Tunkeilevat sukulaiset

rasittunut

Tilanne on tällä hetkellä tämä:
Mieheni sairastaa aivosyöpää, johon tehty leikkaus ja nyt käynnissä sädehoito (vien joka päivä hänet illalla autolla sairaalaan, koska omaa korttia ei ole). Eli raskaat hommat perheellämme menossa.
Jo vuosien ajan meille kylään on tultu ilmoittamatta, urkittu perheen sisäisiä asioita ja kerrottu niitä eteenpäin muille sukulaisille (anoppi) . Tosin näissä kyläilyissä ollut yleensä puolisen vuottakin väliä välimatkojen takia, joten olen en ole aiemmin joutunut tästä keskustelemaan. Nyt asumme kilometrin päässä anoppilasta ja miehen veljeltä.
Nyt tilanne on kärjistynyt: käyvät "kylässä" lähes joka päivä ilmoittamatta. Kerroin miehelleni, että en pidä näin tiheästä yhteydenpidosta, varsinkaan maanantaina klo.19 työpäivänä. Lupasi ottaa asian puheeksi, mutta ei ottanut. Yllätys, yllätys. Tein sen siis itse ja lähetin miehen isälle mielestäni ihan asiallisen tekstiviestin: "kutsumatta ei enää voi tulla. perheemme tarvitsee myös omaa rauhaa". Tästähän miehen isä suivaantui ja huusi ja raivosi miehelleni puhelimeen. Tarkkaa sisältöä en kuullut, mutta kuulin mieheni vastaukset. Mies sanoi vain minun yksin haluavan rauhaa kotonani, eli poisti siis heti itsensä "kuvioista". Puhelun jälkeen mies vastaanotti viesti isältään, jossa pyydeltiin liian ilkeää lausetta anteeksi (luulen että koski minua), mies oli heti mukana ettei haittaa ollenkaan. Jotenkin vaikutti, että minusta tehtiin jälleen kerran syypää kaikkeen, myös miehen mielestä.
Riitoja on ollut aiemminkin, miehen isän, minun ja anopin välillä. Kerran kun olin yksin kotona lapseni kanssa, appi ja anoppi tulivat meille yhdessä olut päkit kainalossa, vaativat televisiosta urheilua. Sanoin, että ei, koska minulla on ohjelma kesken. Appi laittoi sitten television kiinni ja alkoi yhdessä anopin kanssa huutamaan minulle, että miten kehtaan kieltäytyä. Yhdessä siinä sitten rämpättiin, hän tv:tä kiinni ja minä auki. Tilanne päättyi siihen, että lähtivät ovet paukkuen meidän kodistamamme. Kerroin tästä miehelle, kun tuli kotiin ja ei ollut moksiskaan vanhempiensa käyttäytymisestä kotonamme. Miehen isä on agressiivinen, ollut tapon yrityksestä linnassa ja anoppi aikalailla samaa kastia ja myös todella juorukello.
Vastaavia tilanteita on nyt 12 vuoden ajalta paljon. Ahdistaa, kun en voi luottaa edes omaan mieheeni.
Teenkö väärin, kun haluan myös perheelle omaa rauhaa ja viettää perheeni kanssa suht normaalia arkea sairauden keskellä? Mies ja tytär saavat kyllä vierailla moikkaamassa heitä. Onko muutenkaan normaalia tällainen joka päivänen kyläily?

6

994

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vieraas11

      Miehelläsi on raskasta, mutta niin on myös sinulla. Syöpää sairastavan läheinen joutuu taipumaan moneen, ja itse syöpää sairastava ei välttämättä tätä huomaa. Tämä on ihan ymmärrettävää toki, sillä miehelläsi on nyt paljon mielessä, ja hän toisaalta saattaa saada myös jonkinlaista lohtua siitä että omaa perhettä kiinnostaa hänen vointinsa.

      Tilanteesi (ja lapsenne) on kohtuuton. Sekä sinä että lapsenne (hänenhän isä on vakavasti sairas) tarvitsette nyt myös palautumisaikaa, eikä kenenkään tarvitse ottaa kotiin vastaan 24/7 vieraita. Ei kenekään! Onko miehesi aina ollut noin kovasti vanhempiensa puolella, vai vasta nyt sairastuttuaan alkanut sellaiseksi? Miehesi paikkahan on sinun rinnallasi, ja sinun miehesi rinnalla. Kun sinulla tulee riita appivanhempien kanssa heidän tunkeileuvuudesta, niin miehen tulee valita paikkansa sinun rinnalta. Teillä on yhteinen koti ja lapsi, joten tämä on puolison vastuu toista puolisoa kohtaan.

