopetettava.
Mikko Kärnä kysyi vasemmistoliiton Li Anderssonilta, minkälainen ongelma puolestaan on se, että yli puolet vasemmistoliiton eduskuntaryhmästä kuuluu Joukkovoima hallituspolitiikkaa vastaan! -Facebook-ryhmään, jossa Kärnän mukaan "fantasioidaan aseellisella vallankumouksella ja ministerien lahtaamisella".
Teitä tullaan seuraamaan tai siis minua tullaan seuraamaan tai siis jotain seurataan tai hmmm nyt sekosin..
Paula ei tiedä asiasta mitään, mutta silti kaikille asianosaisille potkut! Paula oli tapahtuma-aikana täydessä kaadossa, niin kuin tavallista. Pohjanmaan tyttö - Kossu maistuu!
https://www.suomenuutiset.fi/kokoomuksen-bileista-kasittamaton-hardelli-kamerat-takavarikoitiin-sitten-alkoi-kaatuilu/
Onkohan tuo paula ollut taas juovuksissa ?
No Paulapa se siellä. Kokoomuksen ykköslitrahuuli ja kyseisten bailujen seremoniamestari. Vain meillä Suomessa voi tuonlaanen kännikäki olla ministeriön palkkalistoolla. Mualla tuo, olisi laitettu katkaisuun tahi viralta. Sen lasta mun käy oikiasti sääliksi. Tyttörukka.
Mikä ihmeen julkaisu tämä long play muka on? Ikinä ennen en ole kuullut, mutta nyt siitä on näköjään tehty koko maan tärkein julkaisu.
Onko tarkoitus vaihtaa poliisijohto oman mieleiseksi, että voidaan itse päättää siitä, mikä sitä kuuluisaa vihapuhetta on? Se joku taho, joka on päättänyt, että kaikki puheet tietystä kansanryhmästä on vihapuhetta. Toisin kuin kaikki vihapuhe, joka kohdistuu tavallista suomalaista kohtaan.
Sama tehtiin turkissa nyt suomessa....suo!en demokratia lienee turkin tasolla.