Istuskelin tässä muutama päivä sitten ryyppäämässä kantabaarissani. Vieressäni istui hieman vanhempi mieshenkilö myös ryyppäämässä. Vaikka olenkin jo onnistunut vuosia sitten aloittamaan säännöllisen välillä rankemmankin alkoholinkäytön, en kuitenkaan ole saanut milään sitä omaksuttua tavallaan osaksi omaa persoonaani. Nuorena raittiina miehenä jotenkin omaksuin raittiuden osaksi omaa persoonaani, ja vaikka olenkin jo vuosia ryypännyt ihan kuten tuo vieressä istuva mieskin, en kuitenkaan koe että tämä ryyppääminen olisi se "oma juttu".
Alkoholinkäyttö tuntuu jollakin tavalla itsestäni kovin väkinäiseltä jota en haluaisi tehdä oikeasti. Ihmisille joudun esittämään omasta mielestäni valheellista roolia jossa haluan ryypätä.
Onko kellään ollut samanlaisia ongelmia ja onko joku onnistunut nuoruuden raittiuskausien jälkeen omaksumaan ryyppäämisen luontevaksi osaksi omaa persoonaa eikä tälläiseksi väkinäiseksi tekemiseksi jota joutuu tekemään naisia tavatakseen?
Alkoholinkäyttö tuntuu jollakin tavalla itsestäni kovin väkinäiseltä jota en haluaisi tehdä oikeasti. Ihmisille joudun esittämään omasta mielestäni valheellista roolia jossa haluan ryypätä.
Onko kellään ollut samanlaisia ongelmia ja onko joku onnistunut nuoruuden raittiuskausien jälkeen omaksumaan ryyppäämisen luontevaksi osaksi omaa persoonaa eikä tälläiseksi väkinäiseksi tekemiseksi jota joutuu tekemään naisia tavatakseen?
Vastaukset 25
Vanhimmat
Tässä nyt 3 päivää kohta olen ryypiskellyt ja ei oikein tunnu missään eikä humala tunnu saapuvan. Joko juon liian vähän tai sitten olen vaan liian kokenut ettei känniin tule. En minäkään haluaisi ryypätä mutta sosiaaliseksi ei tule ilman että lähtee tälläisiin tapahtumiin festareille, täällä nyt juttuseuraa muutaman kerran löytynyt vähäksi aikaa.
Inhoan juoppoja.
Niin minäkin juon korkeintaan kaksi jos juon sitäpaitsi tuun kipeäksi jo ennenkuin humallun mutta hyvä jos se yksi löytää seuraa ja
Tänään lähtee toinen ryyppypäivä, onneksi on vielä olutta ja tupakkia.
pubi ja baari on ihan ok paikka tavata ja kohdata ihmisiä. Toisaalta jos baari ja ryyppääminen on ainoa itselle toimiva malli tavata ja kohdata ihmisiä ja päästä heidän kanssaan juttuun , niin silloinhan omassa elämässä on jonkinsorttinen ihmisen kokoinen ongelma.
On se hauska havaitu kuinka ihminen kykenee uhriutumaan jopa baarissa istuskelusta. Kerron sinulle salaisuuden jotta voit lopettaa baarissa ryyppäämisen. Naisia on kaikkialla.
Naiset, siihen ei riitä tuhat sivunen kirjakaan, että niitä ymmärtää.
Naisia on kaikkialla, mutta kulttuurissamme heihin käytännössä tutustutaan alkoholinkäytön myötä. Työpaikkaromanssitkin käytännössä syntyvät siten, että tuttujen työkavereiden kanssa ollaan joko baarissa ryyppäämässä tai kosteissa pikkujouluissa.
Uskoisin että osittain tuo on virhekäsitys. Oikeampi uskomus voisi olla että vastakkaiseen sukupuoleen tutustutaan vapaa-ajalla. Se että olemme vapaalla ja hyvällä tuulella, saa meidät kiinnostumaaan naisista. Vakavasti ottaen, flirttailetko naisille vapaa-ajallasi muutoin kuin baarissa ?
Toki olen samaa mieltä että baari ympäristö on sikäli helppo että siellä on suuri määrä naisia, mutta harvat meistä etsii kerrallaan useampaa kuin yhtä naista. Siksi se nainen josta kiinnostut voi olla missä vain tavattu. Hotellin respassa, vaatekaupassa, jääkiekko pelissä, parturissa tai vaikka kaupassa. Jopa lentokoneessa olen tavannut naisen jonka kanssa on jatkettu eteenpäin
kun lentokone laskeutui.
