Viisaat päättäjämme ovat laittaneet kaikki potilastiedot ja reseptit sähköisen muotoon. Paperireseptejä ei saa enää kirjoittaa, vain sähköisiä sellaisia. Vastustusta oli kovasti , pelättiin muka rikollisten tms. hyökkäystä.
Höpö höpöä. Tiedot ovat sähköisesti turvassa ja sähköiset reseptitkin tomivat ongelmitta. Suuri kiitos poliitikoille 100%:n varman järjestelmän luomisesta. Muu maailma vielä ähertelee paperin kanssa, meillä kaikki toimii ongelmitta sähköisesti. Vain muiden EU-maiden lääkärien paperireseptit enää kelpaavat Suomessa, ei suomalaisten.
Sähkö on hieno asia. Sähköinen sairaskertomus on turvallinen. Sinne eivät murtomiehet pääse kuten pääsisivät paperiseen potilasarkistoon räjäyttämällä rautaoven. Sähköisestä murrostahan he saisivat sähköiskun.
Höpö höpöä. Tiedot ovat sähköisesti turvassa ja sähköiset reseptitkin tomivat ongelmitta. Suuri kiitos poliitikoille 100%:n varman järjestelmän luomisesta. Muu maailma vielä ähertelee paperin kanssa, meillä kaikki toimii ongelmitta sähköisesti. Vain muiden EU-maiden lääkärien paperireseptit enää kelpaavat Suomessa, ei suomalaisten.
Sähkö on hieno asia. Sähköinen sairaskertomus on turvallinen. Sinne eivät murtomiehet pääse kuten pääsisivät paperiseen potilasarkistoon räjäyttämällä rautaoven. Sähköisestä murrostahan he saisivat sähköiskun.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kyllä ne hakkerit pääsee noihinkin rekistereihin.
Miksi kaikki täytyy laittaa koneelle. Entä jos tulee kausi ettei koneet toimi?
Kansainvälinen verkkoyhtiö katkaisee sähköt jonkin kriisin seurauksena tai kiristääkseen.. Ihmetellään sitten sormi suussa.
Et voi nostaa rahaa, kaupassa et voi kortilla maksaa. Kassat laskee kynällä ja paperilla jos edes on mitään myytävää.
Mitä ihmettä toi aloittaja oikein höpäjää?
Ehehehehe.hieno narsismi aloittajalta.Kohta terveystietosi on turvallisesti luettavissa netissä kenellä tahansa.ja ketään ei ole vastuussa
Netissä on mahdollista asettaa lukukielto osoitteessa Http://www.kanta.fi
Noin just viikko sitten Tampereella tai Jyväskylässä oli potilastiedot kaikkien katsottavissa muokattavisssa ladattavissa kopioitavissa. Ilman että käyttäjästä jäi mitään jälkeä että on niitä katsellut ja muokannut .
Uutisoi YLE
Ei toimi. Aina pitää olla mukana itse tehty lääkeluettelo
Uutisissa kerrottiin, että TYKS olisi joutunut rikollisten kyber-hyökkäyksen kohteeksi. Samat hyökkääjät pysäyttivät sairaalat Englannissa.
Onkohan järkeä pyrkiä olemaan maailman ykkönen sähköisissä sairaskertomusjärjestelmissä vaikka ministeriöiden virkamiehet niitä sitten voisivatkin esitellä ylpeänä maailmalla?
Ehkä jotkut pitävätkin suomalaisia hölmöinä?
heipäppä tollo linkki
Ota itse selvää, jos asia kiinnostaa
Sähköinen+versio+on+haavoittuvampi+kuin+paperiversio
Sen+tietoturva+on+asia+josta+ei+kannata+keskustella+julkisesti.
Sen+haitat+yksityisyyden+suojan+vuoksi+ovat++....+häpeälliset
Lekuri+kehtaa+kirjoittaa++sinne+arvion+"päässä+vikaa"
jos+ihmisellä+on+rajua+allergiaa+tai+homealtistus.
Miten+muut+lääkärit+"tulkitsevat"+tuollaiset+lennossa+tehdyt+hulluus-+diagnoosit?
Suuntaako+se+muuta+hoitoa+ja+kohtelua+myöhemmin?
SYY:+Jos+lääkäri+ei+tiedä,+se+leimaa+98%+varmuudella+potilaan+hulluksi.+
Sen+ylpeys+ei+anna+periksi+muuhun.++Hulluus-+lappu+on+lääkäreiden+"kanada"+-+vastaus
Allergiat,+homealtistukset,+rokotukset,+POTS-+oireet,+työpaikkojen/+asuntojen+ilmanlaatuongelmat+ym.+aiheuttavat+ihmisissä+OIKEITA+hyvin+hankalia+oireita,+
eikä+Suomessa+ole+AINUTTAKAAN+lääkäriä,+joka+osaisi+tai+pystyisi+esim.+auttamaan+hengitetyn+myrkytyksen+saanutta+potilasta.+EI+AINUTTKAAN.++Saati+jos+ihminen+on+hengitellyt+sädesieniä.+
Jos+menet+yksityiselle+-+ne+tarjoaa+astmadiagnoosia+vaikka+sun+pillit+olis+palaneet+
myrkyssä+tai+savukaasussa.+
Selkäongelmat+on+toinen+hankala+pala+niille.+Yksi+syy+on+se,+että+kunnat+eivät+anna+kuvauttaa+mg-+kuvissa,+joka+antaisi+esim.+välilevyongelmaisia+saamaan+oikean+diagnoosin++ja+hoitosuunnitelman+samantein.+Röngten+ei+kerro+juuri+mitään,+eikä+reumakokeet+ole+ensimmäinen+...+liian+kallista.+Liian+usein+ne+teettää+reumakokeita+selkäkipuselle.
Siksi+selkäkipuisia+jojotellaan+sisään+ja+ulos+ja+odotetaan,+että+asiakas+menee+ykstiyiselle
ja+maksaa+itse+mg-+kuvansa+jos+kerran+sattuu+niin+kovin.+
TE+ETTE+IHMISET+TAJUA+MITEN+VÄHÄN+NE+TIETÄÄ.
Ja+jos++SE+lääkäri+ei+osaa+työtään+tervarissa+(päivällä)+miten+se+osaa+sen+yksityisellä+(iltavuorossa)?
Lääkärit+ovat+yksi+hulluimmista+ammattialoista,+joilla+ei+pitäisi+olla+oikeutta+
edes+kirjoittaa+-+kenestäkään+mitään.+Ne+voi+käyttää+mielivaltaansa+täysin+rajattomasti.
EN+tykkää.+
Kaltaisesi+kannattaja+on+...5+vuotiaan+tietotasolla+tässä+asiassa.+
Se+tietokanta+pitäisi+jotenkin+palo-osastoida+ja+
estää+pääsy+päästä+päähän.
Mitä+välii,jos+kerran+tiedot+voi+hakkeroida+ja+vaikka+muutella,kuka+niistä+enää+välittää+,ei+kukaan+++enää+luota+siihen+mitä+toinen+kirjoittaa+100%,eikä+pidäkään.+Enemmän+tai+vähemmän+ylilyöntejä+jokaisella.+Tai+omat+tiedothan+voisi+olla+omalla+muistikortilla+tai+-tikulla+jota+jokainen+voisi+kantaa+mukanaan,ainoastaan+varmuuskopiot+jollain+palvelimella,joka+päivittyy+kun+muistia+päivitetään.
Meikäläisellä ole edes pankkitunnuksia verkkoasiointiin. Sähköpostistakin luovuin, koska en halua rekisteröityä siihenkään.
Sähkö/elektroniikka on hieno asia niinkauan kuin toimii. Hyper, super, kyber(mitä niitä onkaan) sodan äityessä pahaksi(elektroniikkaa ei vaan enää oo), tulee äitii ikävä.
Totta on, että sähköinen järjestelmä on haavoittuvainen. Se kuitenkin kehittyy jatkuvasti. Valitettavasti myös hakkereidenkin tiedot ja taidot kehittyvät jatkuvasti. Tämä on ikäänkuin kilpajuoksua.
Sähköinen järjestelmä toki on haavoittuvainen myös sähkön puutteen vuoksi, tai järjestelmävian vuoksi.
Myös vanhat, kunnon paperit ovat haavoittuvaisia. Ne voivat kadota, ne voidaan varastaa, niitä voidaan tuhota ja niitä voidaan kopioida.
Onnistumisen todennäköisyys sille, että "Matti Meikäläinen" haluaisi varastaa "Maija Meikäläisen" sairaskertomuksen on paperiversion kanssa suurempi, kuin sähköisessä muodossa olevan.
en tiedä onko näitä nettikahviloita tai mikä julkisten yleisökoneiden tilanne nykyää suomessa, älkää vaa semmoisil katselko..
kerran oli edellinen käyttäjä jättäny sähköpostinsa auki, jotain uskonnollista hulluutta, kiihkomielisiä viestejä, tajusin että oli kiihkotilassa nii sekaisin ollut että ei ne osaa sulkea konetta.. :)
toki henkilökunnan pitäisi jos joku palautetta, tarkistaa aina kone ennen uudelle luovutusta
..no mutta jos joku oikeammin haluaa vakoilla jotakuta, onhan niillä keinot
ehkä jotkut asentaa fyysisiäkin juttuja jos ei tietomurto onnistu?
ainaki näppäimistön joku lukija lisälaite, key logger? ..no tämäki ei iso hyöty
ku kirjautuminen uudelleen aina vaatii uuden kertakäyttöisen pankin tunnusluvun