Nykyisenmallinen maakunta/Sote malli on hylättävä. Sille ei löydy riittävää parlamentaarista tukea. Kepun kannatus on laskenut ja seuraavissa vaaleissa kepu siirtyy oppositioon . Iltalypsyt on lysettu.
Sipilä ei voi kaataa hallitusta koska he häviävät uusissa vaaleissa. Persuja ei enää ole ja Soinin porukka on sekin enää pelkkä iltalypsäjä. Opposition vastustaa maakuntamallia ja sen pohjaista sotea.
Sote on hylättävä
9
108
Vastaukset
- politiikkaavaan
Jos uudet vaalit tulisi heti tulisi Orposta pääministeri. Sitten voi soten ja maakuntamallin laittaa aivan mihin malliin haluaa. Sitä kannattaa miettiä.
- kepupettääiankaiken
kepu tulee häviämään vaalit. Siksi kokoomuksen (joka voittaa vaalit) on otettava välimatkaa kepuun ja sen iltalypsyihin.
- Riku-rati-vollaa
SAK-SDP, vihreät ja muut kommarit haluavat säilyttää kuntasektorin julmetun kokoisen hallintohötön ja suojatyöpaikat.
- kokoomus-kova-rahastaja
Kokoomus haluaa veronmaksajien maksavan heidän yksityisen terveydenhoitonsa suuret kulut ja vielä suuremmat voitot.
Kumpi tulee kalliimmaksi, yhteiskunnan suora hoito vai kierrätys kovilla yksityisillä markkinoilla? kokoomus-kova-rahastaja kirjoitti:
Kokoomus haluaa veronmaksajien maksavan heidän yksityisen terveydenhoitonsa suuret kulut ja vielä suuremmat voitot.
Kumpi tulee kalliimmaksi, yhteiskunnan suora hoito vai kierrätys kovilla yksityisillä markkinoilla?Markkinataloushuumassa ei yhteiskunnan palveluista voi repiä veroparatiiseihin ja hallintarekistereihin verottomia, ansiottomia arvonnousuja.
Suomesta on myyty nyt liki kaikki yhteiskunnan eli kansalaisten veroillaan aikanaan kalliisti maksamat palvelut ja jaettu ne ulos, ynnä tietysti ulosjakajien omistuksiin.
Tästä ei juurikaan kansalta ole kyselty, kansahan ei osaa edes äänestää oikein.
Jäljellä ei ole enää kuin matu-teollisuus ja sen myötä asuntosijoitusrakentaminen eli aika kehnolla pohjalla on satavuotiaan omavaraisuus.
Tästä ei juurikaan kansalta ole kyselty, kansahan ei osaa edes äänestää oikein.
- kokoomusosaa
Hallintarekisteri läpi petossoinin tuella. Nyt sotella repii rahaa verotta?
- klax
Sote jota ollaan viemässä puolue edellä eteen päin, eikä kansalaiset, niin torso on jo ajatus tasollakin. Perustus laki tulee vastaan, eikä mikään vivutus kestä päivän valoa. Tässä muutamia , päihde huolto, neuvola , koulu terveys jne.. Sote pitää olla kokonaisuus, eikä vaan rusinoiden poimintaa pullasta.
- turusenpyssyanto
Ei turhaan hallintarekisteriä... Sotella kupataan verotonta rahaa!
- MielettömästiKuntia
Nyt kuntaliitokset käyntiin ja Sote kallina hyllylle,
Vähintään 50 henkeä per kuntä eliminoi Soten ja
säästää mielettömästi valtion varoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell2074586- 1862561
- 671512
Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?961210- 1251119
Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1041106- 711061
Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa91032Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a1311017- 107977