KYLMYYS. KOKEMUKSET JA ILMAT ?

Kesä on näyttänyt nurjat puolet. Pohjoisessa satoi lunta tänään. Tuleeko onkiessa järvestä pakastekalaa?

7

145

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 15 - 20 asteessa pyörinyt, ei se nyt niin kylmää ole, paljon lämpimämpää kuin tammikuussa. Hyvä vaan, ettei ole helteitä ollut, tarjennut paremmin terassiakin rakennella. Pienet sadekuurot kyllä kiusanneet.

    • mimmimum-..mi

      Heh....taitaa ne aikas jähmeitä olla..ne kalat...Lehdessä oli kuva vertaus ...joulukuulta....heinäkuulta.... ei mitään eroa ollut...Kun kauppareissulla kävelin mietin voiko näin palella heinäkuussa....yksi puolituttu tuli vastaan ja sanoi että on aivan jäässä .. kun on hiekkalaatikon reunalla istunut lasten touhutessa.. No ...huomiseksi se jo lämpenee ..uskotaan niin.

    • Tiritiriteijaa

      Pohjoinen on melko laaja käsite - itse vietin juuri reilun viikon "vain" pari sataa kilometriä napapiirin pohjoispuolella. Siellä oli mitä mainioin keli lukuunottamatta parin viimeisen päivän jatkuvaa vesisadetta (jolloin olinkin jo maalikylissä). Lämpötila oli parinkymmenen huippeilla ja tuuli sopivasti, jotta itse ei tarvinnut itse huitoa sääskiä. Mökkiä lämmitettiin vain ensimmäisenä iltana ja sen jälkeen siinä tarkeni vielä hyvin neljä päivää varaavan takan ansiosta.

      Kala ei tullut pakastettuna vaan täysin tuoreina nousivat niin taimenet, siiat kuin ahvenetkin suoraan savustuspönttöön. Jäipä osa vielä suolakaloiksikin. Näin myöhään en ole koskaan ennen poiminut korvasieniä. Ei niitä tosin tullut kuin yhden kastikkeen verran. Kesä on myöhässä, minkä näki siitäkin, että mökin pihatuomikin oli vasta nyt kukassa. Horsma kukkii vasta hilla-aikaan, joten hillojakin saa vielä odotella mahdollisesti pitkäänkin.

      Tällaisia havaintoja minulla.

      • Viileä kesä on vähempien sääskien ja mäkäräisten aikaa. Yleensä heinäkuulla hyttysiä on paljon. Muistan kauhulla hyttyspilviä nuoruuden Pohjoiskarjala ajalta.


      • New-age

        Kukkapenkistä nousi useita pikkuitikoita. Mäkäräisiä.
        Tänään tuli pitkästä aikaa pyöräiltyä ja shortsit jalassa. Juuri ja juuri tarkeni.
        Lähtiessä oli pilvistä ja koleaa. Mutta sitten aurinko ei jaksanut piileskellä.
        Sai heittää neuletakinkin pois matkalla. D-vitamiinia pitää yrittää saada, sitä luonnollista senza melanooma.
        Hain niitä viininpunaisia ohdakkeita pellolta kimpun. Laitoin isoon maljakkoon
        Ulos ja heti keikkui kimalaiset niissä.
        Näin tänään tiklin, mikä napsi jotain vuotikaunokista. Lähti ja tirskahteli mennessään...
        Varsin kaikenkirjava lintu.


    • 1eero

      Kylymää kylymää 10 asteen tienoilla pyörinyt lisäksi kovvoo pohjoistuulta monta monta päevee onneksi tutun mökillä kateltu tuvan ikkunasta järvelle, nyt on vähän lämpösempää luvassa nii saap karvahatulla heittää ves'lintua.

    • Autoni sisältä päästin eilen ulos perhosen.
      Tyyliltään se oli kuin Koi.
      Pieni ja hento, olemukseltaan rento.
      Olen nähnyt toistaiseksi vain Kimalaisen.
      Lukuun-ottamatta neljää kuningatarta, jotka laskin keväällä mökistä ulos.
      Ei hyttystä yhtäkään.
      Ilmat kerrotaan lämpiävän nyt.
      Odottakaamme siis paukamia.

      H.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      21
      5654
    2. Taposta murhaksi

      Mitä tästä tapauksesta tiedetään?
      Kajaani
      54
      1775
    3. Grilli lopettaa?

      Pitääkö huhu paikkaansa että grilli lopettaa lähiaikoina?
      Suomussalmi
      24
      1241
    4. Pitääkö luovuttaa?

      Sano nyt edes jotain 👾
      Ikävä
      70
      1050
    5. Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa

      Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom
      Kotimaiset julkkisjuorut
      172
      1032
    6. Mitä teet nainen

      Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,
      Ikävä
      53
      1017
    7. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      137
      957
    8. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      48
      938
    9. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      58
      935
    10. Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?

      Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️
      Ikävä
      60
      928
    Aihe