"Au pairia" haetaan Washington DC:hen

AmerikanMikko

Nelihenkinen perheemme hakee Washington DC:n seudulle Yhdysvaltoihin lapsirakasta, iloista ja oma-aloitteista au pair -tyyppistä lastenhoitajaa osaksi perhettämme 6kk-12kk ajaksi syksystä 2017 alkaen. Meillä on kaksi lasta, syksyllä 2014 syntynyt poika (kohta 3-vuotias) ja syksyllä 2016 syntynyt tytär (kohta 1-vuotias). Perheen isä on suomalainen ja äiti kiinalainen: olemme asuneet Yhdysvalloissa vajaat 10 vuotta, ja arkemme on paitsi suomalaista ja kiinalaista, myös amerikkalaista. Olemme joustavia tarkan aloitusajankohdan suhteen.

Huom. Pyrimme kaikin puolin mahdollisimman samanlaiseen työnkuvaan ja työehtoihin kuin au paireilla, mutta tämä ei ole virallisesti au pair -paikka, vaan perheen vanhempien puolidiplomaattisen viisumin johdosta ns. G5-lastenhoitajan tehtävä.

Työnkuvaan kuuluu:
• Lastenhoitotyötä enintään 45 tuntia viikossa.
• Kevyttä kodinhoitotyötä: lasten aterioiden lämmitys/valmistus, astioiden tiskaus, pöydän ja lattian siivous ruokailujen jälkeen, lasten pyykin pesua jne.

Vähimmäisvaatimukset (vrt. au pair -ohjelman vastaavat):
• Olet 18-35-vuoden ikäinen ja valmis lähtemään puoleksi tai koko vuodeksi (6-12 kk) Yhdysvaltoihin. Paikkaa on myöhemmin mahdollista jatkaa useammalla kuukaudella tai jopa vuodella.
• Puhut englantia niin hyvin, että parjaat jokapäiväisissä tilanteissa (kaupassa, päiväkotiin viedessä yms.) englantia puhuen.
• Sinulla on vähintään 100 tuntia lastenhoitokokemusta alle 2-vuotiaiden hoidosta.
• Olet valmistunut lukiosta tai vastaavasta toisen asteen laitoksesta.

Toivomme sinulta seuraavaa:
• Olet kokenut, kärsivällinen ja lapsia rakastava lastenhoitaja. Sinulla on kokemusta enemmän kuin yhden lapsen hoitamisesta samanaikaisesti. Huolehdit lasten turvallisuudesta ja hyvinvoinnista, mutta tervettä maalaisjärkeä käyttäen.
• Puhut luontaisesti monimuotoista suomea lapsille kehittäen heidän kielitaitoaan. Lapsemme ovat kolmikielisiä (suomi – kiina – englanti), mutta suomen kieli jää helposti alakynteen. Luet, laulat ja leikit mielelläsi suomeksi.
• Olet kiinnostunut parantamaan englanninkieltäsi vuotesi aikana. Vaikka perheen arjessa on kolme kieltä, elämme englanninkielen ympäröimänä. Perheen vanhemmat puhuvat sujuvaa englantia ja työskentelevät englanninkielisissä työpaikoissa.
• Olet kiinnostunut tutustumaan amerikkalaiseen ja kansainväliseen kulttuuriin ja elämänmenoon ja sinulla on avoin mieli oppia uutta.
• Olet itsenäinen ja oma-aloitteinen etkä arastele uusia ihmisiä ja tilanteita. Onnistuneen vuoden yksi tarkeimpiä edellytyksiä on, etta lähdet rohkeasti etsimään uusia tuttavuuksia, harrastuksia ja muita sosiaalisia yhteyksiä kotimme ulkopuolelta. Tuemme toki tässä parhaamme mukaan.
• Osallistut päivittäiseen elämäämme – niin arkena kuin juhlanakin – yhtenä perheemme jäsenistä. Olet tervetullut retkille, kyläreissuille ja tapahtumiin, joissa käymme. Toisaalta voit toki viettää vapaa-aikasi aivan niin kuin haluat, myös itseksesi tai ystäviesi kesken.

Tarjoamme sinulle:
• Oman kalustetun huoneen omalla ulko-ovella. Huone sijaitsee omakotitalomme ikkunallisessa kellarikerroksessa, joka on remontoitu 2014, ja jossa on sauna ja kylpyhuone.
• Ruoan ja muun ylläpidon. Oman huoneesi siivouksesta ja pyykkiesi pesusta vastaat itse.
• Viikottaisen taskurahan (n. 330 dollaria) kuten au paireilla.
• Kaksi viikkoa palkallista lomaa. Virallisista juhla- ja lomapäivistä, jotka eivät ole, kuten eivät au paireillakaan, automaattisia vapaapäiviä, sovimme joustavasti eri osapuolten tarpeet huomioiden.
• 500 dollaria vuoden aikana käytettäväksi haluamaasi kielikurssiin tai muuhun koulutustarkoitukseen.
• Sairausvakuutuksen (ml. perushammashoidon).
• Lennot Suomesta Washingtoniin ja takaisin turistiluokassa.
• Toivomme, että sinulla on ajokortti. Avustamme yhdysvaltalaisen ajokortin hankkimisessa ja katamme kustannukset: suomalaisen kortin muuntaminen amerikkalaiseksi ei ole kovin mutkikasta. Seudulla on helppo ajaa.

Huom. Koska tämä paikka ei ole virallisesti au pair -paikka, au pair -järjestöjen tyypilliset palvelut kuten kuukausittaiset tapaamiset ja tukipalvelut eivät tule paikan kautta. Työskentelysi Yhdysvalloissa perustuu G5-viisumiin, joka on kansainvälisten järjestöjen palveluksessa (puolidiplomaattisella statuksella) olevien ulkomaalaisten kodeissa työskenteleville henkilöille tarkoitettu viisumityyppi, ja jonka myötä saat myös tehtävää varten työluvan Yhdysvalloista. Järjestämme tämän viisumin sinulle.

Jos kiinnostuit, ota yhteyttä sähköpostitse: amandaandmikko [at] gmail.com. Annamme paikasta lisätietoja ja sovimme mahdollisesti Skype-haastattelusta.

1

324

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paikka on täytetty ja hakijoille on ilmoitettu (18.7.2017). Kiitos kaikille vastanneille kiinnostuksesta ja hyvää kesänjatkoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      56
      2079
    2. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      90
      1415
    3. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      62
      1265
    4. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      68
      1207
    5. Nuorempi mies

      Olen tänään ajatellut sua paljon, miten toimittaisiin makuuhuoneessa jne! 😏🔥
      Ikävä
      114
      1101
    6. Onko sinulla

      Joku nyt huonosti? :(
      Ikävä
      67
      926
    7. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      72
      899
    8. Jos siis saamme

      Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j
      Ikävä
      65
      864
    9. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      8
      811
    10. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      72
      789
    Aihe