Huoli pois, tarkoitin otsikolla lopputilin ottamista, en hirttosilmukan solmimista. Itse kamppailin vuosia huonossa työpaikassa, jonka ilmapiiri ja kaikki muukin meni vain huonommaksi päivä päivältä. Lopulta asiat menivät siiheen pisteeseen, että ahdistus oli 24/7 päällä. Kun oli töissä ainoa ajatus mielessä oli työpäivän loppumisen odottaminen ja vastaavasti vapaalla mietti vain koska pitää palata töihin.
Kohtalainen palkka sai sietämään kaiken negatiivisuuden minkä työpaikka toi mukanaan, kunnes eräänä päivänä päätin että nyt tämä paska loppuu ja otin lopputilin. En ole katunut lopputilin ottamista päivääkään.
Miten stressin, kiireen, ahdistuksen ja kaiken minkä huono työpaikka tuo mukanaan poistuminen elämästäni on vaikuttanut minuun?
-Paino putosi ilman laihduttamista 20 kg (vuoden aikana).
-Verenpaine normalisoitui
-Pääsi eroon unilääkkeistä
-Mieliala nousi huomattavasti ja jonkinlainen masennus poistui
Jos huonon työpaikan vaikutusta elämään pitäisi jotenkin summata, sanoisin että se "turruttaa" ihmisen aistit, elää jatkuvasti jossain sumussa. Kun sitten pääsee pois, niin se on kuin joku luonnon herääminen eloon talven jälkeen. Alkaa nähdä värejä ja kuulla linnun laulua, vaikea selittää mutta ehkä joku on kokenut saman ja tietää mitä tarkoitan.
Niille joilla ei ole mitään mahdollisuutta ottaa lopputiliä, toivon hartaasti että asiat muuttuvat paremmaksi, vaikka se onkin hyvin epätodennäköistä. Ne joilla "ajatus" lopputilistä kutkuttelee mielessä; suosittelen, et tule katumaan! Elämä on liian lyhyt paskan nielemiseen. Ai ihanaa, muistin juuri että minulla on huomennakin vapaata, meinasin jo laittaa herätyksen soimaan viideltä aamulta.
Sananen lopullisesta ratkaisusta
3
275
Vastaukset
- OsaPäiväFatsi
Toisilla on hankalampaa sopeutua eri asioissa kuin toisilla. Jollekin sopii vuorotyö ja jollekin reissutyö ja joillekin ei. Joillekin ei ilmeisesti sovi työelämä lainkaan vaan pitää aina olla joukkoon sopeutumaton. Rasittavassa työssä ollessa kyllä syö huonosti, liikaa herkkuja yms. kuten Juice Leskisen laulussa ("valssaaja" tms.) Aika hyvin kuvailee :)
- TeeNiinkuinSanotaan
Työttömällä jolla on aikaa pohtia asioita tulee aika helposti päiviä jolloin masentuu koska ei ole töissä ja ei tunne siksi olevansa yhtä "hyvä" kuin työssäkäyvät. Mutta kun on todella huono ilmapiirisessa manipuloivassa työpaikassa painanut töitä pienellä palkalla ja saanut vain vittuilut osakseen, niin ymmärtää kuinka onnekas oikeastaan onkaan, kun ei tarvitse siellä olla.
- ammattinvalinta
Olen harkinnut lopputiliä myös työpaikastani,jossa ei puhuta,kirjoitellaan lappuja seinille,ei oteta työtekijän toiveita huomioon,alistetaan...menee päivä päivältä huonommaksi työnteko...ahdistaa mennä duuniin..laskee minuutteja koska pv loppuu..odottaa vapaita ja alkaa taas ahdistaa vapaiden jälk.työnteko...jos ois rahaa niin paljon säästös et vois ottaa 3kk karenssin,niin ottaisin heti,mutta..
ammatinvaihtoon olen valmis vaikka pienemmäl palkal..kuhan tosta entisestä irti pääsis...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827076Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605173Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163457Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370