Minun kelloni kaiutin on rikki ja vien kellon sepälle uuden kaiuttimen takia. Huolto melodiakoneiston sisältävään kelloon ei liene kallis. Soiton saa valita itse. Miten teillä, onko tietoa patterikellon huollosta.
kaappikellon koneistot
9
1983
Vastaukset
- taasSamaaSkeidaa
Hihii.
- käkikellomies
Ei ole tietoa patterikellon huollosta, mutta käkikelloni on alkanut kurnuttamaan kuin lemmenkipeä varis. Kuinka saisin palautetuksi alkuperäisen kukkuu kukkuu äänen?
- käkikellonääni
Itse ääntä tuskin onnistuu saamaan takaisin, uskon huollon eli lähinnä kuluneiden osien vaihdon ja rasvauksen auttavan käkikelloosi.
- hermle
Kelloni koneisto on hermle merkiltään, ikää on 23,5 vuotta ja soi edelleen hyvin. Ei ole vikoja tullut, vaikka on patterikoneisto.
- nuorikello
Minun kelloni lakkaa soimasta, jos jousi on vedetty liian kireälle. Vasta parin päivän kuluttua kello soi, kun jousi löystyy. Vanhatko lie jouset, ei ole kuin vähän yli yksitoista vuotta vanha kello.
- laadukkaatkellot
Kellon tarkkuus ei liene iästä kiinni. Minulla on vanhanaikainen vedettävä kaappikello, joka on tarkka, kuten vanhat junghansitkin ovat tarkkoja. Pitää vain ihmetellä, miksi vanhat kaappikellot eivät kelpaa eivätkä vältä nykyihmisille. Minä pidän vanhoja kellojani kaikkein luotettavimpina. Patterikello, pöytäkello nääs, soi hyvin aikaa ja lisäksi minä pidän vanhoista herättäjistä, joita.vieläkin kirppikseltä löytyy käyttökuntoisia. Minusta.voimakas tikitys ja soitto kertoo hyvin laadusta.
- oiskohannoin
Koneistoihin kuuluu kellon jouset. Kelloa vedettäessä jousi kiristyy ja käydessä löystyy. Tämä aiheuttaa kellon käymisen ja kello soi, kun kello on kunnossa ja vedetty. Meillä tuttavapiirissä on eräitä yksinäisiä omalaatuisia henkilöitä. Jotkut heistä pitävät kelloista ja toiset eivät pidä. Eräs naapurimme ei pidä kelloista, jotka soittavat. Näin eräs naapurimme oli perinyt neljä kaappikelloa. Hän piti kelloistaan ja laittoi kellot kuntoon ja käymään. Toinen hänen naapurinsa seinän takana häiriytyi ja meni alkuun vain kyläilemään toisen naapurin luokse. Naapurin lähdettyä kello ei soinut, kokeiltaessa jousia kaikki kellojen jouset oli vedetty äärimmilleen, jolloin eräs lakkasi soimasta. Tämä toistuu aina, kun toinen naapuri oli kyläilemässä. Kyselin huvin vuoksi asiaa kellosepältä. Kellon soittojousta täytyy löystyttää tai jos se ei auta, koko jousi pn uusittava. Naapurieni välille tuli ilmiriita. Toinen väittää olevansa viaton ja toinen syyttää vahingon teosta. Isännöitsijä kuuli asiasta, jolloin syyllinen leimasi kellon omistajan häiriytyneeksi hulluksi. Tämän isännöitsijä uskoi. Nyt naapurit soittavat uusilla kelloilla, lattiakaappikello on toisella ja toinen valittaa edelleen olevansa syytön uhri. Mitäs minä sanoin, hulluhan se on, oiskohan noin.
- jäykkäjousi
No niin, minulle sattui seuraava kommellus, jota en voi kuin hävetä. Kelloni jousi oli mielestäni lyhyt ja vedin sitä korkeintaan kymmenen naksausta. No, kello ei vetämisestäni huolimatta soinut, vaikka kuinka yritin. Kaksi viikkoa sitten vedin kellon varovasti ja toivoin sen soittavan. Kello ei yrityksistäni huolimatta soinut. Lopulta menin kellosepän liikkeeseen ja hän pyysi avainta. Niinpä hän veti kellon vieteriä eli jousta täydet kolme kierrosta. Hänen mukaansa kello oli vetämättä. Kellon jousi oli jäykkä, enkä huomioinut tätä.
- Anonyymi
Voiko kaappikelloon ostaa uutta patterikoneistoa äänellä? Omassa kellossa jokin häikkä, kun ääni on muuttunut lyödessä ja nyt patterikoneisto ulvoo (vrt. palovaroittimen vinkuna, mutta hiljaisempi) kun patterit on siinä paikoillaan.
Osaako joku kertoa mikä voisi olla vikana tai mistä saisi uusia koneistoa äänen kera?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1002994- 262624
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv712384Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m272305Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta232025- 861837
En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk71729Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä231552Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍311412- 81304