Paljonko teillä jää käteen?

Eimitäänmuuta

Paljonko teillä jää käteen vuokran jälkeen?

Minä saan 1500 ja jää 1140. Siitä jos sijoittaa 1000 kuussa niin ruokaan ja internettiin jää sen verran.

12

2565

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Trotta

      Noin 1560€/kk brutto, josta käteen jää n. 1350€/kk. Vuokraa ei ole (omistuskämppä, velaton), muut kulut sähköineen ja vesineen yms. vie noin 200€/kk, talvella hieman enemmän. Ulkomailla, hintataso Suomea jonkin verran halvempi (~10%). Normi toimistotyö ja vasta äskettin aloittanut, joten saattaahan tuo tuosta vielä hieman parantuakin. Paremminkin voisi mennä, mutta tälläkin pärjää ja onpahan edes jonkinlainen työ ja katto pään päällä.

    • teinitvieloput

      Käteen jää 2600, asumiseen menee noin 1500 (lainanhoito, sähkö, vesi, vakuutkset, kiinteistövero yms.)

    • provisiopalkkalainen

      Se vaihtelee. 150-300 e kuussa.

    • etelän.henkilö

      Oisko joku 1100 vuokran jälkeen, eipä sillä kuuhun mennä.
      Kerran pari vuodessa tulee konkurssi, sitä paikkaa sitten luotolla ja kun ei tule
      juurikaan säästänyt jaluotolla tulee myös osteltua jonkun verran. No eipä tuo luottokortti
      kallis ole, halvinta lainaa ns mitä voi saada (pika vippiä) mutta pitää ne nekin maksaa.

      Syön ja elän niin pirun kallisti suhteessa tuloihin että pitäisi opetella
      jo tähän ikään mennessä käyttämään rahaa fiksummin. Ruokalasku on hirmuinen kuukaudessa,
      toinen mihin menee paljon rahaa on tupakka, siihen päälle vähän muita laskuja niin eipä siitä
      1100 enää paljoa ole jäljellä.

      Yksi minkä lopetin oli veikkauksen pelit, tällä säästän jopa 100 euroa kuukaudessa ja olen laittanut pienellä menetyksellä osakkeisiin ja rahastoihin. Eihän näillä pienillä sijoituksilla rikastu mutta jos tuon saa pitkässä juoksussa kasvatettu osakkeiden määrää niin ehkä sitten.. Pelasin ennen 700-1200 vuodessa kenoa, lottoa ja näitä, korkeintaan kerran vuodessa yksi isompi voitto mikä tarkoittaa satasien voittoa niin ei mitää järkeä, kun pelaamista jatkaa kuitenkin niin eihän tuosta voitolle jää' koskaan. Totta kai se minimaalisen pieni toivo siinä on äkki rikastua mutta olisi edes yhden kerran, yhden kerrankin voittanut useamman tuhannen euron voiton niin olisi jotain uskoa noihin prkl peleihin. Jos haluaa pelata niin kannattaa enemmin pelata urheilu veikkauksia tai sitten nettipokeria. Nettipokeri on vaan sellasta että kuka sitä jaksaa..

      Noniin.. heippa.

    • 342543643

      Nettopalkka noin 2300, vuokra 400 joten vuokran jälkeen jää 1900e. Tästä syystä asunkin halvassa asunnossa keskikokoisessa kaupungissa ison kasvukeskuksen sijaan. En halua että valtaosa palkasta menee vuokraan.

    • Eihuonooo

      Palkka 3500e/kk käteen jää 2400e/kk

    • Eskojuhani

      Ihan höpö topicci. Pitää kysyä mitä on jääny käteen kuun lopussa kun on kaikki tarpeellinen ja osin tarpeetonkin ostettu. Yli puolella porukasta tässä lottovoittajien maassa on tili tyhjänä kun seuraava palkka tai tuki kilahtaa tilille.

    • mirella78

      1300 ja vuokra 820 yksiö Helsingissä.Joten jäähän tässä melkein 500,josta tietysti muut asumiskulutkin

    • 4005968472672221

      Työmarkkinatuki ja asumistuki, ei jää mitään vaan menee säästöistä loput elämiseen.
      Töitä ei saa kun ikää on liikaa ja sitä työkokemusta ei arvosteta paskan vertaa.

      On tämä hieno maa työllisillä palkat ovat ihan perseestä ja rikkaat kadehtivat työttömien ruokarahoja.

    • Pena_the_Expert

      Kahden pienen asunnon, yhteensä 310 m2, lainan lyhennysten ja asumiskulujen jälkeen käteen palkasta jää käteen 5.600 Euroa. En siis maksa vuokraa enkä elätä vuokralaisia. Mutta pankille maksan korkoja kyllä.

    • uuniduuni

      4200e ,vuokra 150e.Osan vuokrasta maksan luonnossa vuokraemännälle.

    • pienipalkkaon

      käteen kuussa n 1600e, vuokraan 800. Helsingissä. metalliala.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      120
      1757
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1578
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      46
      1094
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      43
      964
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      929
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      846
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      44
      802
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      780
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      778
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      760
    Aihe