mitä 2-t warren kone painaa? auton painoa ja koneen tehoarvot kyllä löytyy mutta koneen painosta ei ole tietoa. valurautaahan se taitaa olla, joten ei ihan kevyt? kilomäärä/arvio?
t: saksan seisoja
warren koneen paino
10
2282
Vastaukset
- on ainakin
tule käymään meillä jkl ssä ,niin laitetaan warren kone vaakalle,katotaan kumpi arvas tarkemmin, saat yhden warren koneen siitä edestä muistoksi.minun arvio on 15kg kyllä sen mies syliinsä nostaa.
- Holmer
Tuli nöösipoikana nostettua useammankin kerran nokalta, ja arvioisin n.30...40 kg.
Nousee yksin syliin hintelämmältäkin äijältä. - tietoa
Tämän tiedon antaa korjaamokäsikirja vuodelta 1965.
312 ja 353:n moottorit nyt eivät paljon eronneet.
Moottorin paino latausgeneraattoreineen (tasavirta)ja starttimoottoreineen 96,2kg.
Startin paino on 7,2kg ja laturi 5,5kg.
Vaihdelaatikko öljyineen painaa 40kg.
Yllättävän paljon, kun muistaa, että sitä on faijavainaan kanssa joskus heitelty ja eikä tuntunut painavan paljon mitään.- honecker
50,5 kg ilman starttimoottoria 1976 malli.
- Holmer
honecker kirjoitti:
50,5 kg ilman starttimoottoria 1976 malli.
Muistelen, että jostain v-62 lähtien koneisiin tuli vesipumppu, ja vanhemmat jotka oli vapaakierrolla oli aikalailla keposempia.
- on ainakin
Holmer kirjoitti:
Muistelen, että jostain v-62 lähtien koneisiin tuli vesipumppu, ja vanhemmat jotka oli vapaakierrolla oli aikalailla keposempia.
kirjasta autoni on wartburg, tiedot 88.8 kg startti irrotettuna laturi mukana , kirja vuodelta 1978 . saksankielinen korjaamokäsikirja v 1985. 85.5kg mukana laturi ,sartti irotettuna.
- Kari
Aikoinaan tuli tuota konetta nosteltua useammankin kerran. Itse olin tuolloin 175cm/65kg atleetti, mutta aika helposti sitä nosti pois ja takaisin paikoilleen. Vapaakytkin temppuili kohtalaisen usein. Parhaimmillaan edestakaiseen hommaan ei mennyt tuntiakaan, niin oltiin taas liikkeellä.
- itäfani
Koneen vaihdosta en tiedä, mutta ammattimies vaihtoi "kansipahvin" kahvitunnilla (12min.).
- warreguru
noh noh. Ei nyt sentään tuntiin edestakaisin yhdeltä mieheltä.
Maski auki kokonaan, kytkinkopan pultit, startin pultit, pakoputken pultit ja bensaletku, imusarjan letku,vesiletkut ja jonkin verran johtoja.
Määrä ei suuren suuri, mutta kuten aina, osa pulteista hankalasti tavoitettavissa, ja pakoputken pultit aina jumissa vaikka kuparitahnalla olisi laitettu.
Ja on siinä hollaamistakin että sai kytkimen akselilleen nätisti. startin johdot irrroitettava kun ei muuten saa puljattua pois ja paikoilleen.
Ehkä kahdelta tekijämieheltä menisi tuntiin jos monttu käytettävissä, yksin on kaksikin tuntia kova aika, kun joutuu menemään alle välillä. Tietenkin kaikilla apulaitteilla oleva varamotti odottaisi vieressä.
Tehty on useampaan kertaan aikanaan. - Ex-GTI
Täältä voi lukea Autoni on Wartburg -kirjan ja muita tietolähteitä: http://warreteam.com/techdata_manuals.htm
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2514545Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1282978Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412742Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741720Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1051563Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn201451- 551314
- 931225
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2041083- 471075