warren koneen paino

saksan seisoja

mitä 2-t warren kone painaa? auton painoa ja koneen tehoarvot kyllä löytyy mutta koneen painosta ei ole tietoa. valurautaahan se taitaa olla, joten ei ihan kevyt? kilomäärä/arvio?

t: saksan seisoja

10

2297

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on ainakin

      tule käymään meillä jkl ssä ,niin laitetaan warren kone vaakalle,katotaan kumpi arvas tarkemmin, saat yhden warren koneen siitä edestä muistoksi.minun arvio on 15kg kyllä sen mies syliinsä nostaa.

    • Holmer

      Tuli nöösipoikana nostettua useammankin kerran nokalta, ja arvioisin n.30...40 kg.

      Nousee yksin syliin hintelämmältäkin äijältä.

    • tietoa

      Tämän tiedon antaa korjaamokäsikirja vuodelta 1965.
      312 ja 353:n moottorit nyt eivät paljon eronneet.
      Moottorin paino latausgeneraattoreineen (tasavirta)ja starttimoottoreineen 96,2kg.
      Startin paino on 7,2kg ja laturi 5,5kg.
      Vaihdelaatikko öljyineen painaa 40kg.
      Yllättävän paljon, kun muistaa, että sitä on faijavainaan kanssa joskus heitelty ja eikä tuntunut painavan paljon mitään.

      • honecker

        50,5 kg ilman starttimoottoria 1976 malli.


      • Holmer
        honecker kirjoitti:

        50,5 kg ilman starttimoottoria 1976 malli.

        Muistelen, että jostain v-62 lähtien koneisiin tuli vesipumppu, ja vanhemmat jotka oli vapaakierrolla oli aikalailla keposempia.


      • on ainakin
        Holmer kirjoitti:

        Muistelen, että jostain v-62 lähtien koneisiin tuli vesipumppu, ja vanhemmat jotka oli vapaakierrolla oli aikalailla keposempia.

        kirjasta autoni on wartburg, tiedot 88.8 kg startti irrotettuna laturi mukana , kirja vuodelta 1978 . saksankielinen korjaamokäsikirja v 1985. 85.5kg mukana laturi ,sartti irotettuna.


    • Kari

      Aikoinaan tuli tuota konetta nosteltua useammankin kerran. Itse olin tuolloin 175cm/65kg atleetti, mutta aika helposti sitä nosti pois ja takaisin paikoilleen. Vapaakytkin temppuili kohtalaisen usein. Parhaimmillaan edestakaiseen hommaan ei mennyt tuntiakaan, niin oltiin taas liikkeellä.

      • itäfani

        Koneen vaihdosta en tiedä, mutta ammattimies vaihtoi "kansipahvin" kahvitunnilla (12min.).


    • warreguru

      noh noh. Ei nyt sentään tuntiin edestakaisin yhdeltä mieheltä.
      Maski auki kokonaan, kytkinkopan pultit, startin pultit, pakoputken pultit ja bensaletku, imusarjan letku,vesiletkut ja jonkin verran johtoja.
      Määrä ei suuren suuri, mutta kuten aina, osa pulteista hankalasti tavoitettavissa, ja pakoputken pultit aina jumissa vaikka kuparitahnalla olisi laitettu.
      Ja on siinä hollaamistakin että sai kytkimen akselilleen nätisti. startin johdot irrroitettava kun ei muuten saa puljattua pois ja paikoilleen.
      Ehkä kahdelta tekijämieheltä menisi tuntiin jos monttu käytettävissä, yksin on kaksikin tuntia kova aika, kun joutuu menemään alle välillä. Tietenkin kaikilla apulaitteilla oleva varamotti odottaisi vieressä.
      Tehty on useampaan kertaan aikanaan.

    • Ex-GTI

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      18
      5908
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      84
      5522
    3. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      125
      3534
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      94
      3504
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      121
      1281
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      57
      1227
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      130
      1152
    8. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      38
      959
    9. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      45
      943
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      25
      909
    Aihe