Laadukkaan kellon osto

Eururu

Olen miettinyt laadukkaan kellon ostoa. Vaihtoehtoina olen pääty yt citizeniin tai seikoon. Kumpi olisi parempi merkki ja onko linjassa että kvartsikello maksaa 170 euroa.

8

504

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ostakalaatuaälkääkuraa

      On huonoja ja on myös laadukkaita kvatsikelloja mistä kannattaa maksaa. Mielestäni esimerkiksi Tissotin käyttämät ETA-kvatsikoneistot ovat tarkkoja ja laadukkaita. Niissä on käytetty myös timantteja, toisin kuin joissain halvoissa muovikoneistoissa, mikä lisää kestävyyttä ja tarkkuutta. Laadukkaan kvartsin saa parilla kolmellasadalla eurolla.

    • TicTacToc

      Siistit ja kohtuulaadukkaat kvartsikellot maksavat juuri sen 200€ kahta puolta, riippuen siitä, haluaako ns. pukukellon (halvempi) vai enemmän sukeltajamallisen (kalliimpi). Itselläni on uudehko Seikon titaanikuorinen pukukello, joka taisi maksaa sen 170€ ja vanha samoin titaanikuorinen sukeltajankello (200m vesitiiviys nimellisesti) joka nykykyisellään (vastaava) maksaisi vissiin noin 250€. Kuten tiedetään, löytyy halvempiakin ja sitten tietysti jopa pariin tuhanteen nousevia hintoja. Kalliissa kellossa maksetaan hieman lisää paremmasta, huollettavasta koneistosta ja hienommasta kuoresta ja tietysti merkistä.

    • seikonottaisin

      Minä valitsisin Seikon. Japanilaisilla kelloilla on kestävän käyttökellon maine, eivätkä ole hinnalla pilattuja. Tälläkin hetkellä ranteessani on japsikello, Casio nimittäin. Citizen on suunnilleen sitä mitä Renault on automaailmassa, eli kiitos ei!

      • hate7

        Minä ostaisin Citizen ecodrive sukelluskellon 200-250€ vesitiivis 300m aurinkokennolla, ei siis pariston vaihtoja. On siis qvartsi kello. Kello pelaa täydellä valolatauksella pimeässä ainakin 6kk ja koko kellon (aurinkokennolla) elinikä ehkä 12 vuotta. Katso netistä kuvia.


    • swissmade22

      Sveitsiläinen Certina koneisto mad in swiss on hyvä kello tosin seiko myös japnakin laatua, mutta cerinassa on koneistossa se pieni timanttikin.

    • AutomaticDivers

      Minusta laadukkaassa kellossa ei ole paristoja vaan automaattiveto.
      Citizeneiztä esim
      http://www.ebay.com/itm/Watch-Citizen-NY0040-Blu-Promaster-Aqualand-Automatic-Divers-20bar-Men-Mares-/362001805079

      Hätätilassa Eco-Drive menettelee
      esim
      Citizen AW1523-01E
      https://www.korustore.fi/fi/tuote/10275475?gclid=CK-ejKeJyNQCFZCOGAodCqcHpQ

      Jos on oltava patterilelu niin:
      Tissot Diver Seastar
      Kannattanee katsoa myös Wenger Sea Force

      • leluja_vain

        Jeee, noi on kuuminta hottia 15 kesäisten mielestä:)))))


    • ajannäyttäjänlinja

      Ei tuolla budjetilla vielä kuuhun mennä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      42
      2210
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      65
      2078
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1940
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      392
      1696
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      104
      1655
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1484
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1102
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      935
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      899
    Aihe