Aito vai feikki?

kertokaa.ajatuksianne

Kuukausi sitten pistin eräälle hyvin kauniille naiselle lyhyen viestin match.comissa, jossa hänen kotipaikakseen oli merkitty Helsinki ja tämä vastasi huonolla suomella jotain, ja pyysi spostiosoitettani jonka annoin. Siitä lähtien on viestejä tullut lähes päivittäin, jossa kertonut haluavansa tulla tapaamaan minua Suomeen, ja haluavansa suomalaisen miehen. On kertonut nimensä, myöhemmin myös sukunimensä, osoitteensa, puhelinnumeronsa ja asuvansa Saranskissa, nainen on siis venäläinen. Oman numeron annoin myös, ja soitti minulle yksi päivä melko lyhyen puhelun, puhuttiin englantia. Jokaisessa spostissaan lähettää kuvan tai pari, jossa näkyy välillä myös muita ihmisiä, hänen ystäviään.

Olen kirjoittanut pari kertaa suoraan, että en usko että olisit minusta oikeasti kiinnostunut, varoitellut jos on taka-ajatuksia, heittänyt vielä että veljeni on poliisi, kuten onkin. Erittäin selväsanaisesti olen ilmoittanut että rahaa en missään tilanteessa anna. Vähän ärähtänyt näistä viesteistäni, mutta sitten taas tullut kultaa ja rakasta. Kuulemma hyvä työpaikka siellä, rahaa on itselläänkin.

Kovinkaan paljon en ole itsestäni kertonut, enkä voi sanoa olevani erityisen komeakaan. Hyvin kiinnostuneelta vaikuttaa silti koko ajan. Nyt olisi tulossa Suomeen kuulemma 3-4 vk päästä, kysyen että mikä pvmäärä mulle sopisi parhaiten.

Mikä tässä voisi mättää? Ei ole missään vaiheessa ilmoittanut haluavansa Venäjältä pois, tai että muuttaisi Suomeen.

7

455

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4571954

      Ei kannata ainakaan innostua liikaa. Jos et ole antanut vastakaikua, niin varsin epätavallista käytöstä. Huijarit ovat yleensä muka tulossa koko viisumin kestoksi tänne. Tällöin he pyytävät rahaa, jotta voivat todistaa tullille pystyvänsä elämään Suomessa (30€ x 90 päivää).

    • nenästävedetty

      Ellei viestisi ole provo, niin sitten olet todella yksinkertainen.

      Netin kautta saaaduilla ystävyyksillä on AINOASTAAN yksi tarkoitus: nyhtää rahaa hyväuskoisilta ja yksinkertaisilta uhreilta, tavallisesti ensin matkalippuun, sitten passiin, sitten ...... (Harvoin nyhtäjä tulee omillaan Suomeen ja sitten vasta aloittaa rikollisuutensa) Tuo toimii lähes joka maassa, ei vain Suomessa.

      Miksi sinä liityit nenästä vedettävien joukkoon?

      • 4571954

        Pitääpä kysyä kihlatulta koska hän on sitä rahaa huijaamassa. Tosin hänestä ei koskaan tarvinnut pohtia onko aito vai ei. Sen tiesi näkemättäkin.


      • aa-pee

        Miten niin minä olen yksinkertainen? Sinuahan tässä nimimerkkisi perusteella on vedätetty. Johan mä itekin esitin tuossa ajatuksen että saattaa olla huijari, enkä todellakaan mitään rahaa olisi antamassa.


    • Heppuliskeppulis

      Mun mielestä elämää kannattaa elää ja katsoa mitä sillä on annettavaa...kyllä minuakin yritettiin kerran huijata mutta järjellä kun ajattelee asioita,yhteyksiä ym..hälytyskellot soi..kävi näin...tutustuin facessa irlantilaiseen lääkäri mieheen joka jäänyt leskeksi muutama vuosi sitten,poika opiskeli virossa lääkäriksi.Tämä mies oli työssä lääkärit ilman rajoja systeemissä syyriassa tai jossain siellä,en enää muista..Hän laittoi viestejä useita kertoja päivässä ja lähetti kuviaan..talostaan kuvia Irlannissa,pojan kuvia yms..poika kirjoitti minulle pitkän kirjeen s-postina..oli onnellinen että isällä oli nyt hieno vaimoehdokas...mies tosiaan kosi neljän kuukauden jälkeen..en vastannut kuin että harkitsen...pyysi minua katsomaan suomesta asuntoa kakkoseksi koska hän piti sitä tärkeänä,juureni suomessa..Minä kun en niin innostu niin en tehnyt asialle mitään mutta kerroin hänelle ottaneeni yhteyttä kiinteistövälitykseen..
      Mutta sitten..pikkuhiljaa tuli pojan syntymäpäivä...mies kysyi minulta että kun olen nyt äiti hänelle,,mitä annan lahjaksi...sanoin lähettäväni omatekoiset villasukat ja suklaata.-ei ei..hänelle paras raha...laita rahaa..minä sanoin ei..yritti vaikka millä tavoin käännyttää minua laittamaan tonni tai kaksi tai edes 500 euroa...silloin aloin ymmärtää että jaahas..tämä onkin tälläinen tapaus..ai että nautein kun tein hänelle tyhmiä kysymyksiä ja pyysin soittamaan kun koskaan ei ollut soittanut...vihdoin soitti ja puhui vähän kanssani huonosti englantia..kysyin että miten irlantilainen puhuu noin huonoa äidinkieltään😀😀viimein päivien jälkeen sanoin hänelle viestissä että olet feikki ja rikollinen joten älä ikinä ota minuun enää yhteyttä..yritti vielä selitellä mutta vihdoin kait itsekin ymmärsi että pitänee vaihtaa kohdetta.Valitettavasti joku menee aina lankaan ja tämäkin oli vakuuttava mutta jokin minussa sanoi että feikki mikä feikki..Olkaa varovaisia mutta aikaa voi kuluttaa..olen viettänyt uskomattoman hauskoja hetkiä netissä,aikaa tappaen ja siemaillen vinkkua..Ei pidä ottaa liian tosissaan eikä uskoa ihan kaikkea...

    • Varo.mutta.rohkeasti

      Kyllä minä aloittajana tapaisin, koskaan ei tiedä, vaikka olisi oikealla asialla. Siis jos ulkomaisista tykkää. Mutta kotiin en veisi enkä sanoisi todellista nimeäni. Jonnekin hotelliin ja sillä ehdolla että nainen maksaa oman osuutensa. Kyllä todellisuus äkkiä selviää.
      Eikä sinnepäin kannata lähteä, tuttuni, hyvin toimeentuleva poikamies, lähti kerran ja palasi ruumiina. Oli vastassa nainen ja pari kaveria. Siihen mennessä mukavalta vaikuttava nainen oli jo käynyt Suomessa ja mies uskoi että tässä seukataan,

    • Happyman2

      Hyvä keino on tavata Skypessä. Huijarit eivät tähän yleensä suostu, koska lähetetyt kuvat eivät vastaa todellisuutta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      69
      3120
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      34
      1992
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      285
      1619
    4. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      112
      1606
    5. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      263
      1218
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      27
      1144
    7. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      91
      1130
    8. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      120
      1064
    9. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1050
    10. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      98
      1033
    Aihe