Äänitystä tietokoneelle

fasfas

Ostin tämän, ja luulin saavani näillä ääntä tallennettua tietokoneelle, mutta en saa.
Voisiko joku linkata joitain aika halpoja lisätarvikkeita (johtoja, interface), jotta saisin tallennettua laulua tietokoneelle. Tai kertoa mitä tarvitsisin.
Mieluiten myös joitain mitkä eivät raiskaisi laatua kauheasti.
Laitoin thomannille jo kaksi sähköpostia tästä, mutta näyttää siltä, että eivät koskaan vastaa..
https://www.thomann.de/fi/the_tbone_sc600_bundle.htm

Kiitos erittäin paljon jos joku auttaa!

5

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdfsdfsdf

      Helpoitenhan sinä saat äänitettyä laulua tietokoneella kun kytket vaan mikrofonin sopivalla kaapelilla tietokoneen omaan mikrofoniliitäntään, ei siinä tarvitse välttämättä mitään purkkeja väliin. Jos sitten haluaa erillisen mikrofonietuasteen joka kytketään tietokoneeseen niin esim. USB Audio Interfacet ajaa sen asian, halvimmillaan esim.
      https://www.thomann.de/fi/behringer_u_phoria_um2.htm
      Laatu menee sitten aika lailla käsi kädessä rahan kanssa.

      • Kiiiiitän

        Kiitos!

        Osaatko sanoa yhtään huononisiko laatu paljon (verrattuna interfaceen) jos laittaisi suoraan koneen mikrofoniliitäntään?


      • Miccci

        Kyllä se äänenlaatu on yleensäs selkeästi huonompi koneen mikrofoniliitännän, kuin audio interfacen kautta.


    • näinluulisin

      En ole kokeillut, mutta luulisin, että musiikin tallennus- ja käsittelyohjelmilla pystyy tekemään vähintään saman kuin tuollaisella erillisellä laitteella. Esim. Audacity on ilmainen, millä voi tallentaa ja muokata ääntä.

    • suomi100vuotta

      Ostakaa USB mikrofoni, niin saatte mikin suoraan tietokoneeseen ja äänenlaatu on... Mahtava!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      128
      1478
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1401
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1215
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      54
      1139
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      994
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      254
      944
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      193
      934
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      911
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      823
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      818
    Aihe