Minkähän takia pieni keskustelupiiri ei voisi perustaa Fb-ryhmää ? Miksi käyttää hyvin yhteensopivan ryhmän keskusteluihin yleistä keskustelupalstaa ? Tehän ette pidä ollenkaan kaikista "ulkopuolisista" ja heidän jutuistaan.
Rakas palsta-mafia
75
1122
Vastaukset
- onko.montakin
Keitä sä tuohon ryhmään nimeäisit?
- Läpinäkyvää
Aloituksen tekiä on yksi "yhteenopivasta" ryhmästä.
- kehukaa.heit
Mää nimeän, ne jotka ovat selfie kuvan ottaneet ja näkösälle pistäneet elikkä viis naista ja yksi "mies"...
- Gunnar.Gummer
Jaapasta jaa, joopasta joo. Pelko taitaa painaa yhtä toisensa jälkeen. Ikää tulee pakko lähteä.
- New-age
Täh?
- Kiitos.käynnistä
Hyvää matkaa sinne jonnekkin.
- New-age
Ja häh. Jos joku "toisilleen kivat" -ryhmä muka-muka lähtisi, mitä en usko alkuunkaan, jos täällä ovat kirjoitelleet 10 vuotta, ei heille fb riittäisi.
En pitäisi tuota vuosikymmenien täyttämistä niin merkillisenä, että pitäisi häippästä.
Minun puolestani kirjoitelkoot seitsenkymppiset edelleenkin. Ei minua häiritse.
FB ei ole mun juttuni. Puhelin on: ääni, äänenpainot, siatarkistusmahdollisuus,
rönsyily, draama väärinkäsitysten ympärillä, naurunräkätykset, hihitykset, suru, alakulo jne...
- yritähän.nyt
Ketkä te? On kohteliasta vastata kun kysytään.
- Sellainen-tällainen
Kävin feispookissa. Ei näkynyt yhtään 6 kymppistä etes omissa kavereissa.
Njouh kavereissa ja kavereissa, etä asujia joita tulee moikattua 4 - 6 kertaa vuodessa feis palstan kautta. Henk koht on nähty 10 - 18 vuotta sitten.
Mutta juu mitä tulee avaukseen, olen sen verran musta, että en osallistu liian vakituisesti palstan rutiineihin. Kesä jobikin syö parhainta aikaa eläkkeen syrjästä ja kun olen mökillä, ei aukea medialaitteet kovin usein. Että palstan facebookiin tuskin tulisin kurvanneeksi.- OnVanhempiakin
Minulla on useita yli 80-vuotiaita kavereita facebookissa. Itse täytän tänä vuonna 70. Kavereiden iät ovat välillä 16 ja 87.
- OnVanhempiakin
Lisäys: kaikki kaverini ovat tuttuja. Tuntemattomia en hyväksy fb-kavereiksi, enkä varmaankaan pyrkisi juttelemaan suomi24-keskustelijoiden kanssa fb:ssä.
Uskoisin että osa palstalaisista onkin Facebook kavereita.
Itse en tunnista ketään täällä kirjoittavaa sieltä.
Ei ole mitään salattavaa joten en välitä vaikka joku minut facebookista tunnistaisi.
En ole kovin innokas kävijä, sukulaisten kuulumisia ulkomailta ja kotimaasta saa sen avulla mukavasti. Sellaistenkin sukulaisten joita ei tiennyt edes olevan vasta kun ollaan selvitetty ketä ja kenen jälkeläisiä ollaan. Nämä sukulaiset ovat tulleet jo olevien kavereiden avulla tietoon.- tolkittaja
Ehkä semmoiset voisivat perustaa oman fb:n jotka ärsyyntyvät herkästi toisten ketjuista ja kommenteista. Voisivat pysyä omassa turvallisessa mielipidepiirissään.
- ootko.tyhmä
Sulla ei oo mitään määräysvaltaa julkisella palstalla.
- tolkittaja
ootko.tyhmä kirjoitti:
Sulla ei oo mitään määräysvaltaa julkisella palstalla.
Sinä et voi myöskään terrorisoida muita kirjoittajia. Pysyt poissa vain niistä jutuista jotka eivät kiinnosta, mutta turpa kiinni ja kynä haltuun.
- Kustupolkaiseemopolla
Mielestäni koko palstan voisi lopettaa ja alkaa kirjoittaa toinen toisilleen kirjeitä lyijykynällä ja perinteisellä etanapostilla lähetellen kera nuollun postarin.
Huom vaikka se on tarramerkki , perinteisiin kuuluu nuolla se.
- Salmensyrjä
Minä en ole Facebookissa enkä missään muussakaan, joten en työntyisi kenenkään seuraan väkisin. Mukavaa viikonloppua nyt ja leppoisaa mieltä!
Jos palstan keskustelijat siirtyisivät FB-puolelle, tänne jäisivät vain itsensä-kanssa-keskustelijat ja minä.
Minä en keskustele itsekseni, eikä minun kanssani paljoa keskustella.
Töksäytetään joku typerä kysymys korkeintaan.
Jokunen mukava poikkeus sentään on.
Minulta lähinnä odotetaan ideoita, joita sitten kopioidaan näytellen epä-toivoisesti kopion olevan omansa.
Itkien, älkää lukeko hunksia, älkää...älkää...antakaa elää.
H.- Salmensyrjä
Palasin vielä. Minä en ole itseni kanssa keskustelija enkä vedä vanhoja ketjujani esiin. Olen käyttänyt monia nimimerkkejä ajan kuluessa. Onhan hauska nähdä kuinka nopeasti Hunkki haukkuu juttuni tylsiksi.
Eiköhän tämä aihe jo riitä, mutta voisko asiassa petrata kuten on ehdotettu ? Ei lue eikä kommentoi niitä tylsiä minulta ? Salmensyrjä kirjoitti:
Palasin vielä. Minä en ole itseni kanssa keskustelija enkä vedä vanhoja ketjujani esiin. Olen käyttänyt monia nimimerkkejä ajan kuluessa. Onhan hauska nähdä kuinka nopeasti Hunkki haukkuu juttuni tylsiksi.
Eiköhän tämä aihe jo riitä, mutta voisko asiassa petrata kuten on ehdotettu ? Ei lue eikä kommentoi niitä tylsiä minulta ?"Salmensyrjä"
Monnenenko kerran kysyt?
Tuota samaa on ehdotettu tuhannen kerran ainakin.
Kuukaudessa.
Keskustelu-palstalla keskustellaan aloituksesta tai sen aiheesta.
Luku-taidottomille on varmaan oma palsta jossain.
H.- Salmensyrjä
Hihheijjaa! Ei mennyt kauan kun ehätit haukkumaan. Mikä hitto Sinua vaivaa kun jotkut ärsyttävät ?
Muinoin oli hyviä palstojen vetäjiä esim. jossain lehdessä. Sinun tyylisi on minusta outo. Harrastat itsesi esille tuomista lähinnä ja toisten arvostelua. Mitkä olisivat Sinulle sopivia keskustelun aiheita ? Maalaisten aiheet eivät käy, ei luonto ollenkaan. Salmensyrjä kirjoitti:
Hihheijjaa! Ei mennyt kauan kun ehätit haukkumaan. Mikä hitto Sinua vaivaa kun jotkut ärsyttävät ?
