Vieläkö Down Beat Jazz Club on olemassa Hesassa?

Marunka

Hei! Kävi vaan mielessäni, että vieläköhän mahtaa Hesassa olla nykyäänkin toiminnassa Down Beat Jazz Clubi joka sijaitsi Olavinkatu 3:ssa -60 luvulla ja jota silloin piti Timo Helin niminen kaveri.Nuoruudessani asuessani Hesan seudulla tulin siellä aina välillä käyneeksi istumassa iltaa musiikkia kuuntelemassa ,mutta se jäi sitten kun tuli myöhemmin muutettua sieltä kauas kokonaan toiselle paikkakunnalle landelle korpeen metsän keskelle.Olisi kiva kuulla vaan että vieläkö paikka mahtaa edelleen hengittää.

3

813

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • piipaapoo123

      Ei taida sen aikaista taloakaan enään olla. Helin oli jännä hahmo muistan hänet hkin katukuvasta 70 luvulta. Paksut laist ja punainen urheiluauto. Muutti kai Usaan jossain vaiheessa.

    • Anonyymi

      "Klubi "sijaitsi edesmenneessä Meijerien Maitokeskuksen tiloissa. Mitä klubimestarriin tulee, hän oli todellinen liikennehäirikkö Datsun 240 autollaan! Tällä oli tapana hidastella esim. Esplanaadilla ja kun joku "kehtasi" ohittaa tämän niin heti tuli kuittaus sormimerkein ja ilmein... Voi niitä aikoja!

    • Anonyymi

      Talohan odotti purkua silloin jo. Ei talossa ollut enää muuta toimintaa kuin tämä jazzklubi.
      Parina iltana istuimme siellä poikakaverini kanssa
      Kuuntelemassa musaa. En jaksanut koskaan jäädä istumaan myöhään kun aamulla oli työpäivä. Meno oli varmaan parempi myöhemin illalla ja yöllä.tuli varmaan muusikoitakin sitten myöhemmin.
      Mutta yhtenä iltana sinne tuli itse Dexter Gordon
      Saxsofoninsa kanssa. Se oli ihana yllätys nimittäin
      Saksofoni on yks mun lempi soittimista toinen on sello. Eihän Dexter tietenkään Coltranen veroinen ole
      mutta hyvä soittaja kuitenkin.
      Taisi soittaa "Hymysi varjo" en tarkkaan muista mutta ihanasti soi.
      Piti vaan lähteä pois kesken illan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      434
      6261
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      121
      3576
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      88
      2416
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1889
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      109
      1185
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      92
      1164
    7. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1055
    8. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      62
      1028
    9. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      76
      930
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      41
      924
    Aihe