Ihmisen vastuu muista eläimistä

TekoälyOtto

Jokainen aikuinen ihmisyksilö on vastuussa omasta ajattelustaan ja toiminnastaan. Yhteisen hyvän (selviytymisen) takia on myös tärkeää pitää huolta planeetastamme. Mutta mitä tähän huolenpitoon sitten sisältyy? Tuleeko meidän pitää huolta jokaisen lajin selviytymisestä itsemme lisäksi? On sanottu, että mehiläisten katoaminen tekisi suurta hallaa ekosysteemiimme, mutta mitä pandojen sukupuutto aiheuttaisi? Uskon, että jotkut lajit ovat kriittisempiä kuin toiset, sen ekosysteemin suhteen missä ihminen voi hyvin.
Onko esimerkiksi yleisen kotieläimen, kuten kissan tai koiran adoptoiminen tämän globaalin vastuun kantamista vaiko vain primitiivistä halua hallita toista yksilöä tai saada siitä sosiaalista täytettä elämään (minkä ideaali lähde kuitenkin on toinen ihminen). Muinaisessa Egyptissä ja osittain nykypäivänä kissat toimivat jyrsijöiden tuhoajina, jotta ruoka ei menisi hukkaan tai saastuisi. Nyt kun ruoan säilömisen funktion hoitaa ihmiset omat innovaatiot niin kotieläinten tarve jää vain tunnesyille. Vai jääkö?
Tulisiko meidän suhtautua planeettamme muihin kanssaeläjiin neutraalilla välinpitämättömyydellä? Antaa muiden eläinten elää oman kykynsä mukaan miten pystyvät, mutta ei käytetä niitä hyväksi. Tämä tarkoittaisi, että osa ihmisen hoivaan tottuneista varmaan kuolisi jos eivät kykenisi selviytymään omin ehdoin.
Minkälainen vastuu yksilön siis pitäisi ottaa muista eläimistä vai tulisiko sitä ottaa lainkaan?

6

453

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuinka_kauan_luontoa_on

      Kun heittää hakusanaksi "lajien sukupuutto" niin eiköhän tuo vastaa melko pitkälle kysymyksiisi.

      • parempinäin

        Kyllä. On tarkoitus että ihminen on vastuussa niin itsestään, eläimistä ja luonnosta.


      • usdfusdf-aka-asdfasdf
        parempinäin kirjoitti:

        Kyllä. On tarkoitus että ihminen on vastuussa niin itsestään, eläimistä ja luonnosta.

        sehän ei tarkoita sitä että kaikkien pitäisi elää vihernarsistien näkemysten mukaisesti


      • susipelko
        parempinäin kirjoitti:

        Kyllä. On tarkoitus että ihminen on vastuussa niin itsestään, eläimistä ja luonnosta.

        Kuule, ihan liian myöhäistä. Planeetta on jo tuhottu. Tai ainakin niin, että ihminen ei pärjää tulevaisuudessa.


    • Maailma

      Hyviä tärkeitä seikkoja nostettu esille ja otettu huomioon! Jokaisen ihmisen kannattaisi miettiä näitä asioita ja, että voivatko he tehdä mitään pienimpiäkin asioita jotka voisivat auttaa eläinten puolesta ehkäisemään niistä tehtyjä ja käytettyä tavaraa. Näitä tietysti ajattelee liian vähä osa ihmisistä jotka eivät piittaa eläinten hyvinvoinnista vaan siitä mitä he itse saavat ja kokevat parhaakseen mikä on suuri sääli monien kannalta. Suhteutuminen muihin kanssaeläjiin täytyisi ajetalla toisinpäin samalla tavalla miten sinä haluaisit että sinua kohdeltaisi, jos olisit kyseinen eläjä. Haluaisitko, että sinut jätettäisiin nääntymään nälkään tai paleltumaan jääkylmään pakkaseen ilman mitään ruokaa tai juomaa? Tuskinpa vaan. Monet ei kykene tai saa itse omaa ravintoaan tai osaa huolehtia itsestään. Vastuu pitäisi ja kannattaisi yrittää ottaa kaikista mitä maan päällä on vielä, kun se ei ole liian myöhäistä. Tietysti omat poikkeudet asioihin on eikä niille mitään voi.

    • markku.lievonen

      Huomioiden todelllisuuden. Ihmisen perusolemuksen ja elinympäristön rajallisuuden, niin luonnollista on asioiden hallitsemattomuuus.
      Ihminen ei koskaan tule poistamaan suurimmista petoelimistä ravinnon hankkimiseen liittyvää agressiivisuutta ja siten asumaan samassa elinympäristössä. Niin, ja kuten näemme, taas ihmisen elinympäristö laajenee ja on siten voi muilta eläimiltä.
      Niin, ihmisen vaikutuksesta moni eläin-/kasvilaji on kuollut jo sukupuuttoon ja tulee edelleen kuolemaan. Asiat on hallitsemattomia. Tiedollisuus kyllä, mutta vaikkuttaminen haasteellista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      167
      3488
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      15
      2186
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      224
      1522
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1261
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1221
    6. 37
      1141
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1073
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      136
      1031
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      1014
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      41
      1010
    Aihe