Muinoin oli hyviä palstojen vetäjiä esim. jossain lehdessä. Sinun tyylisi on minusta outo. Harrastat itsesi esille tuomista lähinnä ja toisten arvostelua. Mitkä olisivat Sinulle sopivia keskustelun aiheita ? Maalaisten aiheet eivät käy, ei luonto ollenkaan."Salmensyrjä"
On niitä ja on ollutkin.
Sinulla taitaa olla tapana lukaista vain kiukuttelun-aiheet.
"Keskustelu-palstalla keskustellaan aloituksesta tai sen aiheesta."
Tolla lauseella kuvaan ihan selvästi kummalla puolella se syyllinen kiukkuun lymyilee.
H.- Salmensyrjä
hunksz kirjoitti:
"Salmensyrjä"
On niitä ja on ollutkin.
Sinulla taitaa olla tapana lukaista vain kiukuttelun-aiheet.
"Keskustelu-palstalla keskustellaan aloituksesta tai sen aiheesta."
Tolla lauseella kuvaan ihan selvästi kummalla puolella se syyllinen kiukkuun lymyilee.
H.Selvennä minulle "tyhmälle"! Jos avaan aloituksen luonnosta ja siihen liityvästä, onko oikea kommentointi vain leimata viesti tyhmäksi ? Ei siis aloituksen aiheesta, vain tyhmäksi leimaus.
Sitä paitsi Sinä olet MINUN mielestäni käyttäynyt typerästi kirjoituksissasi. - Telttailua
Tuleeko sun öisin paljonkin telttailtua?;) Kai se vielä paappaikäiseltäkin onnistuu näin Viagran aikana....
- kylmätotuus
Typerästi töksäytän vastattavaksesi pari kysymystä.
Kenen tai keiden oletat odottavan ideoitasi?
Kolmisen vuotta olen ollut 60 palstalla, mutten ole sinä aikana huomannut mitään asiaan viittaavaakaan.
Ainoa muutos, mitä palstalla on tapahtunut liittyy musiikkiketjuun, jota aiemmin veti koti-kiusattu. Hänen luopuessaan työnnyit vetäjäksi ja siihen loppui valitettavasti myös varsinainen musiikkiketju ja alkoi riimi&musaketju. Sen rinnalle "synnytit" lisäksi jonkin ihme renkkujutun, jonka ideaa en ymmärrä vielä tänäänkään. Onneksi minun ei tarvitse sitä ymmärtääkään!
Toiseksi haluaisin tietää, mitä eroa mielestäsi on rekatun- tai rekkaamattoman nimimerkin esittämillä olettamuksilla ja luulotteluilla?
Minusta niillä ei ole mitään eroa.
Luulo ei ole tiedon väärti, esittipä sen kuka tahansa. - kylmätotuus
kylmätotuus kirjoitti:
Typerästi töksäytän vastattavaksesi pari kysymystä.
Kenen tai keiden oletat odottavan ideoitasi?
Kolmisen vuotta olen ollut 60 palstalla, mutten ole sinä aikana huomannut mitään asiaan viittaavaakaan.
Ainoa muutos, mitä palstalla on tapahtunut liittyy musiikkiketjuun, jota aiemmin veti koti-kiusattu. Hänen luopuessaan työnnyit vetäjäksi ja siihen loppui valitettavasti myös varsinainen musiikkiketju ja alkoi riimi&musaketju. Sen rinnalle "synnytit" lisäksi jonkin ihme renkkujutun, jonka ideaa en ymmärrä vielä tänäänkään. Onneksi minun ei tarvitse sitä ymmärtääkään!
Toiseksi haluaisin tietää, mitä eroa mielestäsi on rekatun- tai rekkaamattoman nimimerkin esittämillä olettamuksilla ja luulotteluilla?
Minusta niillä ei ole mitään eroa.
Luulo ei ole tiedon väärti, esittipä sen kuka tahansa.Pitää kiireesti korjata asiavirheeni, jonka kirjoitin varsinaisen musiikkiketjun loppumisesta.
Ko. ketjua jatkoivat ansiokkaasti ainakin nimimerkit "New-age" ja "entinenmiäs". Kiitos heille siitä!
Niihin eivät osallistuneet useat nimimerkit, jotka aiempiin aloituksiin olivat ahkerastikin musiikkivalintojaan laittaneet.
Mistä se kertoo?!
Minä koin heidän toimintansa jonkinlaisena "syrjintänä" tai boikottina uusia aloittajia kohtaan.
Eräskin "kantapeikko" linkitti musiikkia palstalle, jolla ei ollut mitään tekemistä musiikin kanssa. Perusteluna teolleen hän esitti, ettei täällä ole ole olemassa varsinaista ketjua musiikkia varten. Väitehän oli täysin perätön tai sitten tämä henkilö on sokea.
- Heikunkeikku
Huomenta, tai melkein Päivää!
Hyvä Aloittaja! ollos ja ällös Yleistä.
"Tehän ette pidä ollenkaan...."
Noup, noin EI saa sanoa. MRrrrrrr.....
Kaikilla muuten ei ole Fb, eikä halua alkaakaan Fb:n kanssa värkkäämään.
On aivan selvää, että jotkut ihmiset tahtovat keskustella määrättyjen tyyppien kanssa.
Se on se aaltopituusjuttu, joka saa helpommin heiluttelemaan sormiaan, kun lukee jonkun samalla aallolla kelluvan kirjoittajan lauseita. Tosin ei se kuitenkaan tarkoita sitä, että ei kirjoittaisi myös muillekin "tuntemattomille" kirjoittelijoille.
Minulle ei ole väliä kuka kirjoittaja on, mutta sillä on väliä, että mitä hän kirjoittaa. Hyvä tai asiallinen tai molemmat, saa aikaseksi huvituksen kommentoida viestiin.
Vanhanaikainen sanonta: antaa kaikkien kukkien kukkia, se on sopiva sanonta tälle palstallekin.
Täällä on vino pino aloituksia, joille kohotan vaan olkapäitäni ja tuumin, että ei ole mun juttuja, ei huvita, ei inspiroi, ei tunnu missään. Mutta mitä sitte? En lue sitä ketjua, en kommentoi, jätän sen ku paskan puosta:)
Joskus on kivakin lukea, kun jotkut hyväntuulisesti juttelee keskenään. Ei tee mieli pistää sormia väliin, mutta kärpäsenä kiva lukea. Siis Ok.
Rehellisesti sanottuna, kun luin tämän aloituksen, niin ajattelin, että Jahas jaa ja joo, tämä on nyt sitten TAAS tämmönen "sisäpiiriydestä" valittava. Minun mielestäni Hyvin lapsellinen aloitus. Meinasin etten ala ollenkaan mitään kirjoittamaan.
