UV uutisoi siitä, mitä tapahtuu varmasti: https://uskonnonvapaus.fi/2017/ministerinvala.html
Mutta miten jatko? Poistuuko koko vannominen ministereiltä? Poistuuko virkavalakin kaikilta, jolloin jäljelle jäisi valoista vain sotilasvala? Vai laatiiko valtioneuvoston kanslia jonkun ihan uuden, erillisen ministerinvakuutuksen, ja jos onko se pelkkä vakuutus vai vakuutus/vala?
Mutta miten jatko? Poistuuko koko vannominen ministereiltä? Poistuuko virkavalakin kaikilta, jolloin jäljelle jäisi valoista vain sotilasvala? Vai laatiiko valtioneuvoston kanslia jonkun ihan uuden, erillisen ministerinvakuutuksen, ja jos onko se pelkkä vakuutus vai vakuutus/vala?
Vastaukset 21
Vanhimmat
Onhan se ollutkin todella hassua kuinka Ison Valheen nimeen on voinut vannoa hoitavansa virkaa kunnolla. Vähän niinkuin salaa sormet selän takana ristissä lupailisi jotain.
Ei se valhe ole, vaan erhe, jos tosissaan jumaliin uskoo.
Kenttäpiispakin jo pelästyi. Tietty, koska ymmärtää että ministerinvalan poistuessa jäljelle jää vain sotilasvala.
https://www.kotimaa24.fi/blogit/ministerien-uskonnollinen-vala-edelleen-mahdolliseksi/
Kenttäpiispa kampanjoi asiassa. Pelkää "taudin leviävän"...
Ja on siinä oikeassa. Loogistahan on nyt poistaa virkavala, ja sitten jäljellä onkin valoista vain sotilasvala. En mitenkään ihmettele kenttäpiispan huolestumista.
Oikeuskanslerin antama määräaika tälle on marraskuun loppu. Asetusten sorvaaminen vie kuukauden tai pari, joten tämän pitäisi nousta asialistalla aika pian esille.
imperiumin vastaisku?
?? En ymmärtänyt, mikä vastaisku?
Tässä laajempi juttu: http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2017/10/10/valoista-ja-vakuutuksista/
Ei näytä vielä tapahtuneen mitään, ei ainakaan julkisesti näkyvää. Kolmisen viikkoa aikaa. Sinänsähän OK ei vaatinut muutosta marraskuun loppuun, vaan kertomaan mihin on ryhdytty.
Viikko jäljellä, ei näy mitään ainakaan julkisilla www-sivuilla.
Tästä kysytty Valtioneuvoston kansliasta.
Ilman vastausta. Sen sijaan OKV:n toimistosta on tullut vastaus:
http://ateistit.fi/kantelut/vnk211117.pdf
Tuo vastaus ei nähdäkseni ihan selvästi sano, että uskonnollinen vala poistuisi.
Hyvä että luodaan painetta. Olisi todella hassua jos ylimmän laillisuusvalvojan suosituksia ei vietäisi lakiin.
Sain nyt itsekin tuon vastauksen valtioneuvoston kansliasta.
Ylin laillisuusvalvoja ei kommentoinut valaa sinänsä, vaan epäselvää lainsäädäntöä.
Tuli tämä ainakin VN:n hankerekisteriin: http://vnk.fi/hanke?tunnus=VNK016:00/2017
Kannattaako tästä laittaa ao. virkamiehelle viestiä, sitä en tiedä.
Venkoilua on syytä pelätä. Asetus on heikompi kuin laki (paitsi Lehtomäen ja oikeusministerin mielestä?) Nytkö laki vastaan laki?
Ei laki estä edelleen vannomasta yhtä valaa. Tuomarinvalaa asetus toki ei saa enää sisältää, koska sitä ei ole enää laissa.
Lausuntoa, tai evästystä ao. virkamiehelle?
Ilman muuta!
Pitäisi kai sitten tehdä se aika nopeasti. Tosin asia nyt on selvä, ei vaadi kuin tekstimuotoilua.
Liiton kanta on tosiaan selvä.