Antaisitko pettämisen anteeksi?

Kyselijä-

Viikonloppuna petetään paljon, onko sinua petetty?

17

375

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyytyväinen-eloon

      On petetty pitkässä parisuhteessa. Kun mies jäi kiinni niin lensi samantien pihalle. Viimeiset 12 vuotta sinkkuna.. säilyy ainakin mielenrauha. En halua muutenkaan enää parisuhdetta.

      • Totuuss

        No älä nyy o tommonen. Kyllä hyviä miehiä on jotka ei petä. Laske vaan ulkonäkö kriteerejä ja otat rumimman miehen mitä löydät. Sellainen ei petä koska ei saa ketään paitsi sinut koska olet hyväsydämminen.


      • tyytyväinen-eloon
        Totuuss kirjoitti:

        No älä nyy o tommonen. Kyllä hyviä miehiä on jotka ei petä. Laske vaan ulkonäkö kriteerejä ja otat rumimman miehen mitä löydät. Sellainen ei petä koska ei saa ketään paitsi sinut koska olet hyväsydämminen.

        En halua parisuhdetta. Huomasin aika pian ettei elämästä puutu mitään sinkkuna. Miksi pitäisi teeskennellä olevansa jotain muuta mitä on. Olen sellainen kun olen.


    • Vaikea sanoa, jotakin menisi lopullisesti luottamuksen suhteen rikki, mutta mä olen aikalailla inhimillistäjä ja anteeksi antava tyyppi. Voi olla, että anteeksi antaminen olisi vain sananhelinää, mutta ehkä saattaisin yrittää antaa anteeksi ajan kanssa. Olen antanut anteeksi paljon elämässäni ihmisille, jotka ovat mua huonosti kohdelleet. Mutta koskaan en enää heihin luota 100%. Se on ikiajoiksi vajailla prosenteilla.

      • Anteeksi kannattaa antaa ihan itsensä vuoksi. Se ei kuitenkaan tarkoita, että parisuhteessa pitäisi jatkaa, tai ystävään luottaa uudestaan. Tapahtunut tapahtui, elämä jatkuu. Märehtiminen ei auta asiaa, eikä katkeruus. Mutta toisiaan, se luottamus. En uhohda. Siis ihan oikeasti voi antaa anteeksi ja silti katkaista välit toiseen. Tai jatkaa ystävyyttä tai kumppanuutta. Riippuu niin paljon tapauksista.


      • Joo, raskasta on kantaa kaunaa sisällään, vaikka pettymyksen tunteet saattaa viihtyä matkassa pidempäänkin. Olen kuitenkin sitä mieltä, ettei maahan voi tai kannata jäädä makaamaan, elämän täytyy jatkua. Kurjat kokemukset voi kääntää tietyllä tapaa voimaannuttaviksi, kun ne voittaa ja päättää voittaa. Ymmärtää ja myöntää elämän olevan valintoja ja välillä erittäin epäreiluakin. Ja ihmiset tekee ne valinnat vallitsevan tieto taitonsa, tunteidensa ja tahtonsa perusteella sen mukaan minkä sillä hetkellä elämisen arvoiseksi kokee. Toiset on impulsiivisempia ja toiset määrätietoisen suunnitelmallisia. Itsekuri on myös joillekin todella vaikea laji. 😉


    • tirlan

      On joo, ja annoin anteeksi, muttei olisi pitänyt. Vasta jälkeenpäin vuosien päästä sen tajuaa, ettei sellaista anteeksi pidä antaa.

    • kgpofsfjh

      Ei pelkkä seksi mitään merkitse jos vahingossa kännissä toisen tulisi harrastettua kerran, mutta jos on toisen kanssa pitempi seksisuhde. Siinä on jo harkittua pettämistä. Silloin ei arvosta toista enää ja on panon takia valmis uhraamaan kaiken.

      • 720

        Akkasi voi siis harrastaa kännipanoja.


    • mansikkakakkua

      No, miten asian ottaa... anteeksi annan ajan oloon, mutt suhde on siitä poikki. The End.

      En mä halua itseäni kiusata tunteella etten kuitenkaan riitä parilleni, odottaen ett koska löytää itseäni paremman vaihtoehdon... ?
      Löysässä hirressä vähintään olisin jatkoa ajatellen... miksi kiusata itseään epävarmuudella...

      Kylmä järki silloin otettava peliin... jos mies on alusta asti tiennyt mitä petoksesta seuraa, eikä se ole merkinnyt hänelle mitään; ei silloin tosiaan ole loogista syytä yrittää jatkaa ilman luottamusta.

      • ujhsrerf

        Noin juuri! Jos lähtee kerran niin paikkansa menettää. Ja ystävyyden menettää myös jos saa selville myöhemmin mitä kaikkea tehnyt. Mitä sellasen ihmisen kanssa puhuu johon ei voi luottaa, ja miksi yleensä tuhlaa sellaiseen aikaansa? Ei ole jätetyn tehtävä yrittää korjata välejä.
        Elämä jatkuu vaikka se sattuu.


    • bwberiuv

      Antaisin, ehkä. On mua petetty. Itsekin olen pettäjä, enkä muuksi muutu. Mua piti ennen houkutella, enää ei. Joitakin asioita on osattava katsoa niinkuin ne on.

    • Naisenajatuksia

      Kyllä ja kyllä, jos toinen osapuoli ottaisi opikseen ja kasvaisi omasta virheestään näkemään, että asiaan löytyy ratkaisu siihen omaan suhteeseen panostamalla ja keskustelemalla suhteessa vaivaavista asioista. Ei se ulkopuolinen suhde ole ratkaisu, mutta useammilla se suhde päättyy juurikin siksi, koska sellainen loukkaa. Sellainenkin on aika mänttiä ihmiseltä, että hän päättää suhteensa pettämällä ihmekös tuo ettei edes kaveriksi kelpaa.

    • Toista voi rakastaa, mutta toista ei voi omistaa. Todellinen rakkaus kukoistaa kun näkee oman rakkaansa onnellisena. Ole siis onnellinen kun rakkaasi tulee onnellisena takaisin kotiin.

      • hmmmmmmm

        Noinko sinä suhtaudut muijaasi? Olet vain onnellinen, kun hän tulee onnellisena takaisin kotiin?


    • enkaipaaenää

      Niin minäkin luulin et antamalla anteeksi rakastan, se oli itsepetosta ja erosin. Elän nyt ilman puolisoa ja todella nautin elämästä.

    • .. En ehkä sanoisi Pahasti.. Mutta Varpisti Hyvästi.. ;P

      .. En välitä kauheasti olla sen kaltaisten yksilöiden kanssa muutenkaan tekemisissä.. SukupuolestaRiippumatta.. Persestelyä&Outoilua esiintyy näillä yksilöillä pääsääntöisesti laajemminkin.. ;P

      .. TaajuusAlue on siis sen verran erillainen, että jo senkin takia näiden kanssa hengailu käy enemmän tai vähemmän raskaaksi.. Ja sen päälle vielä sitten ne MoniMuotoiset Perseilyt&Outoilut, joita ei huvita Oikeesti kauheasti nähdä ja kuulla.. ;P

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      40
      5797
    2. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      217
      5336
    3. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      46
      4485
    4. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4302
    5. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      54
      4088
    6. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3776
    7. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      85
      3680
    8. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      46
      3141
    9. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2460
    10. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      48
      2396
    Aihe