Mutta tässä nyt kuitenkin kirjotin. Olen joskus ehdottanut FB-ryhmän (suljetun) muodostamista ja tarjoutunut hoitamaan sitä, mutta ehdotukseni ei ole saanut vastakaikua. En tiedä miksi, koska nämä suljetut ryhmät ovat "turvallisia" silleen että jäsenten ei tarvi olla kavereita Facessa eikä päästä katselemaan toistensa sivuja,paitsi jos valitsee niin että on. Ainoa vaatimus on että osallistuu omalla nimelläänja kuvallaan (ja sitäkin voi kiertää tekemällä feikkitilin ja laittamalla vaikka kissansa kuvan profiilikuvaksi, jos on kovin arka ja pelokas ja haluaa suojella yksityisyyttään viimeisen päälle)
Eikä sekäänole pakko että minä sitä pitäisin. Tulenmielelläni mukaan muidenkin ylläpitämiin ryhmiin.
***
Toisaalta, vaara piilee että jos ahkerampien kirjoittajien tyhmä siirtyy täälltä Facebookiin niin voi käydä kuten Hunksz tuossa ylempänä ennustaa. Tai sitten ei. Palsta voi virkistyä ja saada uutta intoa kun me "blogaajat" olemme poissa.- hmpff
Mä tykkään lukea blogeja, myös täällä. Mistä en tykkää, on riitojen tuominen omaan elämään, mikä joku suljettu fb-ryhmä väistämättä toisi. Olen kokeillut toivottaa palsta-ihmisiä tervetulleiksi mun omaan henk.koht. elämään, ja hell broke loose. Ei kiitos minulle, ei enää ahdistuneita öitä sen takia. Pitää olla hajurako.
Täällä on ihmisiä joiden kanssa ei vaan pelaa, luottamus on mennyttä kamaa vaikka mukavia ja ihania osaavat ollakin. Noihin on tosi vaikeaa luoda palautuspisteitä, varsinkin jos ne palaa toisenkin kerran. Täällä pystyy luovimaan eri tavalla.
Nymmää keksin. Keskustelupalsta on kuin avomeri, missä törmäät sattumanvaraisesti erilaisiin veneisiin. Fb on rannikkomeri, missä törmäät väistämättä koko saareen mistä veneet on lähtenyt :)) Eiks ollu aika osuva.. hmpff kirjoitti:
Mä tykkään lukea blogeja, myös täällä. Mistä en tykkää, on riitojen tuominen omaan elämään, mikä joku suljettu fb-ryhmä väistämättä toisi. Olen kokeillut toivottaa palsta-ihmisiä tervetulleiksi mun omaan henk.koht. elämään, ja hell broke loose. Ei kiitos minulle, ei enää ahdistuneita öitä sen takia. Pitää olla hajurako.
Täällä on ihmisiä joiden kanssa ei vaan pelaa, luottamus on mennyttä kamaa vaikka mukavia ja ihania osaavat ollakin. Noihin on tosi vaikeaa luoda palautuspisteitä, varsinkin jos ne palaa toisenkin kerran. Täällä pystyy luovimaan eri tavalla.
Nymmää keksin. Keskustelupalsta on kuin avomeri, missä törmäät sattumanvaraisesti erilaisiin veneisiin. Fb on rannikkomeri, missä törmäät väistämättä koko saareen mistä veneet on lähtenyt :)) Eiks ollu aika osuva.."hmpff"
Onhan sinulla lesken-nimmari kuitenkin.
Voit facepuukata itsesi kanssa sairaus-palstoilla.
H.- Heikunkeikku
hunksz kirjoitti:
"hmpff"
Onhan sinulla lesken-nimmari kuitenkin.
Voit facepuukata itsesi kanssa sairaus-palstoilla.
H.Miksi tämä hunksz kirjoittaa näin piikikästä ja epäaitoa tekstiä?
(Seuraava on suluissa, koska tämä on Vain sinulle tarkoitettu kommentti. Salaa ettei muut kuule, niin olen arvellut jo tovin jos toisenkin, että sinä Itse olet tuo "lesken"-nimimerkki. :)) - hmpff
hunksz kirjoitti:
"hmpff"
Onhan sinulla lesken-nimmari kuitenkin.
Voit facepuukata itsesi kanssa sairaus-palstoilla.
H.Joillakin ihmisillä on kihtiä, toisilla ruusu, joitakin vaivaa vainoharhaisuus.
- hmpff
Heikunkeikku kirjoitti:
Miksi tämä hunksz kirjoittaa näin piikikästä ja epäaitoa tekstiä?
(Seuraava on suluissa, koska tämä on Vain sinulle tarkoitettu kommentti. Salaa ettei muut kuule, niin olen arvellut jo tovin jos toisenkin, että sinä Itse olet tuo "lesken"-nimimerkki. :))(Salaa Heikullekin... kjäh, hyvä idea tämä kulissikuiskailu :))) Mä olen kans vähän miettinyt, että tuo on hänen tapansa paimentaa ihmisiä soittamaan huaweihin ;)) "Sitten kun tiedän kuka sinä olet, lopetan häirinnän, olet suojelukseni alainen." Nyt hää vissiin haluaa että Lesken soittaa hälle.)
hunksz kirjoitti:
"hmpff"
Onhan sinulla lesken-nimmari kuitenkin.
Voit facepuukata itsesi kanssa sairaus-palstoilla.
H.Piirileikki "kuka on kuka" alkoi taas?
Leikkisästi siihen yhtyy joku toinenkin ja mitähän sitten seuraa, sen voi vain aavistaa.
Voi sentään näitä palstahöpinöitä.Heikunkeikku kirjoitti:
Miksi tämä hunksz kirjoittaa näin piikikästä ja epäaitoa tekstiä?
(Seuraava on suluissa, koska tämä on Vain sinulle tarkoitettu kommentti. Salaa ettei muut kuule, niin olen arvellut jo tovin jos toisenkin, että sinä Itse olet tuo "lesken"-nimimerkki. :))"Heikunkeikku"
Minä en koskaan ole ilkeä.
Huomautan kuitenkin aina painotetusti.
-
Kuka tahansa, yllä-pidostakin saa kertoa nimmaristani kaiken.
Kunhan ei mene henkilö-kohtaisuuksiin.
Henkilö-kohtaisuudet hoidan itse.
-
Kopioin tässä muinaista lausettani:
"Minkä kautta haluattekin, olen valmis vannomaan minua olevan vain ja ainoastaan yksi, rekisteröity nimi-merkki."
-
Lisäyksenä se että 10-vuotis-kausittain.
Täyttäessäni 70v. muutan nimmarini.
Siinäkin tulee olemaan Z.
Rekisteröiden.
H.Ancelina kirjoitti:
Piirileikki "kuka on kuka" alkoi taas?
Leikkisästi siihen yhtyy joku toinenkin ja mitähän sitten seuraa, sen voi vain aavistaa.
Voi sentään näitä palstahöpinöitä."Ancelina"
Miksi sinä nyt yllättäen innostuit?
Ei kai vain siksi että sinuun ei vihjailtu naamaisuudesta?
