Työtön-vitsejä

Pitkän aikaa työtön

Kuolleisuus työttömien keskuudessa on kolme kertaa suurempi kuin samassa iässä olevien työssä käyvien. Nauru pidentää kuitenkin ikää. Osaatteko yhtään työtön-vitsiä?

24

5164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tässä

      No ei tuu mitään vitsiä mieleen, mutta heitänpä kysymyksen: Miksi työttömät eivät ala lakkoilemaan kun työttömyyskorvaus on niin pieni ja muutenkin nykyinen laki työttömille on täysin perseestä.

    • Vilpertti S.

      Työtön meni työkkäriin ja sai kerralla vakituisen työpaikan.

      • Näin mustalaisen tekevän töitä!


    • oooo

      Työtön kieltäytyi menemästä työvoimatoimiston osoittamaan koulutusta vastaavaan ja työehtosopimusten mukaisesti palkattuun työpaikkaan.

    • ariola

      Tämä ei nyt varsinaisesti ole vitsi, vaan tositarina, jonka luin aikanaan eräästä paikallislehdestä. Tämä perustuu allekirjoittaneen muistiin, joten mitään takuita yksityiskohtien paikkaansapitävyydelle en voi antaa.

      Järvenpäässä rakennettiin rautatieaseman ympäristöä uuteen uskoon ja tämän johdosta autoliikenne asemalle oli estetty kieltomerkillä.
      Tästä huolimatta erääseen vähemmistöryhmään kuuluva porukka kaahasi kieltomerkistä välittämättä paikalle. Kun etupenkillä istunut kuljettajan vaimo havaitsi tilanteen, hän huusi miehelleen: "HULLU, sinähän ajoit suoraan TYÖmaalle!"
      Samassa auto teki reippaan u-käännöksen ja poistui ripeästi paikalta.
      Lehden toimittaja oli juuri haastattelemassa rakennusmiehiä. Hän ja työmaan väki kuulivat kyseisen purkauksen. Auton kadottua näkyvistä yksi rakennusmies tokaisi: "Taisi tulla tuolle jengille pitkäaikainen trauma tapahtuneesta".

    • autetaan

      Jäin työttömäksi ja aloin jonkin ajan päästä käyttämään kunnon päihteitä. Siitä tuli ongelma ja ne perinteiset kaikki meni (koti,vaimo...työ oli siis jo mennyt). Halusin saada kaiken takaisin ja pääsin hoitojonoon työjonon lisäksi. Enkä saanut mitään takaisin.

    • 60v

      Voitas vitsiksi luokitella,olet työhaastattelussa ja päätteeksi haastattelija lupaa soittaa sinulle vaikka et ole antanut puhelin numeroo/haastatteluhetkellä ei edes puhelinta ollutkaan.

    • kellonaika

      työtön herää yöuniltaan kello viistöistä.

      • sama

        pieraisee ja kääntää kylkeään.


      • 60v
        sama kirjoitti:

        pieraisee ja kääntää kylkeään.

        Pirrrrrrr,työtön kerää työkalunsa,kili kili kili,etsii jostain muovikassin jonne tyhjät työkalut kili kili laittaa ja menee aamupalan,pulpulpul jälkeen vaihtamaan ne uusiksi jaksaa taas tehdä töitä,kuka perkele kähvelsi korkinavaimen.


      • sama
        60v kirjoitti:

        Pirrrrrrr,työtön kerää työkalunsa,kili kili kili,etsii jostain muovikassin jonne tyhjät työkalut kili kili laittaa ja menee aamupalan,pulpulpul jälkeen vaihtamaan ne uusiksi jaksaa taas tehdä töitä,kuka perkele kähvelsi korkinavaimen.

        Puliukot on selvästikin töissä alkossa, ne on aina jonottamassa heti aamusta alkon oven edessä.


      • mave

        Mikä on mustalaisten onnenluku? viistöist (koska siis mustal=työtön niin työttömien vitsi)


    • Pitkän aikaa työtön

      Keksin tämän ihan itse:

      - Miksi työtön ei pääse taivaaseen?
      - Juu, siksi, että hän alkaisi heti vaatia työttömyyskorvausta.

      • Anonyymi

        ....Ei kun siksi, että menevät lakkoon heti kun mahdollista.
        Taivaassa ollaan pelloilla ja niityillä töissä ikuisesti....


    • Pitkän aikaa työtön

      - Tiedätkö, miksi työtön haluaa mieluummin helvettiin kuin taivaaseen?
      - Juu siksi, että kärsiminen käy työstä.

      • 60v

        Taivaassa Pyhäpietari lykkää taivaanportin avaimet työttömänkäteen ,sekä sanoo "sulla tuli 500 päivää täyteen ,menet portille,porttivahdiksi,vaihtoehtona karenssi".


    • 60v

      1/ Työtön selittää toiselle,olevansa kiireinen,ei kerkee......2/2 /Pitkäaikais-työtön meni maksamaan
      Televisiomaksua.

      • hahahaa

        työtön selitti kännykkäänsä ettei kerkii työkkäriin suunnitelmantekopalaveriin koska on niin kiirettä pimeissä töissä...


    • Anonyymi

      Pomo soitti alaiselleen, että hänellä on hiukan tylsää ja pyysi ’Kerro joku hyvä vitsi?’ Työntekijä vastasi ’En nyt kerkee, on kiire töissä’. Pomo vastasi ’Toi oli hyvä, kerro toinen’.

    • Anonyymi

      Eikö koulut jo alkaneet?

    • Anonyymi

      Työtön kehui reteenä että "saan saman verran työttömänä kuin töissä olisin".
      -meni kuitenkin hakemaan työtä jotta saisi rahaa? :D

    • Anonyymi

      Onko se joku vitsi, että ihminen on köyhä? Ehkä jollekin narskulle. Voi osua aika monelle eteen, kun ollaan menossa kohta nollakasvua.

    • Tapahtui niinä päivinä, kun oli työvoimatoimistoja ja työttömät määrättiin tapaamaan työvoimavirkailijaa säännöllisin määräajoin työnhaun uudistamiseksi ja tukien maksamisen jatkamiseksi.

      Työtön kutsuttiin nimi huutamalla työvoimatoimiston käytävältä virkailijan toimistohuoneeseen. Huone oli pieni koppero, mutta siinä oli ikkuna lohduttoman ikävän näköiselle hiekkakentälle harmaiden kerrostalojen kupeessa. Jos ikkunasta joku puu näkyi, olivat siitä lehdet karisseet jo aikapäiviä sitten. Rungot seisoivat oksat käppyrässä kuin sormet reumaattisilla kaupungin työntekijjöillä, jotka ikkunasta näkyvän kadun vieressä olivat tekevinään töitä.

      Virkailijan pöydän ääressä oli tuoli, joka ei suorastaan kutsunut istumaan, edes sen jälkeen kun virkailija käsillään elehti työtöntä siihen istumaan. Pöydällä oli tavanomaista toimistorekvisiittaa tietokoneen näppäimistöineen ja massiivisine putkinäyttöineen. Olipa pöydällä jokin valokuvakehystäkin muistuttava, mutta työtön ei sen taustaa katsomalla kyennyt sitä eikä sen tarkoitusta paremmin määrittelemään.

      "Aloitetaan perustiedoilla, kertoisitteko nimenne ja osoitteenne?"

      "Nimi on sama, jolla minut sisään huudettiin, ja osoite sama johon kutsu tähän tilaisuuteen tuli."

      "Jaahas, nenäkkyys ei nyt ole lainkaan tarpeen. Teidän asiaannehan tässä ajetaan."

      "Työttömäksi jäämisen syy?" Penäsi virkailija tapansa mukaisesti nenänvarttaan pitkin katsellen.

      "Työt loppuivat telakalla."

      "Näinhän te olette ennenkin vastanneet", virkailija äänteli tyytyväisenä. "Oletteko hakeneet uutta paikkaa telakoilta?"

      "Olen hakenut, mutta ei täällä oikein ole mitään."

      "Oletteko hakeneet mitään muuta työtä?"

      "Mitä muuta työtä minä osaisin tehdä?"

      "Olette velvoitettu hakemaan näin pitkän työttömyyden jälkeen mitä tahansa työtä. Mitä osaisitte tehdä telakkatöiden lisäksi?"

      "En minä oikein muuta osaa, pienestä pitäen siellä ollut."

      "Kai te nyt sentään jotain muutakin osaatte tehdä?"

      Työtön näytti epävarmalta, eikä saanut vastattua mitään.

      "Jokainen osaa tehdä jotain muutakin kuin vain päivätyönsä. Olisiko jotain mitä haluisitte tehdä, muuta kuin olla telakalla?"

      Työtön mietti hetken, häntä ärsytti virkailija kaikin mahdollisin tavoin, josta syystä hän vastasi kysymykseen: "Haluaisin työntää sormen perseeseen."

      "Seksityöläiset eivät varsinaisesti ole työvoimapalvelujen piirissä, mutta nykyään eroottisia tarjoilijoita haetaan ihan työvoimapalvelujenkin kautta. Katsotaan, jos teille löytyisi jotain."

      Hetken kestäneen tietokoneen näpyttelyn jälkeen virkailija sanoi: "Kuvauksella sormi-perseeseen löytyy useitakin paikkoja, alkaen urologista, gynekologista ja keinosiementäjästä, mutta niihin kaikkiin vaaditaan asianmukainen koulutus. Onkohan teillä mitään koulutusta sormen työntämisestä perseeseen?"

      "Ei minulla ole muuta kuin mitä toiset pojat koulun välitunnilla näyttivät ja opettivat."

      "Harrastuspohjalta siis, mutta ei se mitään, onhan sitä ennenkin ura harrastuksien pohjalta löytynyt."

      Virkailija jatkoi: "Jos tutkintoa ei vaadita, löytyy kuvauksella seuraavat työt: ravintola-apulainen, henkilökohtainen avustaja, järjestösihteeri, valokuvamalli, parturi-kampaaja vuokratuoliin sekä avustava työvoimavirkailija".

      "Avustava työvoimavirkailija, se kuulostaa hyvältä", virkkoi työtön, ja jatkoi: "Mutta miten sormen työntäminen perseeseen liittyy avustavan työvoimavirkailijan työhön?"

      Tähän virkailija vastasi, "Ei se muuten liitytäkään, ellet sitten tosissasi halua avustajakseni."

    • Anonyymi

      Eiköhän pilkka osu vielä monen omaan nilkkaan kun lamaa pukkaa jo täysillä, konkurssit kasvavat sellaista tahtia että kusipäitä pelottaa kun itse saavat työttömän ststuksen jo tänä vuonna.

      Hyvä niin!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      262
      4525
    2. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      91
      3399
    3. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      24
      2606
    4. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      58
      2295
    5. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      96
      2179
    6. TUNNISTELAATIKKO

      Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain
      Ikävä
      88
      1452
    7. Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?

      Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään
      Tv-sarjat
      28
      1309
    8. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      41
      1306
    9. Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?

      Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli
      Ähtäri
      70
      1229
    10. Valehdella saa, totuus salataan

      Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu
      Savonlinna
      10
      808
    Aihe