Yhteydenoton vaikeus

eiheiheimitäkuuluu

Laajaan ja etäiseen tuttavapiiriini on kymmenisen vuotta kuulunut henkilö, johon olen nyt viimeisen parin vuoden aikana huomannut etäihastuneeni. Olen varsin vakuuttunut, että olisimme tosi hyvä pari toisillemme, tallustelemaan vierekkäisiä elämänpolkuja vähän kuitenkin omillammekin. Olemme toistemme somekavereita ja törmäämme tapahtumissa joskus, nykyään todella harvoin pääasiassa välimatkan vuoksi. Lähinnä tykkäilemme toistemme kuvista (tiedän siis, etten ole hänelle täysin näkymätön ihminen). Jos törmäämme, moikkaamme, tilanteesta riippuen myös juttelemme niitä näitä. Saatamme koskettaa toisiamme näissä kohtaamisissa lempeästi, kuin vahingossa. Hymyä. Olemme joskus vuosikausia sitten myös matkailleet samassa kaveriporukassa, mutta itse olin silloin varattu ja puolisoni oli matkassa mukana. Tällöin jo koin tähän ihmiseen jonkinlaista sielunkumppanuutta, ajattelin ja ajattelen, että olemme "samanlaisia". Meillä on paljon yhteisiä tuttuja. Miten tällaisesta tilanteesta voisi aloittaa keskustelun vaikka facebookissa, kun olen enemmän sellainen ihminen, joka haluaisi vahingossa törmätä ja antaa asioiden sitten mennä omalla painollaan? En millään haluaisi tulla torjutuksi, etenkään sillä lailla epäsuorasti, että en vain saisi viestiini mitään vastausta. En tiedä hänen parisuhdestatustaan, joko hän on sinkku tai sitten tapailee, ei ainakaan asu kenenkään kanssa.

En ole yhtään varma, että seuraavan kerran tavatessamme saisin otettua puheeksi mitään sellaista, että olisin hänestä kiinnostunut. En saa häntä pois mielestäni millään. Ymmärrän tietysti senkin, että olen ihastunut omaan mielikuvaani hänestä, mutta joku muu voi olla samantyyppisessä tilanteessa ja miettiä, miten ottaa yhteyttä, josko jollain olisi vinkkejä.

6

303

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eiheiheimitäkuuluu

      Mainittakoon, että olemme 35-45-vuotiaita taiteilijoita molemmat. Helpompaa olisi keksiä "tavanomaisia" lähestymistapoja. En halua myydä sieluani tai vaikuttaa turhan "kevyeltä".

    • KettusenVieno

      Hyvät ennusteet, jos oot jaksanu noin kauan olla ihastunut ja ootte kavereita ainakin. Tunne tuskin on yksipuoleinen. Itehän olin 2v. eksääni ihastunu, ennenko päästiin olosuhteiden muututtua yhteen. Se ei ollu oikein seksuaalinen tunnekaan, mulla oli vaan niin hyvä olla aina hänen läsnäollessa ja poissaollessaan kaipasin. Oltiin kavereita, mut ei meillä ollu ees toistemme numeroita. En uskonu tunteen olevan molemmin puolinen, luulin että hän on vaan luonteeltaan niin ystävällinen ja mukava... No aika todisti toisin ja lähikaupan kassajonossa jo juoruiltiin minun rakastuneen, ennenko ees ekan kerran kahenkesken nähtiin (siitä se alako)... Tsemppiä ja _kärsivällisyyttä_!

    • KettusenVieno

      Se vielä, että anna miehen tehä alote. Kyllä se vielä sen tekee.

      • eiheiheimitäkuuluu

        Kiitos Vieno! Kuulostaa tutulta tuo tunne, lämmin ja jokin selittämätön yhteenkuuluvaisuuden tunne - ei mitään suurta intohimoa välttämättä. Tosin senkin voisin hyvin kuvitella, eri tavalla kuin toisten kanssa. Hitaammin. Ikuisuudessa ja ajattomuudessa.
        Hyvää kannattaa odottaa. :) En siis kirjoittele hänelle mitään. Ehkä maailma kuiskii hänelle rohkaisevat ajatukseni; ota minuun yhteyttä! Tai tule vahingossa vastaan.


    • Etippänytsiinäsit

      Taitoo mennä viel seuraavat 10 vuotta jos ois mulle. Ei minua mistään löydä:(

      • eiheiheimitäkuuluu

        Ei löydä? Kuinka niin? Jos epäilet olevasi vastaavassa tilanteessa, etkö rohkaistuisi tulemaan esiin? :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      348
      3638
    2. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      19
      2378
    3. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1950
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      14
      1645
    5. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      417
      1552
    6. Kysymys Kuhmolaisille

      Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t
      Kuhmo
      39
      1487
    7. Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin

      ”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist
      Maahanmuutto
      282
      1458
    8. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      17
      1314
    9. Olen valtavan ihastunut

      Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.
      Ikävä
      63
      1116
    10. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      17
      1038
    Aihe