Lomakorvaus

raksaäiä

Olen tässä katsellut vanhoja kesätöiden palkkalaskelmia ja ymmärsin näin jälkeenpäin, että en ole koskaan saanut lomakorvausta 9 prosenttia vaan käytännössä aina 4-6 prosenttia. Esimerkiksi kesiltä, joissa olen ollut töissä 15.6-15.8 lomakorvauksena on maksettu 2 kertaa päivän keskipalkka. Näyttää siis jotenkin siltä, että korvaukset on laskettu lomakertymän mukaan eikä prosentuaalisesti. Kuitenkin yhtenä kesänä olen ollut töissä vaan kymmenen päivän ajan ja tuolloin lomakorvaus on tasan 9 prosenttia.

Onko tuossa jotain alakohtaista heittelyä (rakennusala siis kyseessä)? Myöskään ylityöt tai muut lisät ei riitä selittämään tuota eroa. Ihmettelen vaan sitä, että lomakorvaus löytyy ilmeisesti ihan laista ja kaikilta kuulee aina mainittavan tuon 9 prosenttia, mutta se ei tunnu toteutuvan.

0

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Hyvää iltaa!

        Mikä on päivän viisaus?
        Ikävä
        16
        457
      2. Näytät kivalta kun nukut

        *zoomaa palohälyttimen kameraa*
        Ikävä
        10
        412
      3. Haittaako jos

        kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
        Ikävä
        16
        347
      4. Arvaa mitä mies

        Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
        Ikävä
        3
        341
      5. Mies mä oon ihan helppo

        Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
        Ikävä
        13
        206
      6. Hyvää yötä

        Janne niminen mies🥰
        Ikävä
        1
        103
      7. 0
        90
      8. Mies olen aika erakko nykyään

        Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
        Tunteet
        0
        90
      9. Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa

        76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68
        70 plus
        3
        67
      10. Olet onnellinen sinkku

        Näin se on nähtävä.
        Ikävä
        1
        61
      Aihe