H.- Heikunkeikku
hmpff kirjoitti:
Joillakin ihmisillä on kihtiä, toisilla ruusu, joitakin vaivaa vainoharhaisuus.
Tuli muistelo mieleen ja päästäkseni siitä eroon, niin napsasen sen tähän.
Oppikoulussa äidinkielenopettaja luki ääneen luokan edessä muutamia ainekirjoituksia aineitten palautuspäivänä. Hän ei koskaan kertonut kenenkä aineesta oli kysymys. Minulla oli aina Suuuuri pelko, että arvataan kyseessä olevan minun aineeni. Helpoin ja järkevin ja tehokkain tapa oli käännellä päätään ja kuiskien kysyä muilta, että onks tää sun, onks tää sun. Kaikkien päät pyörivät katsoakseen, oliko joku "syyllisen" näköinen. Kun minulta kysyttiin, onks tää sun, niin minä kielsin asian ja kysyin puolestani, että onks tää sun. :)
Minkä takia h mukamas kyselee tai jopa ilmoittaa, että joku on joku nimimerkki?
Ehkä hän ajattelee?, että jos hän omaa feikkinimimerkkiään yrittää tuputtaa muiden hartioille, niin siten hän varmistaa, että kukaan ei luule häntä kyseiseksi feikiksi. Väittihän hän niiiin monen monituista kertaa, että minä olisin mimmimummi.
Tämä nyt luonnollisesti vain minun mielipiteeni, josta en tahdo luopua. hunksz kirjoitti:
"Ancelina"
Miksi sinä nyt yllättäen innostuit?
Ei kai vain siksi että sinuun ei vihjailtu naamaisuudesta?
H.hunksz
Sen enempää innostunut, oli hetki joutoaikaa, niin nuo samojen ja taas samojen epäluulojen toistot laittoivat kirjoittamaan.
Noh, ketä nimimerkit jne. noin paljon kiinnostavat, niin antaa palaa vaan.
Toivottavasti et pahoittanut mieltäsi, se nyt on omalla kohdallani ihan helvatan yhdentekevää mitä ja mihin täällä viitataan.Ancelina kirjoitti:
hunksz
Sen enempää innostunut, oli hetki joutoaikaa, niin nuo samojen ja taas samojen epäluulojen toistot laittoivat kirjoittamaan.
Noh, ketä nimimerkit jne. noin paljon kiinnostavat, niin antaa palaa vaan.
Toivottavasti et pahoittanut mieltäsi, se nyt on omalla kohdallani ihan helvatan yhdentekevää mitä ja mihin täällä viitataan."Ancelina"
No hyvä.
Melkein jo pelästyin sinusta tulleen mielensä pahoittaja.
Minä siihen osa-syyllisenä.
-
Minä tulen aina olemaan yksi heistä, jotka rekkaamattomia moni-renkuttajia moittivat.
Noita typeriä olettajia, pashan-jauhajia, yksin-puhelijoita.
H.hmpff kirjoitti:
Mä tykkään lukea blogeja, myös täällä. Mistä en tykkää, on riitojen tuominen omaan elämään, mikä joku suljettu fb-ryhmä väistämättä toisi. Olen kokeillut toivottaa palsta-ihmisiä tervetulleiksi mun omaan henk.koht. elämään, ja hell broke loose. Ei kiitos minulle, ei enää ahdistuneita öitä sen takia. Pitää olla hajurako.
Täällä on ihmisiä joiden kanssa ei vaan pelaa, luottamus on mennyttä kamaa vaikka mukavia ja ihania osaavat ollakin. Noihin on tosi vaikeaa luoda palautuspisteitä, varsinkin jos ne palaa toisenkin kerran. Täällä pystyy luovimaan eri tavalla.
Nymmää keksin. Keskustelupalsta on kuin avomeri, missä törmäät sattumanvaraisesti erilaisiin veneisiin. Fb on rannikkomeri, missä törmäät väistämättä koko saareen mistä veneet on lähtenyt :)) Eiks ollu aika osuva..Olen mukana muutamassa avoimessa FB-ryhmässä ja kahdessa suljetussa, toinen niistä on omani jota hoidan. Ei ole ollut mitään epämiellyttäviä kokemuksia: ainoastaan jengiä jotka haluavat keskustella jostain tietystä teemasta tai joita yhdistää joku asia. (esim suosittu puutarha- ja piharyhmä) Ihan pitkiä ja mielenkiintoisia keskusteluja eikä riitoja. Ideoita, uutta tietoa, uusia näkökantoja ja minulla henkilökohtaisesti ei ole mitään negatiivisia kokemuksia näistä suljetuista ryhmistä, eikä avoimistakaan.
- hmpff
Ancelina kirjoitti:
Piirileikki "kuka on kuka" alkoi taas?
Leikkisästi siihen yhtyy joku toinenkin ja mitähän sitten seuraa, sen voi vain aavistaa.
Voi sentään näitä palstahöpinöitä.Nojoo, taisit iskeä naulan kantaan. On tuo luulottelukin tapa saada aikaan keskustelua...
hunksz kirjoitti:
"Ancelina"
No hyvä.
Melkein jo pelästyin sinusta tulleen mielensä pahoittaja.
Minä siihen osa-syyllisenä.
-
Minä tulen aina olemaan yksi heistä, jotka rekkaamattomia moni-renkuttajia moittivat.
Noita typeriä olettajia, pashan-jauhajia, yksin-puhelijoita.
H.hunksz
Mitä hyvää tuossa on?
En ole ainakaan toistaiseksi nähnyt syytä mieltäni täällä pahoittaa, suurin osa täysin joutavia niistäkin puskaviesteistä, joita perääni heitellään.
Heittele sinä vaan epäilyksiäsi, vaikkapa minuakin kohtaan, kyllä joku niistä pystypeukun sinulle nakkaa. Pienemmästäkin aiheesta riemastuneena.- tiedossa
hunksz kirjoitti:
"Heikunkeikku"
Minä en koskaan ole ilkeä.
Huomautan kuitenkin aina painotetusti.
-
Kuka tahansa, yllä-pidostakin saa kertoa nimmaristani kaiken.
Kunhan ei mene henkilö-kohtaisuuksiin.
Henkilö-kohtaisuudet hoidan itse.
-
Kopioin tässä muinaista lausettani:
"Minkä kautta haluattekin, olen valmis vannomaan minua olevan vain ja ainoastaan yksi, rekisteröity nimi-merkki."
-
Lisäyksenä se että 10-vuotis-kausittain.
Täyttäessäni 70v. muutan nimmarini.
Siinäkin tulee olemaan Z.
Rekisteröiden.
H."Minkä kautta haluattekin, olen valmis vannomaan minua olevan vain ja ainoastaan yksi, rekisteröity nimi-merkki."
Tottakait. Eihän samaa nimimerkkiä voi kahta kertaa rekisteröidä. Sama henkilö voi kuirenkin rekisteröidä useita eri nimimerkkejä. - Tulevaisuuden.kaipailua
hunksz kirjoitti:
"Heikunkeikku"
Minä en koskaan ole ilkeä.
Huomautan kuitenkin aina painotetusti.
-
Kuka tahansa, yllä-pidostakin saa kertoa nimmaristani kaiken.
Kunhan ei mene henkilö-kohtaisuuksiin.
Henkilö-kohtaisuudet hoidan itse.
-
Kopioin tässä muinaista lausettani:
"Minkä kautta haluattekin, olen valmis vannomaan minua olevan vain ja ainoastaan yksi, rekisteröity nimi-merkki."
-
Lisäyksenä se että 10-vuotis-kausittain.
Täyttäessäni 70v. muutan nimmarini.
Siinäkin tulee olemaan Z.
Rekisteröiden.
H.Hyvä että ilmoitit jo näinkin ajoissa.
Palstamummat kaipailevat tähän tapaan:
Nyt kyynel putoaa poskelleni, se on välillä persposkellani koska hikoilen tuskasta.
Tuskasta kun en tiedä minne Hunksz on kadonnut:(.
Oih ja voih, nyt pitää lisätä toinenkin Tena, koska housuni ovat ihan märät.
Laskin alleni kun jo kolmas päivä ilman Hukszin kirjoittelua 60 palstalla.
Tarkistelen 70 palstaa että mikähän mahtaa olla uusi nikki. Oliskohan Runksz.....
Jään odottelemaan. - hmpff
Paloma.se.co kirjoitti:
Olen mukana muutamassa avoimessa FB-ryhmässä ja kahdessa suljetussa, toinen niistä on omani jota hoidan. Ei ole ollut mitään epämiellyttäviä kokemuksia: ainoastaan jengiä jotka haluavat keskustella jostain tietystä teemasta tai joita yhdistää joku asia. (esim suosittu puutarha- ja piharyhmä) Ihan pitkiä ja mielenkiintoisia keskusteluja eikä riitoja. Ideoita, uutta tietoa, uusia näkökantoja ja minulla henkilökohtaisesti ei ole mitään negatiivisia kokemuksia näistä suljetuista ryhmistä, eikä avoimistakaan.
Tarkennan omaa viestiä sen verran, että en usko palstaväen toimivan sovussa suljetussa fb ryhmässä. Suljetuissa ryhmissä olen itsekin, ilman riitaa, mutta se on vähän eri asia, eikös...
Jos ei osata olla sovussa täällä, niin miten se muuttuisi jossain muualla? Koska joutuu seisomaan sanojensa takana omalla naamalla? Suurimmat riidat täälläkin on tainnut tulla rekattujen kesken, ei kukaan tosissaan noteeraa noita puskahuutelijoita. Ne jälkimmäiset korkeintaan käynnistää vainoharhaisuutta, niin että okei, se jäisi fb-ryhmästä sivuummalle.
Mutta, kokeilkaa ihmeessä jos siltä tuntuu. Mä jään pois kyydistä. Ei mua, 60-, kyl kysyttykään :) Jos pistätte tänne päivitystä miten meni, niin voin tulla sanomaan että "mitä mä sanoin!" :)) hmpff kirjoitti:
Tarkennan omaa viestiä sen verran, että en usko palstaväen toimivan sovussa suljetussa fb ryhmässä. Suljetuissa ryhmissä olen itsekin, ilman riitaa, mutta se on vähän eri asia, eikös...
Jos ei osata olla sovussa täällä, niin miten se muuttuisi jossain muualla? Koska joutuu seisomaan sanojensa takana omalla naamalla? Suurimmat riidat täälläkin on tainnut tulla rekattujen kesken, ei kukaan tosissaan noteeraa noita puskahuutelijoita. Ne jälkimmäiset korkeintaan käynnistää vainoharhaisuutta, niin että okei, se jäisi fb-ryhmästä sivuummalle.
Mutta, kokeilkaa ihmeessä jos siltä tuntuu. Mä jään pois kyydistä. Ei mua, 60-, kyl kysyttykään :) Jos pistätte tänne päivitystä miten meni, niin voin tulla sanomaan että "mitä mä sanoin!" :))Ei täältä ole lähdössä tarpeeksi porukkaa että kokeilussa olisi mitään järkeä. Minulla on itselläni pari, kolme palstalaista kaverilistallani, tosin kaikki eivät ole aktiiveja täällä enää. Tarvittaisi ainakin parikymmentä aktiivia jäsentä että voisi edes ajatella ryhmän muodostamista.
Minä taas en henkilökohtaisesti usko että porukat täällä ovat sen riitaisempia kuin muuallakaan, esim Facebook-ryhmissä. Palstakulttuuri ja dynamiikka täällä on kerännyt paljon negatiivista latausta ja lietettä, skitso formaatti sinänänsä tekee asialliset keskustelut melkein mahdottomiksi (kaksi suurta ongelmaa on sallia samanaikaisesti anonyymi puskakirjoittelu että yhteisölliinen rekattu ja profiilikuvilla varustettu jäsenyys ja sitten taas antaa mahdollisuus rekatuille kirjoittaa myös anonyymisti, joka vien kaiken pohjan pois uskottavuudelta. Tämä palsta toimii mahdollisemman sallivalla ja sormien läpi katsovan ylläpidon siunauksella (uskoisin mahdollisimman vähäkustannuksella valvonnalla) ja riidat, skandaalit ja epäsopu kai lisäävät mainostuloja. Vähän sama periaate kuin skandaaliblaskat ja seiskat ja iltikset.
Suljettujen FB-ryhmienpuolustukseksi sanon vaan sen että yksi klikkaus ja häiriköt ovat veks. Ovi on ja pysyy kiinni, ellei osata olla ihmisiksi.- sitä.näkee
Paloma.se.co kirjoitti:
Ei täältä ole lähdössä tarpeeksi porukkaa että kokeilussa olisi mitään järkeä. Minulla on itselläni pari, kolme palstalaista kaverilistallani, tosin kaikki eivät ole aktiiveja täällä enää. Tarvittaisi ainakin parikymmentä aktiivia jäsentä että voisi edes ajatella ryhmän muodostamista.
Minä taas en henkilökohtaisesti usko että porukat täällä ovat sen riitaisempia kuin muuallakaan, esim Facebook-ryhmissä. Palstakulttuuri ja dynamiikka täällä on kerännyt paljon negatiivista latausta ja lietettä, skitso formaatti sinänänsä tekee asialliset keskustelut melkein mahdottomiksi (kaksi suurta ongelmaa on sallia samanaikaisesti anonyymi puskakirjoittelu että yhteisölliinen rekattu ja profiilikuvilla varustettu jäsenyys ja sitten taas antaa mahdollisuus rekatuille kirjoittaa myös anonyymisti, joka vien kaiken pohjan pois uskottavuudelta. Tämä palsta toimii mahdollisemman sallivalla ja sormien läpi katsovan ylläpidon siunauksella (uskoisin mahdollisimman vähäkustannuksella valvonnalla) ja riidat, skandaalit ja epäsopu kai lisäävät mainostuloja. Vähän sama periaate kuin skandaaliblaskat ja seiskat ja iltikset.
Suljettujen FB-ryhmienpuolustukseksi sanon vaan sen että yksi klikkaus ja häiriköt ovat veks. Ovi on ja pysyy kiinni, ellei osata olla ihmisiksi.Veks ja sitten riitelijä tulee tänne paljastamaan tietoja ja pilkkaamaan ryhmäån jäåneitä.
sitä.näkee kirjoitti:
Veks ja sitten riitelijä tulee tänne paljastamaan tietoja ja pilkkaamaan ryhmäån jäåneitä.
Olet oikeassa. Se riski piilee. On se ihmeellistä että aikuiset ihmiset ei osaa olla ihmisiksi ilman poliiseja ja sheriffejä.
- Allooha
Tulevaisuuden.kaipailua kirjoitti:
Hyvä että ilmoitit jo näinkin ajoissa.
Palstamummat kaipailevat tähän tapaan:
Nyt kyynel putoaa poskelleni, se on välillä persposkellani koska hikoilen tuskasta.
Tuskasta kun en tiedä minne Hunksz on kadonnut:(.
Oih ja voih, nyt pitää lisätä toinenkin Tena, koska housuni ovat ihan märät.
Laskin alleni kun jo kolmas päivä ilman Hukszin kirjoittelua 60 palstalla.
Tarkistelen 70 palstaa että mikähän mahtaa olla uusi nikki. Oliskohan Runksz.....
Jään odottelemaan.Mustan murjaanin pystypeukku :D
- ei.riitelyjä
Paloma.se.co kirjoitti:
Ei täältä ole lähdössä tarpeeksi porukkaa että kokeilussa olisi mitään järkeä. Minulla on itselläni pari, kolme palstalaista kaverilistallani, tosin kaikki eivät ole aktiiveja täällä enää. Tarvittaisi ainakin parikymmentä aktiivia jäsentä että voisi edes ajatella ryhmän muodostamista.
Minä taas en henkilökohtaisesti usko että porukat täällä ovat sen riitaisempia kuin muuallakaan, esim Facebook-ryhmissä. Palstakulttuuri ja dynamiikka täällä on kerännyt paljon negatiivista latausta ja lietettä, skitso formaatti sinänänsä tekee asialliset keskustelut melkein mahdottomiksi (kaksi suurta ongelmaa on sallia samanaikaisesti anonyymi puskakirjoittelu että yhteisölliinen rekattu ja profiilikuvilla varustettu jäsenyys ja sitten taas antaa mahdollisuus rekatuille kirjoittaa myös anonyymisti, joka vien kaiken pohjan pois uskottavuudelta. Tämä palsta toimii mahdollisemman sallivalla ja sormien läpi katsovan ylläpidon siunauksella (uskoisin mahdollisimman vähäkustannuksella valvonnalla) ja riidat, skandaalit ja epäsopu kai lisäävät mainostuloja. Vähän sama periaate kuin skandaaliblaskat ja seiskat ja iltikset.
Suljettujen FB-ryhmienpuolustukseksi sanon vaan sen että yksi klikkaus ja häiriköt ovat veks. Ovi on ja pysyy kiinni, ellei osata olla ihmisiksi."Suljettujen FB-ryhmienpuolustukseksi sanon vaan sen että yksi klikkaus ja häiriköt ovat veks. Ovi on ja pysyy kiinni, ellei osata olla ihmisiksi."
Tuo on parasta mitä suljetussa FB-ryhmässä on.
Eri mielipiteitä saa olla, muttei haukkua ketään, eikä riidellä.
- hmpff
Komppaan Heikkua ylempänä, ei se kuka kirjoittaa, vaan mitä. Keskustelupalstan rikkaus on se, että saa yllättäviä kommentteja. Joskus pahojakin, niin kuin vissiin sinäkin? Ei sitten muuta kuin miettimään oliko aiheellinen palaute. Jos oli, näet ehkä itseäsi uudessa valossa, ehkä kasvat jopa. Jos ei ollut aiheellinen, ehkä toisella on joku ongelma jonka hänen pitää kasvaa yli? Mutta sehän ei ole sun ongelmaa. Vaan sen toisen.
Fb ja palstat ovat hyvin erilaiset. Fb:ssä ei voi keskustella kuten täällä, kirjoittaa pieniä novelleja :) Jos tykkää jaarittelusta, niin mikä siinä. Enemmän se on mun mielestä paikka missä päivitetään mitä elämässä tapahtuu, kuin se, miltä jokin tuntuu.
Sivun syöte on siellä täysin erilainen. Jos haluat palata edellisen päivän keskusteluun, saatat joutua vierittämään itteäs kipeeksi. Uudet jutut on Fb:n "ruokaa", eilen meni jo. Täällä voi taas keskustella hämäläistyyliin, sä kirjoitit eilen, mä vastaan tänään, sä ehkä illemmalla ja minä jälleen huomenna.
Ymmärrän sun purkauksesi lähinnä niin, että sua pännii joku palaute täällä. Älä suotta mieti. Uutta kehiin vaan! - Heikunkeikku
Tahtoisin vielä sanoa muutaman painavan sanan. Jotain 38 kiloo tai hieman yli.
Sitä olen ihmetellyt, että minkätakia jotkut vaihtelevat nimimerkkiään alvariin. Sitä en ihmettele, jos ei halua rekisteröityä, koska itsekään en ole, mutta minä kirjoitan AINA tällä nimimerkillä ja siten olen tullut tutummaksi. Jotenkin on helpompaa kommentoida sellaisille, joita "tuntee".
Ehkä sellaisia ihmisiä harmittaa "tuttujen" väliset juttelut, jotka itse eivät saa pahemmin vastauksia omille kirjoituksilleen, koska heittelevät ne aina mitä omituisimmilla nimimerkeillä.
Jos ei halua rekisteröityä, niin MIKSI ei voisi kirjoittaa samalla nimimerkillä? Pääsisi kenties helpommin sinne "sisäpiiriin", joska niin paljon vingutaan. Koko sisäpiiripolemiikki on sekin naurettavan höperöä höpinää. Käyttäisin mieluummin sanaa "tuttuus".
Ensteks kun tulin tälle palstalle, niin vaikka kirjoitin mitä, niin vastakaikua en saanut osakseni, vaikka kuinka yritin. Vaasan veri ei vapise ja vapisemattomuuden innolla yritin vaan tunkea itseäni joukkoon yhä uudelleen. Ja TRADAA, sit joku mulle sano jotain, jolle mä jotain, joka taas jotain.
Tyypit hokas, että toi Heikunkeikku praataa ja praataa ja siitä se sitte lähti jutut luistamaan. Ehkä ensteks säälistä, mut parempi sekin ku ei mitään. :)"Heikunkeikku"
Hyvin huomioit parin päivän takaisen kommenttini.
Jossa kerroin joidenkin nimmareitten tuntuvan läheisimmältä kuin joku toinen.
H.- Heikunkeikku
hunksz kirjoitti:
"Heikunkeikku"
Hyvin huomioit parin päivän takaisen kommenttini.
Jossa kerroin joidenkin nimmareitten tuntuvan läheisimmältä kuin joku toinen.
H.Sinun olisi pitänyt kirjoittaa, että sinäkin ajattelet tästä asiasta kuten minä.
Ehei, sinä väität, että minä kirjoitan oman kommenttini sinun kommenttisi luettuani.
Minä en ole ollut palstalla pari päivää sitten, enkä eilen. Enkä ole lukenut palstan kommentteja nyt aamullakaa. Vain tätä ketjua olen ketjuillut.
Minulla on päänsisus täynnänsä Omia mielipiteitä, ruuhkaan asti. Limittäin, lomittain, päällekäin ja uutta pukkaa solkenaan. Heikunkeikku kirjoitti:
Sinun olisi pitänyt kirjoittaa, että sinäkin ajattelet tästä asiasta kuten minä.
Ehei, sinä väität, että minä kirjoitan oman kommenttini sinun kommenttisi luettuani.
Minä en ole ollut palstalla pari päivää sitten, enkä eilen. Enkä ole lukenut palstan kommentteja nyt aamullakaa. Vain tätä ketjua olen ketjuillut.
Minulla on päänsisus täynnänsä Omia mielipiteitä, ruuhkaan asti. Limittäin, lomittain, päällekäin ja uutta pukkaa solkenaan."Heikunkeikku"
Höpöti lemputtini.
Kunhan vaan taas nimmarillittelet.
H.- korppishuomenta
Heikunkeikku kirjoitti:
Sinun olisi pitänyt kirjoittaa, että sinäkin ajattelet tästä asiasta kuten minä.
Ehei, sinä väität, että minä kirjoitan oman kommenttini sinun kommenttisi luettuani.
Minä en ole ollut palstalla pari päivää sitten, enkä eilen. Enkä ole lukenut palstan kommentteja nyt aamullakaa. Vain tätä ketjua olen ketjuillut.
Minulla on päänsisus täynnänsä Omia mielipiteitä, ruuhkaan asti. Limittäin, lomittain, päällekäin ja uutta pukkaa solkenaan.Narsisti omii kaikesta kunnian itselleen. Narsistiseen minään kuuluu toisten ihmisten mitätöinti. Narsistille ominaista on hyväntahtoinen flirttailu, torjuntaa hän ei kykene ymmärtämään..
Heikunkeikulle.
Kun tulit palstalle niin kyl mä sun jutut huomioin kun kerran tykkään ns pitkistä kirjotuksista.
Koska olen perusduunari vailla koulutusta pidin virheellisesti sinua liian hienona ja sivistyneenä juttukaverikseni , olin väärässä onneksi .- hahahaaaa
Tässähän tämä nyt on tullut selväksi kuka kirjoittaa ja kenen kanssa.
Kehu kehu ja kehu. Nämä ovat juuri niitä ketjuja joissa A KK P HK ym ym ylistävät toisiaan.
Siinä mielessä aloittajan kanssa samoilla linjoilla, jos eivät mene facebookkiin niin perustaisivat oman keskustelu/kehuskelu palstan. Vaan eihän se olisi tietysti niin mukavaa, kun eivät voisi puskista haukkua muita kirjoittajia.
Eikö kaikilla ole sama arvo elämässä?
- ex.suvenelli
Heikunkeikulle
Vastaan omasta puolestani, että olen niin "herkkähipiäinen", että kun minuun kohdistuu pisteliäitä kommentteja, niin vaihdan nimmaria. En yksinkertaisesti jaksa enkä ymmärrä sellaista.
Mielelläni hyväntuuliseen sanojen vaihtoon osallistun.- Salmensyrjä
Vaikka et minulle vastannut, täytyy tulla sanomaan, että sama täällä. Hyväntuulisessa jutustelussa on mukava pysyä samalla nimellä. Toivottavasti tämä atvailu kuka mitä... loppuu jo.
- ex-suvenelli
Kylmätotuudelle
Omalta osaltani pahoittelen etten ole "päässyt" osallistumaan New-Agen ja entisenmiehen musaketjuihin. Ei ole kyse ollut boikotoinnista vaan laiteongelmista.- New-age
Suvenellille
Huomenta, ovatko laiteongelmat ohi.
Olipa kiva ylläripylläri positiivinen viesti.
Taidan olla nyt kesannolla, mutta pitänee miettiä ideaa jollekin uudelle teemalle ehkä loppukesästä.
Tulee nykyisin seikkailtua eri ketjuissa silloin sun tällöin.
xx9
Kaikki ihmisolennot syntyvät vapaina ja tasavertaisina keskenään....70-luvun tsemppi...
Nyt taitaa valta-ajatuksena olla jokainen on oman onnensa seppä.
No, onneksi täällä jotkut pitävät huolta läheisistä, ehkä useampikin, koska kaikki eivät kerro kaikkea....
Mafiaan en tule koskaan kuulumaan, koska olen liiaksi omapäinen ja
sellaiseen yhteishyminään en ole oikein koskaan täysin taipunut; asioita myöten ehkei aina ihmisiä myöten eli saatan silittää vastakarvaan.
Puhdistuuko narsismista, kun luettelee kaikenlaisia määritelmiä siitä toisille? - korppishuomenta
New-age kirjoitti:
Suvenellille
Huomenta, ovatko laiteongelmat ohi.
Olipa kiva ylläripylläri positiivinen viesti.
Taidan olla nyt kesannolla, mutta pitänee miettiä ideaa jollekin uudelle teemalle ehkä loppukesästä.
Tulee nykyisin seikkailtua eri ketjuissa silloin sun tällöin.
xx9
Kaikki ihmisolennot syntyvät vapaina ja tasavertaisina keskenään....70-luvun tsemppi...
Nyt taitaa valta-ajatuksena olla jokainen on oman onnensa seppä.
No, onneksi täällä jotkut pitävät huolta läheisistä, ehkä useampikin, koska kaikki eivät kerro kaikkea....
Mafiaan en tule koskaan kuulumaan, koska olen liiaksi omapäinen ja
sellaiseen yhteishyminään en ole oikein koskaan täysin taipunut; asioita myöten ehkei aina ihmisiä myöten eli saatan silittää vastakarvaan.
Puhdistuuko narsismista, kun luettelee kaikenlaisia määritelmiä siitä toisille?Määritelmien avulla voi määrittelijä ymmärtää paremmin narsistista henkilöä. Määritelmä ei auta narsistia itseään, mutta auttaa määrittelijää.
- korppishuomenta
korppishuomenta kirjoitti:
Määritelmien avulla voi määrittelijä ymmärtää paremmin narsistista henkilöä. Määritelmä ei auta narsistia itseään, mutta auttaa määrittelijää.
Ps. Kirjoitit, että et ole koskaan kuulunut mafiaan. Miten voit tietää ketä ja mitä aloittaja tuolla palstamafia termillä tarkoitti? Minulta mehi ohi.
- New-age
Pzzzzzzzz. En halua boikotoida ketään. Koska kaikki ovat mulle tuikituntemattomia ja niin he mulle samanarvoisia. Tämä olisi ristiriidassa mielestäni mafia-ajattelun kanssa.
Ohi mennen, täytitkö vuosia?
Luin jossain vaiheessa narsismiketjuja ja sain niistä ähkyn, kuin olisin joutunut syömään kattilallisen kaurapuuroa. Kuka, miksi keistä....Yritän olla todella varovainen toisten luokittelussa tai määrittelyssä, koska väärässä oleminen on noloa.
Pzzzz - ex.suvenelli
New-age kirjoitti:
Suvenellille
Huomenta, ovatko laiteongelmat ohi.
Olipa kiva ylläripylläri positiivinen viesti.
Taidan olla nyt kesannolla, mutta pitänee miettiä ideaa jollekin uudelle teemalle ehkä loppukesästä.
Tulee nykyisin seikkailtua eri ketjuissa silloin sun tällöin.
xx9
Kaikki ihmisolennot syntyvät vapaina ja tasavertaisina keskenään....70-luvun tsemppi...
Nyt taitaa valta-ajatuksena olla jokainen on oman onnensa seppä.
No, onneksi täällä jotkut pitävät huolta läheisistä, ehkä useampikin, koska kaikki eivät kerro kaikkea....
Mafiaan en tule koskaan kuulumaan, koska olen liiaksi omapäinen ja
sellaiseen yhteishyminään en ole oikein koskaan täysin taipunut; asioita myöten ehkei aina ihmisiä myöten eli saatan silittää vastakarvaan.
Puhdistuuko narsismista, kun luettelee kaikenlaisia määritelmiä siitä toisille?New-agelle
Jeps, läppäri pelittää ja sillä voi linkittää. Toki kännykälläkin voisi, mutta on tuhertamista.
Kesäterässä minäkin olen ja muutaman päivän reissuja tehnyt, joten palstailut vähemmällä.
Kesä on parasta aikaa pitää perhe-mafiaan näköyhteyttä, ihan iholla ;) - korppipäivänvarjonalta
New-age kirjoitti:
Pzzzzzzzz. En halua boikotoida ketään. Koska kaikki ovat mulle tuikituntemattomia ja niin he mulle samanarvoisia. Tämä olisi ristiriidassa mielestäni mafia-ajattelun kanssa.
Ohi mennen, täytitkö vuosia?
Luin jossain vaiheessa narsismiketjuja ja sain niistä ähkyn, kuin olisin joutunut syömään kattilallisen kaurapuuroa. Kuka, miksi keistä....Yritän olla todella varovainen toisten luokittelussa tai määrittelyssä, koska väärässä oleminen on noloa.
PzzzzVäärässä oleminen on noloa kirjoitit. Mistä sen tietää, että täällä ollaan jopa väärässä 😄.
Joo tuli 70 v pykälään.
Olen aloittanut uuden itsensätoteuttamisen aikajakson. Uusi mökin sisääntuloterassiprojekti kysyy luovuuttani. Kun vanhaan mökkiin lisätään uutta lopputulos kiehtoo. Uusi vanhan keskellä muuttaa tilan ja saa ahaa elämyksiä aikaan.
Juuri nyt istun laiskana laituriterassilla varjon alla. - New-age
Myöhästyneet onnittelut!
Iha ihestäin kirjoitin, että jos väitän jotain kivenkovaan todeksi ja huomaan, että ei h:vata, ei olekaan, niin kyllä nolottaa.
Mutta ollaanko s i e l l ä laituriterassilla varjon alla väärässä saatat sinä tietää tai et.
Kyllähän totuus tärkeää on. Jossain ketjussa täällä kirjoitettiin totuudentorvesta, mutta mitä hyötyä siitä on, jos töräyttää ja siitä ei hyvää seuraa.
Kutsutko meidät kaikki sitten terassin avajaisiin, vai mafian vai mafioson/mafiosot?
Tämä oli tällainen kurillinen kysymys ei ilkikurinen. - korppiuintireissunjälken
New-age kirjoitti:
Myöhästyneet onnittelut!
Iha ihestäin kirjoitin, että jos väitän jotain kivenkovaan todeksi ja huomaan, että ei h:vata, ei olekaan, niin kyllä nolottaa.
Mutta ollaanko s i e l l ä laituriterassilla varjon alla väärässä saatat sinä tietää tai et.
Kyllähän totuus tärkeää on. Jossain ketjussa täällä kirjoitettiin totuudentorvesta, mutta mitä hyötyä siitä on, jos töräyttää ja siitä ei hyvää seuraa.
Kutsutko meidät kaikki sitten terassin avajaisiin, vai mafian vai mafioson/mafiosot?
Tämä oli tällainen kurillinen kysymys ei ilkikurinen.En kutsu tuntemattomia juhliini.
Terassin avajaisiin tulevat ihanat rakkaat ystäväni, jotka ovat jakaneet elämäni aina kotikadun lumisota- kotileikit ajoista aina tähän päivään asti.
Jokainen saa oman nimikkolankun muistuttamaan, että tosi ystävät on ja pysyvät rinnallasi.
- Salmensyrjä
Päivää täältä ! Hylätään jo tämä pohdiskelu ja koko ketjukin.
Tulevina päivinä pitää mennä ihmisten ilmoille ja se minua vähän pelottaa. Luin lehdestä eräästä vanhasta ihmisestä joka myönsi suoraan olevansa erakkoluonne. Tunnistin itsessäni samaa. Aina kun pitää mennä suuriin väenpaikkoihin, minua huolettaa. Ihan syyttä, mutta se ajatus lähdöstä.
Täällä vaivaa yhä tuo koko kesän kestänyt kuivuus. Pölyä, pölyä pilvinä. Ei taida tulla sieniä tänä vuonna.- New-age
No, mihin suureen väenpaikkaan meinaat mennä?
Voi olla, että se lähteminen on vaikeinta, mutta kun olet siellä jossakin, nautitkin tilaisuudesta ja jälkikäteen tyytyväinen, että tuli mentyä.
Tätä vikaa on itsessäni joskus. Käytän paljon mielikuvitusta tekosyihin, että ei tarvitse irrottautua omista jutuista ja sitten kun kamutkin ovat vähän samanlaisia. - Salmensyrjä
En sitä voi sanoa. Kerron jälkeenpäin miten meni.
- Olinko.oikeassa
Salmensyrjä kirjoitti:
En sitä voi sanoa. Kerron jälkeenpäin miten meni.
Sä menet tieteskin höpiseen SuomiAreenalle niille poliitikoille. Taidat kuulua halla-aholaisiin. Nillä on pyllynaamat eli suun paikalla pyllyreikä josta pulppuaa paskaa.....
https://suomiareena.fi/artikkeli/suomiareena-valloittaa-jalleen-ensi-viikolla-porin-satakunnan-lennoston-ylilento-avaa-keskusteluviikon/6496350
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki131434Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2531354- 1051105
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1211061- 71708
Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä168681- 52562
Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala368548- 102541
Tajuan kyllä
että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa52505