Jumalan ikuinen yksinäisyys?

r0lle

Eli mitä mieltä olette, jos Jumala on ollut ikuisesti olemassa, ja kaikki muu on luotua, niin eikö väistämättä Jumala ole ollut ikuisuuden yksin ennen kuin mitään muuta luotua on ollut olemassa?

Vaikka luodut enkelit ja Jumalan poika Jeesus olisivat luotu kuinka kauan sitten hyvänsä, niin jokatapauksessa aikaa on kulunut ikuisuus ennen kuin mitään luotua on ollut olemassa? Eli Jumala on kokenut ikuisuuden yksinään..

Eli yhtä pitkän ajan kuin se toinen ikuisuus mikä me ollaan taivaassa/helvetissä kuoleman jälkeen? Jumala on sen ajanjakson verran jo kokenut yksinäisyyttä?

18

284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vaikea sanoa kokeeko Jumala yksinäisyyttä samoin kuin me ihmiset. Toisaalta emme voi tietää, mikä tilanne oli ennen maapallomme luomista.

      • Syystäluodut

        Kyyllä me tiedämme.
        Jumala oli ikuisuudessa ihan yksin. Rahat alkoi loppua ja niin hän päätti luoda maapallon, johon paljon ihmisapinoita hänelle massia keräämään. Sitten kun tuntuu et taas ikuisuuden rahat on kasassa. Järjestää hän maailmanlopun jotta saa olla rauhassa näiltä ihmisapinoilta.
        Yksin masseineen.


    • korona

      Ehkäpä Jumala juuri siksi loi ihmisen, jotta saisi iloita ihmisen seurasta. Valitettavan harva vain välittää hänestä. Uskomalla Jeesukseen pääsee Jumalan yhteyteen.

      • sage8.ei.kirj

        Uskomalla Jeesukseen? Mitä se on? Uskomallako siihen, että hän on ollut ihmisenä maan päällä? Uskomalla hänen moraalisia opetuksiaan? Uskomalla niihin, jotka kirjoittivat Jeesuksen kuoleman jälkeen hänestä omia arveluitaan? Vai mihin?


      • korona
        sage8.ei.kirj kirjoitti:

        Uskomalla Jeesukseen? Mitä se on? Uskomallako siihen, että hän on ollut ihmisenä maan päällä? Uskomalla hänen moraalisia opetuksiaan? Uskomalla niihin, jotka kirjoittivat Jeesuksen kuoleman jälkeen hänestä omia arveluitaan? Vai mihin?

        Erittäin hyvä kysymys. Tarkoitin sitä, että uskoo Jeesuksen olevan Jumalan ainosyntyinen Poika, joka sovitti juuri minun syntini Golgatan ristillä. Se on se ilosanoma, eli evankeliumin ydin. Mutta tulee uskoa häneen Raamatun ilmoittamalla tavalla. Ja sen ilmoitus on selkeä: tulee tehdä parannus ja uskoa Jeesukseen. Usko tarkoittaa myös sitä, että lähtee ojentautumaan Raamatun opin mukaan. Tässä lyhyesti kerrottuna uskoontulon aakkoset:

        37. Kun he tämän kuulivat, saivat he piston sydämeensä ja sanoivat Pietarille ja muille apostoleille: "Miehet, veljet, mitä meidän pitää tekemän?"
        38. Niin Pietari sanoi heille: "Tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen syntienne anteeksisaamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan.
        39. Sillä teille ja teidän lapsillenne tämä lupaus on annettu ja kaikille, jotka kaukana ovat, ketkä ikinä Herra, meidän Jumalamme, kutsuu."


    • sameon

      Ajalla ja ajattomuudella ( ikuisuudella) ei ole mitään tekemistä toistensa kanssa.

      • Tuo on totta. Jumalalla ei ole aikaa. Aika on vain ihmisiä varten.


    • Ilosanoma on Rauhan sana.

      Kuin suloiset ovat vuorilla ilosanoman tuojan jalat, hänen, joka julistaa rauhaa, ilmoittaa hyvän sanoman. Jesaja.

