Pekka Hetta: Syyllistyikö Helsingin poliisi hetki

26301
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Täysin totta poliisilla ei ollut mitään valtuuksia poistaa ketään torilta......

1Äänestä
  • Kyllä on jos aiheuttaa järjestyshäiriöitä.

    2Äänestä

Suomalaiset poistetaan torilta ja laittomat saa jatkaa sirkusta.

1Äänestä
  • Ketä suomalaisia on poistettu torilta, en ole kuullut yhtään tapausta?

    2Äänestä

  • Valehteleeko "isämmaallinen" taas vaihteeksi, ei kai?

    1Äänestä

  • Kylläpä taas itkettää. ha ha haa...

    1Äänestä

Poliisin valtuuksien käyttäminen mielivaltaisesti on oikeasti huolestuttavaa.
Jos toiminta perustuu oikeuden päätökseen tai todettuun rikosepäilyyn se voi olla oikeutettua.
Suomalaisia mielenosoittajia koskee selvästi eri lait kuin maahanmuuttajaleirin väkeä.
Onko muuten tiedossa mitään edes tekaistua perustetta toisen leirin sallimiselle?
Eräs selitys oli että heiltä ei voi mielenosoitulupaa evätä koska he eivät ole koskaan sellaista hakeneetkaan.
Kaikessa absurdiuudessaan tämä voisi olla tottakin tämän päivän mielivalta-Suomessa.

1Äänestä
  • Tämä on hauskaa miten "isänmaalliset" ovat vuodesta toiseen arvostelleet siitä miten mielenilmaukset ja mielenosoitukset ovaat perseestä ja poliisin pitäisi niitä hajotella, nyt kun iski omaan nilkkaan ja poliisi purki häiriköt pois niin alkoi hirveä marmatus ja martyyrinä oleminen.

    1Äänestä

  • dfhdrhrsdh kirjoitti:

    Tämä on hauskaa miten "isänmaalliset" ovat vuodesta toiseen arvostelleet siitä miten mielenilmaukset ja mielenosoitukset ovaat perseestä ja poliisin pitäisi niitä hajotella, nyt kun iski omaan nilkkaan ja poliisi purki häiriköt pois niin alkoi hirveä marmatus ja martyyrinä oleminen.

    Eli sinä et ole isänmaallinen henkilö, joten olet silloin äärivasemmistolainen.

    Suurin osa suomalaisista on isänmaallisia.

    Äänestä

Ompa outoa sakkia, kun haluaisivat kieltää ns. matujen leirit ja oleskelun, mutta oma leiri pitäisi saada olla, tubessa olevat henkilöt eivät puhu edes kunnolla suomea, eivät ainakaan ole kantasuomalaisia.

Häpäisevät suomen lipunkin vielä, heillä ei ole mitään oikeutta kantaa suomen lippua, muuta kuin virallisena liputuspäivinä nostaa lippu salkoon.

1Äänestä
  • Janitksilaiset haki taas vahvistusta virosta kun omat ukot ei riitä.

    1Äänestä

  • seli seli.. nyt onkin hyvä leikkii marttyriä kun ei osata käyttäytyä sivistyneesti, parempi vaan että pysytte siellä tuppukylissänne.

    1Äänestä

Ei tuossa sen kummempaa ole, kaveri juopotteli torilla, eikä suostunut poistumaan.

1Äänestä
  • SE sakki luulee olevansa suomen lakien yläpuolella kun pääsevät rellestämään tuppukylissänsä ensiksi.

    1Äänestä

  • Juopottelee siellä muutkin, mutta ei poliisi poista!

    Äänestä

  • hrdhd kirjoitti:

    SE sakki luulee olevansa suomen lakien yläpuolella kun pääsevät rellestämään tuppukylissänsä ensiksi.

    Kyllä ne on ihan lakien mukaan toimineet. Ottakaa asioista selvää!

    Äänestä

Annen kanssa oli torilla juopottelemassa ja puhumassa joutavia. Semmosia nämä se-tyypit ovat. Tekisivät jotain asiallista, vaikka menisivät työhön.

1Äänestä

"Muslimimaailma Suomessa"! Tuo sopisi hyvin nimeksi sille brutaalille kestomielenosoitukselle, joka on käynnissä rautatientorilla. Suomalaisilta vois alkaa ottamaan torimaksua, kun menevät junille tai muuten vaan ylittävät kultamunille varatun alueen.
Täytyy myös tutkia voisiko Ateneumin muuttaa moskeijaksi.

Äänestä
  • Enemmänkin voisi tutkituttaa sinun sairaan pääsi, mene vinkumaan niille SE kavereillesi että miksi eivät osanneet käyttäytyä. voitte sinne itkeä porukassa siellä tuppukylässäsi.

    Äänestä

  • sgsegseg kirjoitti:

    Enemmänkin voisi tutkituttaa sinun sairaan pääsi, mene vinkumaan niille SE kavereillesi että miksi eivät osanneet käyttäytyä. voitte sinne itkeä porukassa siellä tuppukylässäsi.

    Opettele kirjoittamaan oikein!

    Äänestä

  • sgsegseg kirjoitti:

    Enemmänkin voisi tutkituttaa sinun sairaan pääsi, mene vinkumaan niille SE kavereillesi että miksi eivät osanneet käyttäytyä. voitte sinne itkeä porukassa siellä tuppukylässäsi.

    Ohoh, punapäinen umpihullu naispappi-piruko on eksynyt tännekin ohjeistamaan isänmaallisia kansalaisia paperitttomien maastakarkoitettujen kestoperformancen ymmärtämisessä?

    Äänestä

poliisi asettui juuri liivimiehen tasolle

onneksi en ole poliisi
mitä korkeammalle johtoa katsoo sitä tollompaa porukkaa

nuijan vipuvartena

hulluus leviää ja taas tulee mieleen se
Milgramin tottelevaisuuskoe

mitä kaikkia käskyjä ne tottelee

https://fi.wikipedia.org/wiki/Milgramin_tottelevaisuuskoe

Perustelut olis ollut paikallaan
Suomessa on sentään laki - joka on turvannut tähän asti
Erittäin törkeä teko - kaikille osapuolille

käskikö Vapaavuori tehdä tyhjennyksen?

Äänestä

essaijah

eikös sekin ole nykyään yksi helsingin porkuista

kävikö se mussuttamassa?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


sitten-syrjintään kirjoitti:

http://pekkahetta1.puheenvuoro.uusisuomi.fi/239311-syyllistyiko-helsingin-poliisi-hetki-sitten-syrjintaan
..............

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu