Riittääkö 125hv Kodiaqiin?

32564643

Eli harkinnassa uusi Skoda Kodiaq. Mietin tuota edullisempaa 125hv 1.4TSi konetta, riittääkö tuon kokoiseen autoon vai meneekö liian laiskaksi? Kannattaisko ennemmin ottaa 150hv 1.4tsi?

19

367

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KyykmanAmputoiPääs

      Skodaa miettivä ei laita kysymystään itäautopalstalle.

      • tutkijat

        Hmmmmmm....... skodisti näköjään ainakin lukee itäautopalstaa.


      • KyykaninAivotHihii

        Tyhmäpoika, uusimmat viestit tulee etusivulle.


    • Tvalis

      Itse laittaisin tuon isomman. Tosin nythän on tulossa myös Skooda Karok, pienempi Kodiak. Siihen tuo kesympi on varmaan sopiva.

    • pikku-pensa-turpot

      Eihän tuollaiset tehomäärät millään riitä, oikein mihinkään autoon. Volvon V70 koneetkin ovat yleensä >200 hp lähes kaikki. Itsellä V70 D5, ja siinä alkaa jo tehot riittää.

      • Jazz.mara

        Skoodaan ei taida olla tuollaista pataa...


    • voipoloista

      oot kakru väärällä palstalla!

    • 34r

      Molemmat liian pieniä koneita, joutuu talla pohjassa ajamaan tuon painoisessa autossa. Kulutus nousee korkeaksi. Osta isommalla koneella.

      • itäautojaeienääole

        Ooot kakru väärällä palstalla!


    • Skoda.on.putteauto

      Siinäkin on liikaa skodakuskin ajotaidoille ja moiselle itäkiikulle.

      • itäautojaeienääole

        Ooot kakru väärällä palstalla.
        Lisäksi olet harvinaisen typerä!


    • Eppeli

      Ota vaan isompi pata. Ei se kulutus niin paljon kasva.

      • kulutuserotMitättömiä

        Auton hinta kasvaa ja sillä on merkitystä. Ennemmin pitää miettiä ja käydä koejolla eri vaihtoehdoilla ja miettiä mikä riittää omiin tarpeisiin ja sopii omaan ajotapaan. Noilla kulutuseroila ei oikeasti ole mitään merkitystä, ellei aja todella paljon vuosittain. Satanen sinne tänne vuodessa, onko sillä väliä?
        Ihmisille n vaan taas syötetty uusi "tärkein asia autoilussa" eli kulutus, ennen oli turvallisuus ja suorituskyky, tilat jossain vaiheessa ja kompakti koko jne... Ihminen on laumaeläin ja helposti johdateltavissa jos hän ei oikein osaa tai halua käyttää omaa päätään ratkaisujensa tekoon.


    • itäautojaeienääole

      Hieno kirjoitus ja täyttä asiaa, MUTTA eihän se kuulu tälle palstalle, ettekö te torvet ikinä opi?

    • Kevät-ja-tähti

      Minun milestä tuolla miedommalla moottorilla pärjää mainiosti. Ylinopeus sakot saa helposti, ei tarvitse paljon yrittää. Ihan kiva juttu että nämä nykyiset itäblokin autot pysyy jo liikennevirran mukana.

      • itäautojaeienääole

        MUTTA: olette kakrut edelleenkin väärällä palstalla, hävetkää! jos osaatte!


      • Sananvapausaktivisti

        Kevät–ja–tähti, samaa mieltä kanssasi. Skoda yleensä ostetaan jotta voidaan siirtyä paikasta toiseen, ei isompi moottori tuohon mitään lisäarvoa tuo.


    • Matamit

      Oletko käynyt dieseliä kokeilemassa? Meinaan on ihan toimiva paketti. Mutta jätä DGS pois! Siinä on tuon kokonaisuuden heikkous.

      • esf2

        Dieselissä huolettaa kuitenkin jälleenohjelmointi joka pienentää tehoja entiseestään, uskaltaako uusia dieseleitä ostaa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      57
      2774
    2. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      36
      2399
    3. SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero

      Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past
      Perussuomalaiset
      91
      1621
    4. Anita ei saanut Heikkiä pihalle

      Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.
      Kemijärvi
      85
      1295
    5. Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!

      Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      1109
    6. Emotionalisuuden puute.

      Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o
      Sinkut
      155
      821
    7. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      80
      724
    8. Ei ole vaikea päättää kumpi

      Hän on vaimomateriaalia. Sinä olet vain tuollainen pieni kiusankappale.. Revi siitä.
      Ikävä
      52
      686
    9. Ymmärrätkö jo nyt, että

      Vetäytyminen ei kannattanut? Asioista pitäis puhua rauhassa hyvässä hengessä eikä lakasta maton alle. Yhdeltä ihanalt
      Ikävä
      44
      660
    10. 43
      635
    Aihe