Lyhyt mies ja pitkä nainen, tositarina

senmiehenkamugirlll

Kun täällä nyt mainittiin toisessa ketjussa 171-172cm mies.

Ystäväni, n. suurin piirtein tuon pituinen mies, seurustelee naisen kanssa joka on sellaiset 180cm.

Alkuvuodesta käytiin baarissa ja nainen sitten kyseli tuolloin uudelta poikkikseltaan mitkä kengät olisi sen mielestä hyvät (jokainen tajuaa miksi...). No mies sanoo että no sä näyttäisit varmasti upealta noissa korkkareissa.

Baariin mennessä mies varmisti että ne käveli sisään käsikynkässä, 171-172cm mies ja 180cm nainen kymmenen sentin koroilla. Mies näytti kovin ylpeältä pitkästä naisestaan.

Mitä ajatuksia tämä herättää? Positiivisia? Negatiivisia?

10

229

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SageJokaKenttään

      Lyhyt kaverisi seurusteli 180-senttisen naisen kanssa, ja minä olen Kiinan keisari.

    • pituus-on-kemia

      Alle 170 cm mies on lyhyt.

      • takinkääntökö

        Ai jaa.
        Tähän asti ätmit ovat väittäneet, että alle 180 senttiset miehet ovat naisille liian lyhyitä.


    • RakkauttaVainnn

      Osoitus siitä jälleen ettei palstan höpinät aina pidä paikkaansa tuolla "elämässä ulkona" :)

      Tiedän hyvinkin läheltä pariskunnan (yhdessä yli 30v...) jossa mies 163 ja peräti 19vuotta nuorempi nainen 182cm :P Siksipä minusta, heidän yhdestä lapsistaan, ei tullut pituusrasistia taikka älyttömiä jankkaajaa.. Viitisen vuotta olen saanut tuntea vastaavan samoja ikiä olevan parin ja monia muitakin.

      Ei se pituus merkkaa jos ei anna ulkopuolelta tulla niitä "paineita". Hyvällä itsetunnolla varustettu mies on juurikin vain ylpeä pitkästä naisestaan! <3

      Ainiin.. Minusta tuli muuten pätkä huolimatta äitini pituudesta, hehheh.

      • voi.olla.tai.ei

        Ei varmasti ihan jokaisessa tapauksessa ja aina pidä, eli poikkeuksia on. Tosin aika ja kulttuuri on ollut ihan erillainen kuin nykyään, kun he ovat yhteen menneet. Ja yhden oleellisen asian jätit kertomatta, eli miehen ja hänen sukunsa statuksen ja varallisuuden tason silloin ja nyt.


      • sivukommentti
        voi.olla.tai.ei kirjoitti:

        Ei varmasti ihan jokaisessa tapauksessa ja aina pidä, eli poikkeuksia on. Tosin aika ja kulttuuri on ollut ihan erillainen kuin nykyään, kun he ovat yhteen menneet. Ja yhden oleellisen asian jätit kertomatta, eli miehen ja hänen sukunsa statuksen ja varallisuuden tason silloin ja nyt.

        Persaukisia minun tuntemani lyhyet miehet ovat olleet, kun ovat pitempien vaimojensa kanssa seurustelemaan ruvenneet. Toisessa tapuksessa vaimon suku on varakkaampi kuin miehen. Ei kumpikaan pariskunta nykyäänkään keskitasoa varakkaampia ole.


      • RaukkauttaVainnn

        Perusduunareita vaikka meistä lapsista tulikin sitten ylempää keskiluokkaa ja suku on sekalaista sakkia. Persaukisina porukat tapasi..
        Tuskin äitini tiesi synnyttävän yhden sijoituksilla pärjäävän (minä, jätän työt niitä enemmän tarvitseville nykyään) ja muut kun nai lyhyen miehen? ;-)

        Ja haloo, kuka ehdoin tahdoin väen väkisin hommais itselleen jonkun laiskan sossunpummin jos on tavallisia duunareitakin tarjolla?? Kohta tietysti joku itkee miten ns.kunnollinen mies on vain se terve sohvanpohjalla tukia nosteleva ihmisenirvikuva.. On teille samanlaisia naisia varmasti olemassa myös. Onneks äitini ei sellaista valintaa tehnyt tai ottanut jotain rapajuoppoa tms..
        Eikä ole statusta tms kellään näistä 23-35v nykyisistä pareistakaan, joista ei osa siis ollut syntynytkään vielä siihen aikaan, mihin aina viitataan.

        Hyvä ystävättäreni on menossa naimisiin itseään yli 15cm lyhyemmän miehen kanssa. Arvaappa kumpi on varakkaampi ja paremmissa hommis palkan suhteen? Ei, vastaus ei ole mies sitten.

        Olipa kyseessä mies tai nainen niin se pituus on vain monelle tekosyy ohittaa muut esim.mt-ongelmat, synnynnäinen vetelä luonne (ei siivota edes omaa kotia, ei käydä töissä jne) ja käytöstapojen puute.
        Jos vain vetää päihteitä ja lusmuilee, siinä ei pituus ole se ongelma silloin.
        (Eri asia on sitten muuten tekeväiset työttömät, jotka keksivät muuta kuin päihteet ajan kuluksi. Niistä ei ole mitään huonoa sanottavaa. :-) )

        Ne naiset joille status ja raha ym ovat alkutekijöitä kiinnostukseen miestä kohtaan, eivät useinkaan itse tikkua ristiin laita taloutensa eteen. Niistä ja "normaaleista" teidän on turha tehdä yhteenvetoja. Pöllöt!
        Itkekää niille pimuille ja soittakaa vaikka Seiskaan kun "mua ei huoli Nykästen ja Tauskin exät tai missit.." ;D


    • Melko_pieni_mies

      Herättää sellaisia ajatuksia, että mies on löytänyt yhden niistä naisista, joille miehen pituudella ei oikeasti ole niin kauheasti merkitystä. Suurin osa naisistahan pitää ihan kaameana sitä jos mies olisi sentinkin lyhyempi.

      Minä olen kanssa about 170cm lyhyt ja seurustelin useamman vuoden 180-senttisen naisen kanssa. Ihan muista asioista se suhteen toimivuus oli kiinni kuin pituudesta. Nainen sai käyttää sellaisia kenkiä kuin itse halusi, ei ollut minun asiani sitä päättää. Olen aikaisemminkin tapaillut itseäni pidempiä naisia. En ole mikään rahakas mies, tai ns. statusmies.

    • Mies on varmasti rikas. Nainen mahdollisesti yh-mamma.

    • Minä olen mies ja pituuteni siellä 167cm eikä ole tullut Ainuttakaan sellaista naista vastaan että en olisi ylettynyt Varpaita nuolemaan ja näin haluan jatkossakin ;) ken olisi seuraava??

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1526
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1176
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      223
      1156
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      259
      1013
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      969
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      950
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      933
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      889
    9. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      71
      777
    10. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      33
      772
    Aihe