Ihmisen vastuu muista eläimistä

TekoälyOtto

Jokainen aikuinen ihmisyksilö on vastuussa omasta ajattelustaan ja toiminnastaan. Yhteisen hyvän (selviytymisen) takia on myös tärkeää pitää huolta planeetastamme. Mutta mitä tähän huolenpitoon sitten sisältyy? Tuleeko meidän pitää huolta jokaisen lajin selviytymisestä itsemme lisäksi? On sanottu, että mehiläisten katoaminen tekisi suurta hallaa ekosysteemiimme, mutta mitä pandojen sukupuutto aiheuttaisi? Uskon, että jotkut lajit ovat kriittisempiä kuin toiset, sen ekosysteemin suhteen missä ihminen voi hyvin.
Onko esimerkiksi yleisen kotieläimen, kuten kissan tai koiran adoptoiminen tämän globaalin vastuun kantamista vaiko vain primitiivistä halua hallita toista yksilöä tai saada siitä sosiaalista täytettä elämään (minkä ideaali lähde kuitenkin on toinen ihminen). Muinaisessa Egyptissä ja osittain nykypäivänä kissat toimivat jyrsijöiden tuhoajina, jotta ruoka ei menisi hukkaan tai saastuisi. Nyt kun ruoan säilömisen funktion hoitaa ihmiset omat innovaatiot niin kotieläinten tarve jää vain tunnesyille. Vai jääkö?
Tulisiko meidän suhtautua planeettamme muihin kanssaeläjiin neutraalilla välinpitämättömyydellä? Antaa muiden eläinten elää oman kykynsä mukaan miten pystyvät, mutta ei käytetä niitä hyväksi. Tämä tarkoittaisi, että osa ihmisen hoivaan tottuneista varmaan kuolisi jos eivät kykenisi selviytymään omin ehdoin.
Minkälainen vastuu yksilön siis pitäisi ottaa muista eläimistä vai tulisiko sitä ottaa lainkaan?

6

499

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuinka_kauan_luontoa_on

      Kun heittää hakusanaksi "lajien sukupuutto" niin eiköhän tuo vastaa melko pitkälle kysymyksiisi.

      • parempinäin

        Kyllä. On tarkoitus että ihminen on vastuussa niin itsestään, eläimistä ja luonnosta.


      • usdfusdf-aka-asdfasdf
        parempinäin kirjoitti:

        Kyllä. On tarkoitus että ihminen on vastuussa niin itsestään, eläimistä ja luonnosta.

        sehän ei tarkoita sitä että kaikkien pitäisi elää vihernarsistien näkemysten mukaisesti


      • susipelko
        parempinäin kirjoitti:

        Kyllä. On tarkoitus että ihminen on vastuussa niin itsestään, eläimistä ja luonnosta.

        Kuule, ihan liian myöhäistä. Planeetta on jo tuhottu. Tai ainakin niin, että ihminen ei pärjää tulevaisuudessa.


    • Maailma

      Hyviä tärkeitä seikkoja nostettu esille ja otettu huomioon! Jokaisen ihmisen kannattaisi miettiä näitä asioita ja, että voivatko he tehdä mitään pienimpiäkin asioita jotka voisivat auttaa eläinten puolesta ehkäisemään niistä tehtyjä ja käytettyä tavaraa. Näitä tietysti ajattelee liian vähä osa ihmisistä jotka eivät piittaa eläinten hyvinvoinnista vaan siitä mitä he itse saavat ja kokevat parhaakseen mikä on suuri sääli monien kannalta. Suhteutuminen muihin kanssaeläjiin täytyisi ajetalla toisinpäin samalla tavalla miten sinä haluaisit että sinua kohdeltaisi, jos olisit kyseinen eläjä. Haluaisitko, että sinut jätettäisiin nääntymään nälkään tai paleltumaan jääkylmään pakkaseen ilman mitään ruokaa tai juomaa? Tuskinpa vaan. Monet ei kykene tai saa itse omaa ravintoaan tai osaa huolehtia itsestään. Vastuu pitäisi ja kannattaisi yrittää ottaa kaikista mitä maan päällä on vielä, kun se ei ole liian myöhäistä. Tietysti omat poikkeudet asioihin on eikä niille mitään voi.

    • markku.lievonen

      Huomioiden todelllisuuden. Ihmisen perusolemuksen ja elinympäristön rajallisuuden, niin luonnollista on asioiden hallitsemattomuuus.
      Ihminen ei koskaan tule poistamaan suurimmista petoelimistä ravinnon hankkimiseen liittyvää agressiivisuutta ja siten asumaan samassa elinympäristössä. Niin, ja kuten näemme, taas ihmisen elinympäristö laajenee ja on siten voi muilta eläimiltä.
      Niin, ihmisen vaikutuksesta moni eläin-/kasvilaji on kuollut jo sukupuuttoon ja tulee edelleen kuolemaan. Asiat on hallitsemattomia. Tiedollisuus kyllä, mutta vaikkuttaminen haasteellista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      294
      2983
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2343
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      2017
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      118
      1784
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      126
      1719
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1385
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1337
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      65
      1337
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1263
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1223
    Aihe