      Mielestäni appivanhempisi aggressiivisuus ja appiukkosi väkivaltainen tausta ovat erittäin huolettavia seikkoja, sekä se että miehesi hyväksyy vanhempiensa aggressiivisen käytöksen. Tämä on uhkatekijä sekä sinun tytärtäsi että sinua kohtaan. Toisen kodissa ei voi käyttäytä noin, sitä vasten on ihan lakikin säädetty: kotirauhan häirinnästä nimittäin. Minun on pakko kysyä, mutta käyttäytyykö miehesi ikinä aggressiivisesti tai väkivaltaisesti? Jos, niin voit joutua tilanteeseen, jossa sinun pitää miettiä jopa eroa. Jonkinlainen parisuhdeterapia voisi myös auttaa, sillä mies on nyt todella sokea vanhempiensa käytökselle.

      Sinun on varmasti vaikeaa nyt hoitaa tilannetta, sillä miehesi on sairas etkä halua hylätä häntä. Mietin kuitenkin, että olisiko mahdollista ottaa aikalisä, ja lähteä lapsenne kanssa esimerkiksi vanhempiesi/ystäviesi luo hetkeksi evakkoon? Appivanhempasi voisivat sitten hoitaa kuskaamiset sairaalaan, kun heillä näyttää sitä aikaa olevan kovasti. En kirjoittaisi tällaista, jos en aidosti ulkopuolisena ihmisenä kokisi tarinaasi hälyttäviksi. Huolestuttavin tekijä siis on appiukkosi aggressiivisuus ja väkivaltainen tausta.

      Ja mitä tulee viimeiseen kysymykseesi, niin et ole todellakaan kohtuuton jos vaadit tällaista asiaa. Aivan ymmärrettävää tilanteessanne. Jos miehesi yhtään tuntuu ymmärtävän järkipuhetta, niin pyydä vaikka lukemaan tämä vastaus. En minäkään (eikä moni muukaan) jaksaisi lähes jokailtaisia vieraita arkenakin, vieläpä jos tullaan ilmoittamatta. Kaikilla ihmisillä on oikeus rauhaan, myös sinulla.

    • hämmästynytkummastunut

      Ihmetyttää, viet miehesi joka ilta sairalaan saamaan hoitoa. Miksi sädehoidot annetaan illalla?
      Normaalistihan hoitoja ei anneta koskaan iltaisin eikä viikonloppuisin komplikaatioriskin takia.

      Anoppi/appi tietävät poikansa olevan arki-iltaisin sairaalassa ja siitä huolimatta ne tunkee kotiinne klo 19.00. Miksi he tulevat, kun poika kerran on kuitenkin sairaalassa?
      Jos anoppi/appi haluavat olla poikansa kanssa, mikseivät he vie miestäsi sairaalaan, silloinhan he saisivat viettää laatuaikaa keskenään? Eikö anopillasi/appiukollasikaan ole ajokorttia/autoa?

    • Lnouy

      Ota ero, muuta pois, niin pääset koko rupusakista eroon.
      Miehesi kunnioittaa vanhempiaan niinkuin aikuiset lapset yleensä tekee. Olisi jo ottanut neutraalimman asenteen jos seisoisi omilla jaloillaan. Ei tule koskaan muuttumaan ja tilanteesi tulee vaan pahemmaksi.

      • Tyhjättynnyritkolisee

        Missä kuplassa elät? Vai tynnyrissä? Ero kun puoliso on vakavasti sairas?


      • Anonyymi00006

        Ero on joskus ainoa ratkaisu päästä vastenmielisistä puolison sukulaisista. Itse olen joutunut sietämään mieheni sukua koko avioliiton ajan. Minun sukulaiset on tietysti niitä huonompia. Mieheni nuorimman veljen vaimo otti jo eron. Ehkä minä saan olla seuraava. En mieheni, vaan hänen sukunsa takia. Eroan suvustaan. Mikä helpotus se olisi.


    • joojuujoo

      Jos ajat joka ilta sädehoitoon, niin miten olet klo 19.00 kotona avaamassa oven?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 124
      1415
    2. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      101
      1352
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      149
      1315
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      244
      1199
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      1066
    6. 69
      1012
    7. Vieläkään ei voi opiskella kursseja korkeakoulussa?

      Vaikka lakiin tehty muutos hän ei saanut opiskella työttömyystuella. https://yle.fi/a/74-20244925
      Työttömyys
      17
      1002
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      901
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      42
      730
    10. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      66
      724
    11. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      656
    12. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      42
      640
    13. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      588
    14. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      101
      587
    15. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      34
      575
    16. Suolahden ostokeskus

      Kiinteistöyhtiö konkurssissa. Taisi jäädä vastikkeet maksamatta eräällä yrittäjällä.
      Äänekoski
      45
      550
    17. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      549
    18. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      548
    19. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      65
      518
    20. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      92
      505
    Aihe