Seinäjoen ja Elisan sopimuksessa Elisalle taataan miljoonaurakat ja Seinäjoelle luvataan paljon uusia työpaikkoja:
https://listat.seinajoki.fi/ktwebbin/ktproxy2.dll?doctype=3&docid=129039
Todellisuudessa Anvialla jatkuvat yt:t ja jatkuvalla syötöllä väkeä potkittu pellolle.
https://listat.seinajoki.fi/ktwebbin/ktproxy2.dll?doctype=3&docid=129039
Todellisuudessa Anvialla jatkuvat yt:t ja jatkuvalla syötöllä väkeä potkittu pellolle.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Anvian yt:t koskevat asiakaspalvelu- ja konttorihenkilöstöä. Jokainen yli kahdella aivosolulla varustettu osasi varmasti ymmärtää, että ko. toiminnot hoidetaan jatkossa Elisan normaalin organisaation voimin.
Mahdolliset "jättiurakat" työllistävät ihan eri porukkaa. Anvian kahvinkeittäjästä tai puhelinvastaajasta ei tule yhdessä yössä järjestelmäsuunnittelijaa.
Elisa ei ole tuonut yhtä ainoaa työpaikkaa Seinäjoelle eikä Vaasaan.
Vaasaan lupasivat keskittää ruotsinkielisen asiakaspalvelun. Ei tullut ainuttakaan.
Seinäjoelle luvattiin vaikka mitä ja kaikki lupaukset petettiin.
Kaikkea on helppo luvata, mutta vaikea toteuttaa; Kymmen hyvää ja sata kaunista.
Vaikka Elisa olisi viimmeinen operaattori tässä maassa, en ottaisi vaikka ilman saisi.
Siitä ei ole kuullut mitään hyvää sanaa.
No tässä tulee se hyvä sana: Tavallisen kuluttajan kannalta Elisa on selkeästi edullisempi kun asiakkaitaan monopoliasemassa laajakaistan hinnoilla ryöstänyt Anvia. Ja on ainoa matkapuhelinoperaattori joka hoitaa asiakaspalvelun asiallisesti. Henkilöstön kanssa Elisa toimii juuri samoin kun mikä tahansa yritys tänäpäivänä, eli ilman minkäänlaista yhteiskuntavastuuta. Elisaa haukkuvat vaan ne joilla on jollakin tavalla "oma lehmä ojassa", joten kannattaa vähän suodattaa kuulemaansa ennen kun tekee johtopäätöksiä.
P.S. ennen kun joku epäilee minua "Elisan mieheksi" niin voin kertoa että siihen suuntaan olen vain maksumiehenä, mutta laskut ovat selvästi pienempiä kun Anvian aikana.
Pitääkö se paikkansa että tuli 8 euron lisämaksu kanavauudistuksen yhteydes kaapeliantenniin
" Ja on ainoa matkapuhelinoperaattori joka hoitaa asiakaspalvelun asiallisesti."
Johan olet huumorimiehiä!!! ;)
Menepä EPS-torin aspaan niin jonotus kestää 45min jos on todella hiljainen aika, Jos on enemmän asiakkaita se kestää 60-90min siis pelkkä jonotus.
Yksinkertainenkin asia kestää vartin vaikka se muilla firmoilla hoituu minuutissa.
Myyjätkin tuskailee että ne niiden atk-systeemit on niin sekavat ja antiikinaikaiset Elisalla että kaikki pitää tehdä moneen kertaan.
Ei kannata olla niin hullu että menee konttoriin asioimaan, oli kyse sitten operaattorista tai pankista. Kummankin firman kanssa kannattaa asioida vain sähköisesti, ei tarvitse kuunnella myyjän tyrkytystä, saa lukea rauhassa esittelytekstit ja halutessaan hankkia palvelun muualta.
no jos niillä on edelleen käytössä se mustavalkoinen dos tyylinen käyttis niin en ihmettele yhtään että kestää, kaikki komennot pitää kirjoittaa käsin. EP:npuhelin 1985-1990- VLP 1990-2000.
Se ohjelmisto oli TTM, VLP 1999-2002
Ne ruotsinkieliset palvelut jota heille luvattiin ei ole toteutuneet. Ennen tuli ruotsinkielisille kaikki ruotsiksi. Nyt samat sähköpostit on kirjoitettu suomeksi, vaikka kaikki nimet henkilöllä on ruotsinkielisiä.(taitaa Närpiön mummot olla ihmeissään.)Kanava uudistuksen yhteydessä puoli Vaasaa kävi kuumana, kun ostetut näkyivät pikselien kera ja vikisi kuin västäräkki.
epäpätevälle:
" Pitääkö se paikkansa että tuli 8 euron lisämaksu kanavauudistuksen yhteydes kaapeliantenniin"
Ei pidä älä huoli. Kaapelikortin hinta nousee 13e/kk eli 156e vuodessa lisää ;)
Minulle muuten tulee kaikki Elisan tiedotteen ensin ruotsiksi ja päivän-parin kuluttua vasta sama tiedote suomeksi. Ruotsiksi en ole koskaan pyytänyt ja Anvian aikana tuli vain suomeksi.
Teuvo Tuliselle
Jos näin on ,niin sitten elisalla lasketaan paljonko on ruotsinkielisiä asiakkaita ja lähetykset arvotaan asiakkaille. Sitä rannikkoruotsalaiset käy aika kuumana, kun eivät kaikki ymmärrä mitä ilmoitetaan. Lisää muistakin Vaasan alueen ongelmista voit lukea suomi 24 Vaasan palstalta nimellä Anvian tv,kanavien valinta. Sen verran vanha juttu että on sivulla 2.
Kun saisi vielä sähköpostin toimimaan. Posti ei tule eikä lähde muuta kuin sattumanvaraisesti. Minullakin on paljon yhteisiä asioita hoidettavana, niin on todella v-mäistä tuo epävarmuus.
krgjeöjeröjrs sille.
Kyllähän näitä nopeuksia voi lämpimiksensä kehua ja tätä langatonta nopeutta. Surko tulee niitä maanviljelijöitä, jotka yrittää langattomalla eu. asioitaan hoitaa. Netti pankissa parikertaa yrittänyt laskuja maksaa, niin pihalle heitettiin molemmilla keroilla pankista ,kuin Isosta Antista aikanaan. Arvuuttele siinä sitten onko tili avoinna huijareile.(aina käytän kiinteää, kun on kerran mahdollisuus)Nyt muuten saamme tapahtuma paikoissa palata tämän pyhän aikana modeemi ajan nopeuteen, kun on eri tapahtumia pohjanmaalla. Eilen noin 10 kilometrin etäisyydeltä Bover parkista,iltapäivällä ei viitsinyt odotella läppäristä sitä modeemi vauhtia. Illalla 11 jälkeen pelasi ja nyt aamulla. Ja tämä elisan liittymän hinta nousee kohta yli 70 euron jos en vaihda liittymää jollekin toiselle operaattorille.
Anvian kaapelinnäyttö on nyt tällä tasolla. https://www.anvia.fi/yksityisille/asiakastuki/kuinka-voimme-auttaa/kaapelinaytto