Miten on mahdollista ,...????

Kant.fi:ssä minulle on kirjattu täysin väärä diagnoosi. Miten saan sen poistettua?
13706
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Et mitenkään.

Äänestä
  • Eli siis otan yhteyttä potilasiamieheen tai oikeusoppineeseen eli lakimieheen.

    Kyseessä on kunnallinen terveysasema. Kyseessä oli kohdallani ajan tilaus lääkärille eli olin puhelinyhteydessä ko sairaanhoitajan kanssa, joka oli sitten merkannut papereihini Kanta.fi diagnoosin, jotta minulla olisi ollut eri puolilla kehoa viiltelyjä. Tämä on tosi.

    Äänestä

  • Ehdotan, että otat suoraan yhteyden poliisiin ja teet rikosilmoituksen.

    Äänestä

  • mikämättäätaas kirjoitti:

    Eli siis otan yhteyttä potilasiamieheen tai oikeusoppineeseen eli lakimieheen.

    Kyseessä on kunnallinen terveysasema. Kyseessä oli kohdallani ajan tilaus lääkärille eli olin puhelinyhteydessä ko sairaanhoitajan kanssa, joka oli sitten merkannut papereihini Kanta.fi diagnoosin, jotta minulla olisi ollut eri puolilla kehoa viiltelyjä. Tämä on tosi.

    Ei se vielä mitään. Minulle on merkattu entinen puoliso (huom. en ole ollut ikinä naimisissa, enkä siksi myöskään eronnut) joka asuu toisella paikkakunnalla, (ja milläköhän paikkakunnalla asuu olematon exmies) aikuisen poikani kanssa. Huom. kun tästä kirjoitettiin, niin aikuinen poikani asui samalla paikkakunnalla minun kanssani. En ole ollut naimisissa, enkä siis eronnut, eikä siis exmiestä. Pojan isä asuu samalla paikkakunnalla kun minä, ei siis eri paikkakunnalla, eli siis on minun entinen avomies. Merkitty on lääkkeeksi väärin sivustolle Histec-allergialääke. Oikea olisi Heinix. Tosin samaa aineosaa kumpikin sisältää. Paljon muitakin virheitä on, mutta se siitä.
    Ai niin. Jos kerrotte lääkärille vaivoistanne, niin saatatte saada tietoihinne merkinnän: Puhuu vuolaasti ja hyppii asioista toiseen... jne. Kun on niitä monia eri vaivoja...
    Tästä ottakaa opiksenne, että jos valitatte lääkärille sairauksistanne tai kivuistanne ja kerrotte niistä tarkasti, saatte tutkimuskirjaukseen: Puhuu vuolaasti.
    No, äitini on karjalainen joka puhui paljon. Pikkulapsena puhuin paljon enemmän.n
    Ja kai sitä tähän ikään (kymmeniä vuosia, yli 50v) on jo vaivoja jos jonkin laista. En kaikkea kerennyt edes kertoa kun aika loppui. Jokaiselle vaivalle olisi tullut varata eri aika.
    Verenpainetta oli ja kolesteroli koholla. Siitäkin huolimatta en suostu lääkefirmojen koekaniiniksi pillerinpopsijaksi, en ainakaan, ennen kuin ne vaivat hoidetaan, joita ei haluttu huomioida, vaikka oli selviä merkkejä ihossa.
    Sanoinkin lääkärille, että on kai pakko mennä yksityiselle lääkärille, kun täältä ei saa apua vaivoihin.

    Kaiken kaikkiaan suoraan lääkärille et pääse ja sinulle soitetaan takaisin jos soitetaan. Aina ei soiteta. Vaikka sanot vaivasi, ottavat he vain kontrolliverikokeet ja konsultoivat niistä ja yrittävät tyrkyttää lääkkeitänsä verenpaineeseen, vaikka nimenomaan verenpaineeni nousee aina terveyskeskukseen mennessä ja siellä ollessa. Kun suututtaa se miten esim. selkä, lonkka, polvi ym. kipuihin ei apua saa. Kipulääkkeet kyllä uusitaan, mutta kun niihin on jo niin tottunut, etteivät ne kipua vie pois.

    Menin sinne, kun jalka oli niin turvonnut ja siinä oli huono verenkierto, en päässyt ylös puoleen tuntiin istumasennosta vessaan. Hieroin jalkaa puoli tuntia, kunnes pääsin ylös. Se ei meinannut kantaa, eikä sitä saanut suoristetuksi. Ja tätä ei siellä terveyskeskuksen tiedoista löydy, kun en ehtinyt siinä pikkuajassa kertoa. Jos olisin nopeasti kertonut, hulluksi olisi varmaan leimattu jo viimeistään tässä vaiheessa. Fiksuna päätin olla kertomatta.

    Se siitä.

    Äänestä

  • mikämättäätaas kirjoitti:

    Eli siis otan yhteyttä potilasiamieheen tai oikeusoppineeseen eli lakimieheen.

    Kyseessä on kunnallinen terveysasema. Kyseessä oli kohdallani ajan tilaus lääkärille eli olin puhelinyhteydessä ko sairaanhoitajan kanssa, joka oli sitten merkannut papereihini Kanta.fi diagnoosin, jotta minulla olisi ollut eri puolilla kehoa viiltelyjä. Tämä on tosi.

    Suomen lain mukaan vain lääkäri sa tehdä taudinmäärityksen eli asettaa diagnoosin, hoitajalla ei ole siihen oikeutta. Samaten vain lääkäri saa määrästä lääkkeitä (no poikkeuksena muutama lisäkoulutettu sairaanhoitaja, jotka saavat silmätippoja ja paria muuta lääkettä määrätä).

    Lääkäri myös päättää potilaan lääketieteellisestä hoidosta.

    Äänestä

  • Lääkäri2 kirjoitti:

    Suomen lain mukaan vain lääkäri sa tehdä taudinmäärityksen eli asettaa diagnoosin, hoitajalla ei ole siihen oikeutta. Samaten vain lääkäri saa määrästä lääkkeitä (no poikkeuksena muutama lisäkoulutettu sairaanhoitaja, jotka saavat silmätippoja ja paria muuta lääkettä määrätä).

    Lääkäri myös päättää potilaan lääketieteellisestä hoidosta.

    Lääkäri päättää, Jumala säätää, sanotaan.
    Entä jos lääkäri onkin päättänyt väärin, jonka seurauksena potilas on voinut vaikka kuollakin. Mitäs sitten?

    Äänestä

Potilasasiamieheen yhteys, -> oikaisuvaatimus tth. Niiden on pakko reagoida, älä anna periksi. Itsellä juuri prosessi menossa, pidä puolesi !

Äänestä
  • Potilasasiamies ei vaikuta mitenkään asian käsittelyyn. Hän antaa vain ohjeet potilaalle miten ja mihinkä hän voi valittaa asiastaan.

    Äänestä

  • Juu, hänen ohjeillaan on helppo edetä, kun osaa neuvoa kuinka toimii.

    Äänestä

  • Minulle oli omakantaan kirjattu diabetes,,,vaikka ei ole. Minä hätäännyin jos jostain muusta syystä olisin huonovointinrn,,,hoitajat voisivat tuikata insuliinia. Oli vaikea prosessi saada pois. Hoitaja kysyi minulta että kuka sen on kirjoittanut. Voi hyvä tavaton. Jouduttiin etsimään käsiin kaupungin älykkäin atk tuntija,,,jotta tieto saatiin pois,,,ja minun piti allekirjoittaa monta paperia..jotta varmasti haluan sen pois. Äly hoi,,,terveyskeskus.

    Äänestä

  • Tervesairas kirjoitti:

    Minulle oli omakantaan kirjattu diabetes,,,vaikka ei ole. Minä hätäännyin jos jostain muusta syystä olisin huonovointinrn,,,hoitajat voisivat tuikata insuliinia. Oli vaikea prosessi saada pois. Hoitaja kysyi minulta että kuka sen on kirjoittanut. Voi hyvä tavaton. Jouduttiin etsimään käsiin kaupungin älykkäin atk tuntija,,,jotta tieto saatiin pois,,,ja minun piti allekirjoittaa monta paperia..jotta varmasti haluan sen pois. Äly hoi,,,terveyskeskus.

    Ei diabeetikollekaan "tuikata" insuliinia ilman verensokerin mittausta. Oli siis täysin turha pelko, mutta hyvä että sait merkinnän poistettua. Kyllähän poisto-operaatio on monimutkainen ja tarkka ettei kuka tahansa pysty poistamaan itsensä mielestä huonoa (aiheellista) diagnoosia.

    Äänestä

Se on aivan tavallista että diagnoosit kirjataan väärin.

Äänestä
  • Tavallista on. Terveydenhuollon loivaliikkeiset ''mä oon tääl vaan töis'' patalaiskat tunarit ei oikeen jaksa tehdä oikeita diagnooseja. Siihenhän pitäisi potilas tutkia. Kuka sellasta tutkimista jaksaa? Sehän haiskahtaa ihan työltä. Phtyi olkoo sentää. Saman palkan saa tekemättäki.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mikämättäätaas kirjoitti:

Kant.fi:ssä minulle on kirjattu täysin väärä diagnoosi. Miten saan sen poistettua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu