kaappikellon koneistot

huoltohommat

Minun kelloni kaiutin on rikki ja vien kellon sepälle uuden kaiuttimen takia. Huolto melodiakoneiston sisältävään kelloon ei liene kallis. Soiton saa valita itse. Miten teillä, onko tietoa patterikellon huollosta.

9

2071

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taasSamaaSkeidaa

      Hihii.

    • käkikellomies

      Ei ole tietoa patterikellon huollosta, mutta käkikelloni on alkanut kurnuttamaan kuin lemmenkipeä varis. Kuinka saisin palautetuksi alkuperäisen kukkuu kukkuu äänen?

    • käkikellonääni

      Itse ääntä tuskin onnistuu saamaan takaisin, uskon huollon eli lähinnä kuluneiden osien vaihdon ja rasvauksen auttavan käkikelloosi.

    • hermle

      Kelloni koneisto on hermle merkiltään, ikää on 23,5 vuotta ja soi edelleen hyvin. Ei ole vikoja tullut, vaikka on patterikoneisto.

    • nuorikello

      Minun kelloni lakkaa soimasta, jos jousi on vedetty liian kireälle. Vasta parin päivän kuluttua kello soi, kun jousi löystyy. Vanhatko lie jouset, ei ole kuin vähän yli yksitoista vuotta vanha kello.

    • laadukkaatkellot

      Kellon tarkkuus ei liene iästä kiinni. Minulla on vanhanaikainen vedettävä kaappikello, joka on tarkka, kuten vanhat junghansitkin ovat tarkkoja. Pitää vain ihmetellä, miksi vanhat kaappikellot eivät kelpaa eivätkä vältä nykyihmisille. Minä pidän vanhoja kellojani kaikkein luotettavimpina. Patterikello, pöytäkello nääs, soi hyvin aikaa ja lisäksi minä pidän vanhoista herättäjistä, joita.vieläkin kirppikseltä löytyy käyttökuntoisia. Minusta.voimakas tikitys ja soitto kertoo hyvin laadusta.

    • oiskohannoin

      Koneistoihin kuuluu kellon jouset. Kelloa vedettäessä jousi kiristyy ja käydessä löystyy. Tämä aiheuttaa kellon käymisen ja kello soi, kun kello on kunnossa ja vedetty. Meillä tuttavapiirissä on eräitä yksinäisiä omalaatuisia henkilöitä. Jotkut heistä pitävät kelloista ja toiset eivät pidä. Eräs naapurimme ei pidä kelloista, jotka soittavat. Näin eräs naapurimme oli perinyt neljä kaappikelloa. Hän piti kelloistaan ja laittoi kellot kuntoon ja käymään. Toinen hänen naapurinsa seinän takana häiriytyi ja meni alkuun vain kyläilemään toisen naapurin luokse. Naapurin lähdettyä kello ei soinut, kokeiltaessa jousia kaikki kellojen jouset oli vedetty äärimmilleen, jolloin eräs lakkasi soimasta. Tämä toistuu aina, kun toinen naapuri oli kyläilemässä. Kyselin huvin vuoksi asiaa kellosepältä. Kellon soittojousta täytyy löystyttää tai jos se ei auta, koko jousi pn uusittava. Naapurieni välille tuli ilmiriita. Toinen väittää olevansa viaton ja toinen syyttää vahingon teosta. Isännöitsijä kuuli asiasta, jolloin syyllinen leimasi kellon omistajan häiriytyneeksi hulluksi. Tämän isännöitsijä uskoi. Nyt naapurit soittavat uusilla kelloilla, lattiakaappikello on toisella ja toinen valittaa edelleen olevansa syytön uhri. Mitäs minä sanoin, hulluhan se on, oiskohan noin.

    • jäykkäjousi

      No niin, minulle sattui seuraava kommellus, jota en voi kuin hävetä. Kelloni jousi oli mielestäni lyhyt ja vedin sitä korkeintaan kymmenen naksausta. No, kello ei vetämisestäni huolimatta soinut, vaikka kuinka yritin. Kaksi viikkoa sitten vedin kellon varovasti ja toivoin sen soittavan. Kello ei yrityksistäni huolimatta soinut. Lopulta menin kellosepän liikkeeseen ja hän pyysi avainta. Niinpä hän veti kellon vieteriä eli jousta täydet kolme kierrosta. Hänen mukaansa kello oli vetämättä. Kellon jousi oli jäykkä, enkä huomioinut tätä.

      • Anonyymi

        Voiko kaappikelloon ostaa uutta patterikoneistoa äänellä? Omassa kellossa jokin häikkä, kun ääni on muuttunut lyödessä ja nyt patterikoneisto ulvoo (vrt. palovaroittimen vinkuna, mutta hiljaisempi) kun patterit on siinä paikoillaan.
        Osaako joku kertoa mikä voisi olla vikana tai mistä saisi uusia koneistoa äänen kera?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      55
      4208
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      287
      4108
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      144
      3595
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      92
      3535
    5. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      73
      3054
    6. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      30
      2437
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      36
      1875
    8. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      68
      1773
    9. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      14
      1736
    10. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      37
      1670
    Aihe