miten saan riidan sovittua

Erosin muutama kuukausi sitten jätkäkaveristani... Sovittiin että ollaan kavereita jne.. Kaikki meni hyvin ystävyys"suhteessa" exä suuttu yhdestä erittäin typerästä asiasta.. Haluaisin kuitenkin ettei se olisi vihoissaan.. Ei suostu vastamaan missään muodoissa mulle esim.puhelimessa vaikka haluaisin pyytää anteeksi..
Miten saan sen kuuntelemaan tai miten ylipäätänsä pystyn tekemään niin ettei oltaisi riidoissa tai se ei olisi enään suuttunut..???
Haluan kuitenkin että me pysyttäisiin ystävinä...
3732
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Uskotkohan nyt itsekään tuohon kliseeseen, ollaan kavereita eronkin jälkeen. Miksi ihmeessä tarvii aina takertua menneeseen ja "olla kaveri".

Ei toisen tarvitse olla sinua ja sinun huonoa omaatuntoasi varten valmiina vastaanottamaan anteeksipyyntöjäsi. Anna hänen jo elää omaa elämäänsä. Ei se tarkoita riidoissa olemista, mutta "ollaan kavereita", tarkoittaa useinkin erossa, että hymyillään kun tavataan.

Äänestä
  • kornisti luulin, että pysytään ystävinä....Se menee niin vaan elokuvissa. Ja nyt itselläni on vahvistunut rakkaus, joten haluaisin kyllä enemmän kuin olla vain ystävä. Kauniit ja rohkeat tapaisia tilanteita vain harvemmin sattuu tosi elämässä. Meidän pitää molempien vain jatkaa muiden ystävien avulla eteenpäin.

    Äänestä

  • samoin kirjoitti:

    kornisti luulin, että pysytään ystävinä....Se menee niin vaan elokuvissa. Ja nyt itselläni on vahvistunut rakkaus, joten haluaisin kyllä enemmän kuin olla vain ystävä. Kauniit ja rohkeat tapaisia tilanteita vain harvemmin sattuu tosi elämässä. Meidän pitää molempien vain jatkaa muiden ystävien avulla eteenpäin.

    Helpompihan se on jätkäkaverillesi erota edes sitten riidoissa, todennäköisesti kuitenkin ikävöi sua jos erostakin on noin vähän aikaa. Anna ajan kulua. Monille voi olla tosi vaikeeta olla eron jälkeen ystäviä just siksi että se muistuttaa niistä seurusteluajoista,tosin ei olla enää yhdessä, silti pitäisi toisen kanssa pystyä olemaan kuin ei mitään.
    Kyllä se siitä ajan kanssa korjaantuu, elä sinäkin omaa elämääsi äläkä mieti liikaa asiaa, muuten et muuta mietikään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


minä kirjoitti:

Erosin muutama kuukausi sitten jätkäkaveristani... Sovittiin että ollaan kavereita jne.. Kaikki meni hyvin ystävyys"suhteessa" exä suuttu yhdestä erittäin typerästä asiasta.. Haluaisin kuitenkin ettei se olisi vihoissaan.. Ei suostu vastamaan missään muodoissa mulle esim.puhelimessa vaikka haluaisin pyytää anteeksi..
Miten saan sen kuuntelemaan tai miten ylipäätänsä pystyn tekemään niin ettei oltaisi riidoissa tai se ei olisi enään suuttunut..???
Haluan kuitenkin että me pysyttäisiin ystävinä...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu