NAISET häiritseekö teitä..

Sanon tähän alkuun että en kaipaa haukkumiskommentteja mutta asiallista negatiivista palautetta saa antaa tietysti, haluaisin puhua ja keskustella asiallisesti niinkuin aikuiset ihmiset kiitos

Mutta asiaan.. häiritseekö se kun miesystävä ei laita teistä yhteiskuvia minnekkään? Tietysti miehetkin voi sanoa jos heitä häiritsee sama oman kumppanin kanssa.

Ollaan seurusteltu miesystävän kanssa yli vuosi. Olen alkanut miettiä miksi mies ei laita kuvaa meistä yhdessä nettiin. Hieman hämmästyin kun otettiin paljon hyviä kuvia yhdessä ja minä julkaisin instagramiin meistä kuvan mutta hän ei. Mies kyllä vaikutti olevan tyytyväinen kuviin jne..
Silloin en sen kummemmin miettinyt asiaa mutta huumorilla/vitsillä kysyin että miksi et laittanut kuvaa meistä? Hän vastasi "minusta on hassua jos meillä molemmilma on saman näköiset kuvat meistä" Minusta tuo vastaus oli hassu koska meillä ei ole edes melkein yhtään samoja seuraajia jotka voisi ihmetellä asiaa eikä se ole hänelle ennenkään ollut noin tarkkaa mitä nettiin laittaa. Hän sanoi että voisi ottaa ulkomailla kuvan meistä kun ollaan siellä. No eipä kertaakaan ehdottanut kuvan ottamista joten jossain vaiheessa ehdotin itse että otetaanko se kuva? Hän kysyi "ai nyt?" oudolla ilmeellä ja näytti olevan kummastunut. Vastasin että ei ole pakko jos et halua.. sitten hän sanoi että juu otetaan vaan. Mies ei edes ole kysynyt näistä kuvista jotka otettiin minun puhelimellani.. Kun tulimme matkalta mainitsin että kuvaa ei otettu meistä ja hän sanoi että "ainiin ei otettuukkaan" ole ehdottanut kuvan ottamista senkään jälkeen vaikka huomasi että asia harmitti minua vähän.
Päätin poistaa yhteiskuvan meistä netistä kun asia alkoi harmittaa enkä ole sanonut hänelle että poistin kuvan. Ehkä hän itse huomaa kuvan poistamisen ja kysyy asiasta. En ole sanonut aivan suoraan että asia harmittaa koska en halua hänen laittavan kuvaa vain siksi että sanon siitä, olisi kiva jos asia lähtisi hänestä itsestään..

Harmittaa vaan kun näkee miten muiden miesystävät laittelee puolisostaan kuvia ja esittelee iloisena ja ylpeänä toista..
Luultavasti kyse on myös minun huonosta itsetunnosta mutta tulee olo että häpeääkö minua tai onko minussa jotain vikaa eikä halua näyttää muille minua tai tykkääkö esittää vapaata miestä.
Toisaalta en usko noihin koska mies kyllä päivittäin kehuu kauniiksi hyväkroppaiseksi ja sanoo että monet miehet kattelee mun perään jne. Sanoo että hän on onnekas kun on minunlainen nainen. Hän puhuu aika usein meidän tulevaisuudesta ja olen tavannut perheen ja joitakin hänen ystäviään.
Toisaalta voihan sitä suusta sanoa kaikenlaista mutta kumpi kertoo enemmän sanat vai teot? Vaikeaa ottaa selkoa tuosta.. toivoisin että miesystävä osottais että on ylpeä musta
105142
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ja unohdin mainita, tuolta ulkomaan matkalta hän julkaisi nettiin vaan jotain maisemakuvia mutta ei meistä kuvaa vaikka siitä oli ollut puhetta.

Äänestä

No+voi+hellantyydelis+tai+muut+voivoittelut+päälle,+Jos+se+suhde+on+jostain+kuvasta+kiinni++niin+pitäisiköhän+hankkia+oikeasti+elämämiehesi+on+järkevä+ja+hän+ei+ole+some-addiktoitunut+ja+some-narsistoitunut+niin+kuin+99.99%+prosenttia+ihmisistäOle+hiljaa+kun+suhteesi++kuulostaa+olevan+kunnossa+että+älä+tee+tikusta+asiaa+ja+kulje+valtavirran+ja+ulkoisten+oletuspaineitten+mukaan+Kaikki+ei+vaan+halua+olla+esillä+ja+esitellä+elämäänsä

Äänestä

Mielestäni mies on järkevä. Käytän somea, mutta yhtään kuvaa en ole laittanut miehestäni enkä itsestänikään. Minulla on 4 lasta - nuoria aikuisia ja jokaisella avopuoliso tai seurustelukumppani. Kaikki käyttävät somea kuka milläkin lailla, mutta pärstän kuvia siellä ei ole. Eikä ainakaan kenestään toisesta otettuja kuvia. Pidän heitä fiksuina kun eivät avaudu kaikesta ja levittele elämäänsä liikaa.

Äänestä

Henkilökuvien vuoksi ei tarvitse matkustaa mihinkään.
Yksi kuva F-B:ssa riittää mainiosti.
Minä otan meidän matkakuvamme enkä kuvaa meitä itseämme vaan paikkoja, tapahtumia, paikallisia ihmisiä yms.
Meissä kummassakaan ei ulkonäkömme suhteen ole mitään häpeämistä mutta miksi pitäisi levitellä kuvia?
Tuttavamme tietävät minkä näköisiä me olemme.

Äänestä

Olen ollut nykyisen mieheni kanssa kuusi vuotta. Meistä ei ole yhtäkään yhteiskuvaa. Minusta ei myöskään ole turhan paljon kuvia. Harrastan kyllä valokuvausta, mutta en kuvaa itseäni. Yksi ystäväni on kuvannut minua jonkin verran - ja hän myös on julkaissut kaikki profiilikuvani Facebookissa. Eli toisin sanoen haluan näyttäytyä naamakirjassa yksin ja vain omilla sivuillani.

Äänestä

Hyvin erikoiselta tuntuu sinun ajatusmalli. Etenkin se, että otit itse teidän yhteiskunnan pois, vaikka olit sen itse halunnut laittaa... Tarvitsetko elämässä kaikkeen jonkun toisen ihmisen vahvistuksen, kannustuksen, hyväksynnän, ihailun? Etkö voi vain elää kuten SINÄ koet hyväksi, ja annat toisen tehdä samoin?

Minulla on mieheni kanssa takana yhteisiä vuosia, ja lapsiakin kolme. Minä olen ihan nätti nainen, ja mieheni sanojen mukaan hyvinkin kaunis. Olemme onnellisia yhdessä. Mutta ei, mieheni ei ole koskaan laittanut meistä yhteiskuvaa someen. Tuskin hänelle on tullut ikinä edes mieleen. Minä olen laittanut pari kertaa, koska minulle on tullut mieleen. Se ei tarkoita sitä, että toinen rakastaisi tai ihailisi enemmän. Jokainen käyttää somea kuten haluaa. Jotkut eivät käytä ollenkaan.😊😊 Mieti sitä...

Mitä jos unohtaisit somen teidän kuviosta, ja opettelisit keskittymään todellisuuteen? Oikeasti. Ja kasvata itsetunto. Ei ole miehen tehtävä pönkittää sinun heikkoa itsetuntoa tai suhteeseen luottamisongelmaasi jollainla yhteiskuvilla.

Äänestä

Jotenkin tuntui, että kaikki kommentoijat ovat vanhempaa vuosimallia kuin edes 1980. Vähän huono tulla silloin minusta neuvomaan, kun tuo World Wide Webin ihmeellinen maailma ei teitä ole koskettanut kovin kauaa ja se nettietiketti on vähän hukassa.

Itse ymmärrän, että tuo harmittaa. Jos mies jakaa muuten kuvia ja tietoja elämästään niin tuo antaa fiiliksen, ettet sinä ole ainakaan kovin tärkeä osa tuota elämää.

En osaa tähän muuta muuta neuvoa antaa kuin että juttele miehesi kanssa, mutta älä syyllistä. Kerro, missä asioissa hän huomioi sinut ja mistä tykkäät kun hän tekee niin. Ja sitteb mainitse, että tuo asia on sinua harmittanut.

Äänestä
  • Naisia on syntynyt ennen 1980-lukuakin, ja vanhempi vuosimalli tähän kommentoi, että ihmissuhteissa on edelleen tärkeää kommunikointi, ja nimen omaan asioista puhuminen niiden oikeilla nimillä.

    Jos pelkää, ettei ole miehelle tarpeeksi tärkeä tai että mies häpeää kumppaniaan, silloin juuri se asia pitää ottaa puheeksi, ei kuvat instagramissa. AP kirjoitti: "toivoisin että miesystävä osottais että on ylpeä musta". Silti mies kuitenkin kehuu ja kertoo olevansa onnekas.

    Toinen tärkeä asia parisuhteessa on oppia ymmärtämään, että ihmiset osoittavat tunteitaan ja huomioivat toisiaan eri lailla. Väärinkäsitysten riski on ilmeinen, mutta siihen auttaa - niin, se puhuminen. On todella lapsellista jättää tekemästä toiselle kivoja asioita vain siksi, että toinen ei vastaa niihin juuri samalla tavalla, tai niin kuin itse toivoisi.

    Äänestä

Naiskumppani on kova someilemaan varamaan moni muukin mutta olen aina sanonut että jos laitat oman kuvasi johonkin profiiliin tai muuhun vastaavaan en halua omaani mihinkään näytille, tämä on ollut hänelle ok. Olen myös kieltänyt laittamasta poikamme kuvaa mihinkään, perheestä voi toki mainita mutta kuvat on eri asia. Asiasta on joskus vähän väännetty kättä mutta vein pidemmän korren. Mielestäni jokaisella on oikeus päättää mihin haluaa naamansa tai ei halua.

Äänestä

Ei minua häiritsisi, koska ei vaan nappaa yhtään oman naaman näkyminen missään vaikka minäkään en ole mikään susiruma, olen sellanen perusnätti vehnänvaalee nainen. Joitain yhteiskuvia minusta ja miehestä löytyy kaverien häistä tms otettuna mun kaverien sivuilla, mutta yleensä niissä on monta muutakin tyyppiä meidän lisäksi.

Ei ole ikinä ollut yhtään kuvaa facessa meidän kersoista eikä missään muuallakaan somessa. Meillä on dropboxissa valokuva-albumit, tunnarit sinne on isovanhemmilla, muksujen kummeilla ja miehen molemmilla siskoilla, ja tieteski meillä itsellämme :). "Julkiset" kuvat facessa ei vaan ole minun, tai siis meidän perheen eikä parisuhteen juttu, vaikka ollaan synnytty 1980-luvun lopussa.

Tosin ei meillä ole kummallakaan minkäänlaista parisuhdestatustakaan merkattuna vaikka asutaan avoliitossa. Meillä on kummallakin sen verran rajattu ystäväpiiri, ei meidän sivuja näe tuntemattomat, jokainen joka meidän sivut näkee, tietää ilman mainostamistakin, että me ollaan pari. Eikä meidän facesivuilla kukaan kehu puolisoaan tai syömiään ravintola-aterioita, keskustellaan lähes pelkästään harrastuksiin liittyvistä jutuista kuten aikatauluista ja sen sellaisesta, jonkun verran on ollut kommenttia jos muksut sairastaa tai töissä on ollut liian hektistä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mietteliästääl kirjoitti:

Sanon tähän alkuun että en kaipaa haukkumiskommentteja mutta asiallista negatiivista palautetta saa antaa tietysti, haluaisin puhua ja keskustella asiallisesti niinkuin aikuiset ihmiset kiitos

Mutta asiaan.. häiritseekö se kun miesystävä ei laita teistä yhteiskuvia minnekkään? Tietysti miehetkin voi sanoa jos heitä häiritsee sama oman kumppanin kanssa.

Ollaan seurusteltu miesystävän kanssa yli vuosi. Olen alkanut miettiä miksi mies ei laita kuvaa meistä yhdessä nettiin. Hieman hämmästyin kun otettiin paljon hyviä kuvia yhdessä ja minä julkaisin instagramiin meistä kuvan mutta hän ei. Mies kyllä vaikutti olevan tyytyväinen kuviin jne..
Silloin en sen kummemmin miettinyt asiaa mutta huumorilla/vitsillä kysyin että miksi et laittanut kuvaa meistä? Hän vastasi "minusta on hassua jos meillä molemmilma on saman näköiset kuvat meistä" Minusta tuo vastaus oli hassu koska meillä ei ole edes melkein yhtään samoja seuraajia jotka voisi ihmetellä asiaa eikä se ole hänelle ennenkään ollut noin tarkkaa mitä nettiin laittaa. Hän sanoi että voisi ottaa ulkomailla kuvan meistä kun ollaan siellä. No eipä kertaakaan ehdottanut kuvan ottamista joten jossain vaiheessa ehdotin itse että otetaanko se kuva? Hän kysyi "ai nyt?" oudolla ilmeellä ja näytti olevan kummastunut. Vastasin että ei ole pakko jos et halua.. sitten hän sanoi että juu otetaan vaan. Mies ei edes ole kysynyt näistä kuvista jotka otettiin minun puhelimellani.. Kun tulimme matkalta mainitsin että kuvaa ei otettu meistä ja hän sanoi että "ainiin ei otettuukkaan" ole ehdottanut kuvan ottamista senkään jälkeen vaikka huomasi että asia harmitti minua vähän.
Päätin poistaa yhteiskuvan meistä netistä kun asia alkoi harmittaa enkä ole sanonut hänelle että poistin kuvan. Ehkä hän itse huomaa kuvan poistamisen ja kysyy asiasta. En ole sanonut aivan suoraan että asia harmittaa koska en halua hänen laittavan kuvaa vain siksi että sanon siitä, olisi kiva jos asia lähtisi hänestä itsestään..

Harmittaa vaan kun näkee miten muiden miesystävät laittelee puolisostaan kuvia ja esittelee iloisena ja ylpeänä toista..
Luultavasti kyse on myös minun huonosta itsetunnosta mutta tulee olo että häpeääkö minua tai onko minussa jotain vikaa eikä halua näyttää muille minua tai tykkääkö esittää vapaata miestä.
Toisaalta en usko noihin koska mies kyllä päivittäin kehuu kauniiksi hyväkroppaiseksi ja sanoo että monet miehet kattelee mun perään jne. Sanoo että hän on onnekas kun on minunlainen nainen. Hän puhuu aika usein meidän tulevaisuudesta ja olen tavannut perheen ja joitakin hänen ystäviään.
Toisaalta voihan sitä suusta sanoa kaikenlaista mutta kumpi kertoo enemmän sanat vai teot? Vaikeaa ottaa selkoa tuosta.. toivoisin että miesystävä osottais että on ylpeä musta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu