Laulaa puhtaasti?

Matthhut

Mitä tarkoittaa puhtaasti laulaminen, sitäkö että menee nuotilleen eikä nuotin vieredtä eli samaa kuin vireessä oleva piano soi oikein?

1

547

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • khghfgdsfsa

      Sitäpä juuri! Tosin et laula puhtaasti, jos laulat pianon mukaan. Piano on tasavireinen soitin. Eli siinä on tehty kompromisseja, jotta se soisi eri sävellajeissa suunnilleen oikein. Eli eivät pianon asteikot puhtaita ole. Tosin korvamme on siihen tottunut ja hyväksyy tilanteen. Jos piano ja viulu soittavat yhtä aikaa, uskomme, että viulu on epävireessä, vaikka todellisuudessa epävireessä on nimenomaan piano. Tai siis sovitusti "epävireessä".

      Pelkkä hyvä sävelkorva ei riitä kuorossa toimimiseen. Myös aika-arvojen on osuttava kohdalleen. Kuulostaa aika kamalalta, jos vaikka s-kirjaimeen päättyvän fraasin viimeinen sävel on jokaisella eri pituinen. Silloin kuuluu yhtä monta ässän sihahdusta kuin on laulajia. Siksi yksinlaulu voi olla turvallisempi vaihtoehto aloittelijalle. Itse ainakin stressaannuin kuorossa niin, että menetin lopulta lauluääneni kokonaan, ja laulun uudelleen aloitus on ollut vaikeaa. Nimittäin kärsin refluksista, refluksi vaikuttaa ääneen ja stressi lisää refluksia. Joten ikävä ja tuhoisa kierre oli valmis.

      Aloittelijoille on myös omia kuoroja. Mutta jos kantti kestää ja on perusmusikaalinen, niin kuorolaulu on tosi hieno harrastus!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      53
      1077
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      22
      1050
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      514
      838
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      50
      824
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      46
      735
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      659
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      62
      609
    9. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      181
      605
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      38
      562
    Aihe