Baari on ympäristö jossa on soveliasta tehdä naisille ehdotuksia (esim. pyytää puhelinnumeroita). Baarimaailman ulkopuolella tälläiset ehdotukset torjutaan lähes poikkeuksetta. Vaikka nainen olisi miehestä kiinostunut mikäli aloite tulisi baarissa, ei saman miehen tekemä aloite ole haluttu baariympäristön ulkopuolella.
Ne jotka ei juo, valittavat eniten ja ovat sinkkuja.
Mistä valittavat?
Jos vaihtoehtoina on olla raitis syrjäytynyt mies tai syrjäytynyt juoppo, niin mieluiten olen juoppo, koska silloin elämä tuntuu paremmalta. En edes muista milloin olen viimeksi ollut yhden päivän selvinpäin.
Se mikä tässä täytyy ottaa huomioon pariutumista ajatellen niin ei niitä naisia saa juomalla, jos olet naisten mielestä epämiellyttävän näköinen. Itse lopetin baareilun aikoinaan tuloksettomana ja nykyään juopottelen vain kotona.
Mitä sun vanhempasi ovat mieltä juopottelustasi? Varmaankaan kenenkään vanhemman toive ei ole nurkissa juopotteleva työtön aikamies...
Minua ei ainakaan vituta koska tiedän, että näin nämä hommat menee suurimmalla osalla joilla on sama tausta kuin minulla.
Jos on sellainen että ei voi olla ihmisten kanssa tekemisissä, niin tottakai haluan elää jossain kopissa mieluummin kuin ihmisten ilmoilla. Päihtyneenä tämä elämä on vielä kepeämpää.
Minä kysyinkin, että mitä vanhempasi ajattelevat.
Mitä se sulle kuuluu mitä muiden vanhemmat ajattelevat?
Onhan sitä muta aina paneminen keskeyttää hyvän putken tai yrityksen. Ei ole helppoa, ei.
Varokaa että ette joudu ruotsalaiselle mallille! https://www.youtube.com/watch?v=M5T9ZT_2K6U
Siis mitä vittua? Typerämpää syytä juomiselle en ole koskaan kuullut. Kirjoituksestasi päätellen juot ilmeisesti usein ja silti olet saanut juttuseuraa vain muutaman kerran. Olisikohan syy seuranpuutteeseen kuitenkin se että vedät kaljaa ja viinaa ja siitä syystä sinua ei ole miellyttävä lähestyä. Ainakin jos hyötysuhde on noin huono, niin kannattaisi kenties kuitenkin kokeilla jotain muuta tapaa.
Kyllä sitä raittiutta kokeiltiin nuoruusvuodet. Kun aloin ryypätä muiden mukana niin sitten sitä seuraakin alkoi löytyä. Raitistumista uudelleenkin olen kyllä välillä kokeillut, mutta pian sitä huomaa, että raittiina on yksin ja palaa juomisen pariin.
Toiset toteavat jo ensimmäisen vanhempien maakellarista varastetun omenaviinihuikan otettuaan, että tämä on se oma juttu jolle haluan elämäni omistaa, kuten minä, mutta toisille se voi olla tiukassa. Ahkeruus kovankin onnen voittaa! Kannattaa lisätä juontikertoja ja -määriä, vaikka ei mieli tekisikään - ja kas! eräänä päivänä/iltana/yönä automaattiohjaus kytkeytyy päälle eikä juomisen jatkamisessa ole enää pienintäkään vaikeutta.
Vaikka sattuisi olemaan selvä ajatukset kiertelevät alituiseen juomisen ympärillä: koska pääsen ryyppäämään, missä, kuinka kauan? Jos sattuu olemaan vielä työssä palkka menee suurimmaksi osaksi ryyppäämiseen ja työssä vietetty aika tuntuu tuhlaukselta. Jos on perheellinen, se lähtee jossain juomisen vaiheessa, tai sinä lähdet, jonnekin juomaan etkä enää palaa. Työt loppuvat, myyt autosi jonnekin, asut vaihtuvissa ja huononevissa vuokra-asunnoissa, yömajoissa ja laitoksissa. Kun taas kerran makaat polilla keltaisena, letkuissa, muoveilla eristetyssä kopperossa, näet kirkkaan valon joka lähenee ja vie sinut pois. Olet saavuttanut päämääräsi!
Ei ole koskaan ollut mitään ongelmia alkoholin kanssa. Oikein sujuvasti käytän alkoholia.
Viinaa vaan niin kaikki on hyvin
Tavatakseen naista ei tarvitse A: Mennä pubiin/ravintolaan, B: Ei tarvitse ryypätä, yhtään, C:
Et tarvitse siihen ollenkaan alkoholia, siis tutustumiseen... Rohkeutta ja olla vain oma itsesi. Hyvää kesää.