      • Huomaatteko, että Jeesus ja Paavali saavat aikaan vain riitaa.

        Tämä on ilmeisesti se Topos, eli lopunajan taistelutanner.

        Minä yritän julistaa teille rauhaa. Mielenrauhaa. Toiset haluavat uskonrauhaa, minä taas Uskon Rauhaan.


    • Jumalako yksinäinen.. ?

      Maa ja taivas ovat pariskunta, ei heillä voi olla yksinäistä, heillä on paljon puuhaa kaiken elollisen ylläpidossa. Taas luonto on pukeutunut parhaimpiinsa kuin morsian miehellensä kaunistettu.

      Rakkaus on joka kevät uusi ja sitä ylistävät myös lintusten laulut .

    • Jos maata raiskataan, ei se ole Jumala joka raiskaa, se on ihminen.

      Jumala käski viljellä ja varjella maata, ei ryöstää ja raiskata. Toivon tietysti että ihminen saa rangaistuksen opetukseksi,

      • Tuossa kyllä piilee sellainen ikävä ongelma, että tuollaisesta toiminnasta rangaistuksen saavat usein jotkut aivan muut kuin ne, jotka ovat syypäitä itse tekoon. Niin sanotusti niitämme näissä asioissa sellaista, mikä on kylvetty vuosikymmeniä tai jopa vuosisatoja sitten. Maaperän saastuminen ja eroosio ja köyhtyminen ovat "hyviä" esimerkkejä, maasta kun puhutaan.

        Jotkut voivat tulla niittämään sellaistakin, mikä on kylvetty kymmeniä tuhansia vuosia ennen heitä. Tsernobylin suojavyöhyke on ihmiselle turvallista asuttaa vasta noin 20000 vuoden kuluttua. Maata tuolla vuonna 1986 raiskanneiden rangaistus tulee opetukseksi kaikille mahdollisille aluetta asuttamaan pyrkiville ainakin 21000-luvulle asti. Onko tuossa jotain toivottavaa?


    • karupulu

      Että onko siis Jumala ollut ikuisuuden yksin? Siltähän se vaikuttaa, mutta mitä sitten? Eiköhän lie pärjännyt yksinkin?

    • En.tiedä

      Oliko jumala ennen alkuräjähdystä ?

    • Ikuisuus kuluu nopeasti, jos nukkuu välillä.

    • Oletko.tietoinen

      Juutalaiset keksivät raamatun jumalan noin 3000 vuotta ennen ajanlaskua, ei jumala ilmoittanut heille " minä olen teidän jumalanne kaikken valtias joka loi maan ja taivaan " mistä he sitten päättelivät.

    • >> Eli yhtä pitkän ajan kuin se toinen ikuisuus mikä me ollaan taivaassa/helvetissä kuoleman jälkeen? Jumala on sen ajanjakson verran jo kokenut yksinäisyyttä? <<

      Yksi rankka kidutuksen muoto on huone, jossa ei ole mitään stimulentteja. Ei ääntä ei mitään. Siellä ihminen menee kuulemma kohtalaisen nopeasti sekaisin.

      Muistetaan, että, tarinanmukaan, jumla loi ihmisen omaksi kuvakseen, so. olemme jumalan kanssa samankaltaisia. Nyt ap muistutti meitä, että raamatun jumala olisi viettänyt tuollaisessa tilassa ikuisuuden ennen aikaa. Miten se olisikaan vaikuttanut jumalaan.

    • Kuplapuhkee

      Ps.93:2. Sinun valtaistuimesi on vahva aikojen alusta, hamasta iankaikisuudesta olet sinä. Biblia (1776). Siitä ajasta pysyy sinun istuimes vahvana: sinä olet ijankaikkinen. Kirjoitetaan: iankaikkinen.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      118
      12422
    2. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      63
      4972
    3. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      156
      4434
    4. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      465
      4188
    5. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      118
      4118
    6. 73
      3754
    7. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      54
      2843
    8. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      24
      2793
    9. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      57
      2069
    10. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      21
      1687
    Aihe